1 Dilim Ekmek Kaç Kalori

tarafından
760
1 Dilim Ekmek Kaç Kalori

Sadece kilo vermek için değil kilo almak için de yenilen içilenlerin kalorisine dikkat etmek gerekir. Ağzımıza giren her şeyde bir kalori vardır. Yemeklerin yanında yenilen ekmek de hayli kalori içerir. Karbonhidrat puanı oldukça yüksek olan ekmek son derece lezzetli bir besin olduğundan dikkatli tüketilmesi gerekir.

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori 4

Türk kültüründe yemek ekmeksiz yenmez, ekmeksiz tadı olmaz, ekmeksiz doyulmaz. Ekmek doğranmayan çorba çorba değildir, suyuna ekmek banılmayan patlıcan oturtma, patlıcan oturtma değildir, ekmeksiz kahvaltı kahvaltı değildir diye düşünülür.

Bizim damak zevkimizde ve yemek geleneklerimizde “ekmek arası” kültürü oldukça yaygındır. Ekmek arası köfte, ekmek arası döner, ekmek arası patates, ekmek arası sucuk, ekmek arası sosis, yengen, kumru ve daha nicesi…

[reklam id=1]

1 Dilim Ekmekle Neler Yapılır?

Ekmek beyaz unla yapılmışsa kan şekerini hızla yükseltir, devreye insülin girer, aynı hızla düşen kan şekeri sebebiyle kısa süre sonra bile tekrar açlık hissedilir. Kısacası beyaz ekmek doyurucu olmadığı gibi yeniden acıktırır ve karbonhidrat içeriğinden dolayı da kilo aldırıcı etki sağlar.

Ekmeğin tazesi kadar bayatı da makbuldür bizim mutfağımızda. Bayat ekmekleri değerlendirmek için onlarca tarif sayılabilir. Ekmek tatlıları, salçalı su ile yapılan tiritler, yumurtalı ekmek kızartmaları, çorba için krutonlar ve daha pek çok yaratıcı tarif, bayat ekmek dilimleriyle hayat bulur.

1 Dilim Ekmekle Neler Yapılır?

1 dilim ekmek üzerine sürülen tereyağı, ya da kaymak, reçel, bal, krem peynir, labne, kakaolu fındık kreması, fıstık ezmesi, meyve marmelatları, zeytin ezmesi, ev salçası, cevizli tarator, o 1 dilim ekmeği nasıl da şenlendirir, şölene çevirir o sade lezzeti, kendi halinde bir dilimden ne cevherler çıkarır. Velhasıl 1 dilim ekmekle yapılacak çok tarif, pek çok lezzet, denenecek ne çok lezzet vardır.

Salata kasesinin dibinde birikmiş, kırmızı lahananın, havucun, mor turpun, kiraz domatesin parlak rengini ve değerini içmiş salata suyuna batırılan 1 dilim ekmek de hayli değerlidir; mangalın üzerinde kalan lezzet tortularını sıyıran ekmek da onca değerlidir, 1 dilimin yanına bir tane daha alarak, arasına kalın bir dilim kaşar peynir yatırılarak yapılan enfes tost da çok değerlidir. Pek çok malzeme ve yemek o ekmek dilimleri ile hayat bulur.

1 Dilim Ekmekle Neler Yapılır? 1

Ekmek biraz da güvendir aslında. Yola çıkarken yana alıverilen yanında katığı peynir olan ekmek, zeytinle hemhal edilen ekmek, açlık bastırmak için ağza atıverilen 1 dilim ekmek, pikniğe, yolculuğa, kumanyalı gezilere götürülen hep ekmek.

B vitamin grubunu bünyesinde barındıran ekmek, vücut için önemli vitamin ve mineral gereksinimini karşılar. Bu sebeple ekmeği fazla tüketmek kadar yanlış olan bir şey varsa o da hiç tüketmemektir.

Ekmeği beyaz unla yapılmışından değil; içine kepek, çavdar, çekirdek eklenmiş, tam buğday unuyla hazırlanmış, doygun dediğimiz, esmer unlardan imal edilmişleri ile sınamak, değerlendirmek lazım gelir.

1 Dilim Ekmekle Neler Yapılır? 2

Her öğünde 1 dilim ekmek ölçüsü aşılmadıkça ve ekmek de esmer unla yapılmışından tercih edildiğinde kilo problemi yaşanmaz. Tam tersi kan dolaşımı, sindirim sistemi, bağırsakların çalışması, sinirlerin yatışması yola girer. Esmer ekmek tokluk da verir üstelik. Ekmek yemekten korkanlar en azından kahvaltıda 1 dilim ekmek yiyebilir.

Pilavın, makarnanın olduğu öğünlerde pek esamesi okunmasa da, pikniklerde, tek başına sofraya gelen sulu yemeklerin yanında, sabahları tost olarak büyük bir sevgi ve aşkla tüketilen ekmek, dikkatli ve ölçülü yenildiğinde zarar vermez, tam tersi mutluluk verir.

[ebKacKaloriYedim id=”1925″]

İşte bu en güzel hamur işinin, en çok hayranı olan unlu mamülün karnesi:

  • 1 dilim tam buğday ekmeği ortalama 70 kaloridir.
  • 1 dilim beyaz ekmek 95 kaloridir.
  • 1 dilim kepekli ekmek 65 kaloridir.
  • 1 dilim kızarmış ekmek 35 kaloridir.