3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

tarafından
1019
3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle ilk tanışmalarda kişilerin ellerine ve ne giydiklerine bakılmaktadır. Bu yüzden kişilerin el ve tırnak bakımlarına gereken önemi vermeleri gerekmektedir. Cilt bakımı kadar önemli olan tırnak bakımında kişilerin bildikleri pek çok doğru bilinen yanlış bulunmaktadır.

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? 4

Piyasada yer alan tırnak bakım ürünlerinin hemen hemen hepsi doğru bakım ürünü olmamaktadır. Kişilerin ilk olarak tırnak bakımı yaparken tırnaklarında nasıl bir sorun olduğunu belirlemeleri gerekmektedir. Tırnak bakımı aslında çok uzun sürmemek ile birlikte kolay bir işlem olmaktadır.

Bu işi yapan bakım merkezlerine gidilebileceği gibi tırnak bakımı evde de kolaylık ile yapılabilmektedir. Kişilerin yapacakları tırnak bakımında aslında basit tırnak kürleri olabileceği gibi kremler ile de gerekeni yapabilmektedirler.

[reklam id=1]

Tırnak bakım kürleri, doğal malzemeler ile hazırlanacağından diğer bakım ürünlerine oran ile tırnağı daha çok beslemekte ve bu sayede kimyasal maddeler kullanılmamış olunmaktadır.

İlk tırnak bakımında tırnak kesimi yer almaktadır. Tırnakların çatlamadan ya da zarar görmeden kesilmesi isteniyor ise duştan sonra kesilmesi daha iyi olmaktadır. Hem sıcak su ile yumuşayan tırnakların kesimi daha kolay olmaktadır. Tırnakların kesim şekli genel olarak kişilerin tırnaklarını nasıl kullanmak istediklerine göre değişkenlik göstermektedir.

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? 3

 

Ama genel olarak oval şekilde tırnak kesimi önerilmektedir. Tabi bu oval kesim dönem dönem moda ile değişebilmektedir. Tırnakların kesildikten sonra törpü ile düzenlenmesi tırnakların daha hoş bir şekilde görülmesine yardımcı olmaktadır. Bu işlemlerin ikisi yapıldıktan sonra ellerin yıkanması tırnakların bakımlı halinin daha iyi görünmesine ve eksik kalan yerlerin düzenlenmesinde de etkili olmaktadır.

Kişilerin evlerinde yer alan vazelin kremler ile de tırnak bakımı yapılmaktadır. Vazelinin yanı sıra limonla tırnak bakımında hem tırnakların uzamasına hem de tırnak etrafında oluşan yaraların daha kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır.

Tırnak bakımında önemli olan bir diğer noktada tırnak törpüleme olmaktadır. Tırnak bakımında vazelin ile bakım devam edilecek ise törpüleme işleminin vazelinden sonra yapılması gerekmektedir. Törpüleme işlemine başlanırken tırnakların küt mü yoksa oval bir şekilde kullanılmak istenildiğine karar verilmesi gerekmektedir.

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? 2

Törpüleme işlemi sırasında karar verilebileceği gibi tırnak kesimi sırasında da buna karar vermek gerekmektedir. Küt kesilen bir tırnağı ovale çevirmek, ovalin küt tırnak modeline çevirmekten daha zorlu bir işlem olarak bilinmektedir.

Tırnak bakımında son olarak kütikül temizliği yer almaktadır. Aslında tırnaklar kesilirken kütiküllerin kesilmemesi gerekmektedir. Var olan bu kütiküller tırnakları enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Görüntü açısından rahatsız edici olarak görülüyor ise kesilmesi normal olmaktadır ancak önce nemlendirilmesi daha sonrasında kesilmesi gerekmektedir. Temizleme işlemi yapılırken kütikül temizleyici kremlerin kullanılması daha iyi olmaktadır.

Tırnak bakımında yapılacak diğer önemli işlemlerden biri de kişilerin tırnaklarına uyguladıkları tırnak bakım ürünleri olmaktadır. Tırnak kırılmasını önleme ya da daha hızlı uzamasını sağlama gibi pek çok tırnak bakım ürünü piyasada yer almaktadır. Bu ürünlerin kullanılmadan önce eğer var ise tırnaklara zararının araştırılması gerekmektedir.

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? 1

Kişilerin tırnak bakımında sırasında bu ürünleri kullanmanın yanı sıra evde hazırlayacakları kolay tırnak kürleri olmaktadır. Bu tırnak kürleri sayesinde tırnak etleri yenilenmekte ve el-tırnak görüntüsü daha iyi olmaktadır. Kırılan bir tırnağı kötü gözükmemesi için diğer tırnaklar ile aynı boya getirebileceği gibi küçük pratik yöntemler ile kapatarak ya da törpüleyerek düzenlemekte mümkün olmaktadır. Tırnak bakımı yapacak zamanı olmayan kişilerin evde hazırladıkları bu kürler ile gündelik rutin işlerini yaparken de tırnaklarına bakım yapmaları kolaylaşmaktadır.