3 Malzemeli Bisküvi Pastası Tarifi

tarafından
1977
3 Malzemeli Bisküvi Pastası Tarifi

3 malzemeli bisküvi pasta yapılışı, hem çok kısa hem de lezzetli bir pasta tarifidir. Petibör ve krem şanti ile yapılan 10 dakikalık bir hazırlık süresiyle, 6 kişilik bir tarif için pastanın yapılışı ve malzemelerini inceleyin.

3 Malzemeli Pasta Tarifi için Gerekli Olan Malzemeler

  •  1 paket sade krem şanti
  •  1 bardak süt (su bardağı)
  •  1 poşet kakaolu bisküvi (petibör)

[reklam id=1]

3 Malzemeli Pasta Tarifinin Yapılışı

  1. İlk önce bir poşet krem şanti ile bir bardak soğuk sütü mikser ile karıştırarak, karışım iyice koyulaşıp, kaymak kıvamına gelene kadar çırpın. Hazırladığınız krem şanti karışımını, düz bir bıçak yardımıyla bisküvilerin arkasına sürerek, bir başka bisküviye yapıştırınız.
  2. Bu bisküvileri düz ve geniş bir tabağa, krem şanti yardımıyla arka arkaya dizip birbirlerine yapıştırma işlemini malzemeler bitinceye kadar diziniz. Bisküvileri tabağa dik bir şekilde dizmelisiniz.
  3. Dizme işlemi bittikten sonra pastanızı dolaba bırakıp, soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra pastanızı; hindistan cevizi, damla çikolata, sıcak çikolata, kraker ve fıstık içi gibi süslemelerle pastanızı süsleyebilirsiniz. Kısacası isteğinize göre dilediğiniz her malzeme ile süsleme işlemini yapabilirsiniz.
  4. Bisküvileri yerleştirirken üzerine yumuşaması için süt dökmeyiniz. Zira krem şanti ile dizdiğiniz bisküviler, krem şanti sayesinde iyice yumuşuyor. Daha fazla yumuşatmak için süt dökerseniz, pastanın görüntüsü bozulabilir. Ayrıca daha zengin bir görünüm yaratmak için puding ile üzerini kaplayıp soğuttuktan sonra, gerekli süslemeleri öyle yapabilirsiniz.
  5. Pastanızı, servis sırasında dilimlerken bıçağı her kesme işleminden sonra temizlemek görüntü açısından bir güzellik ve güzel görüntü katar. Bu pasta tarifi genelde, aniden gelen davetsiz misafir ve yetersiz malzeme olduğu zamanlarda işinize bir hayli yarayabilir. Hem kısa sürede yapılması hem de zahmetsiz ve lezzetli olması bu yarifin en iyi yanlarından biridir.