Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

tarafından
843
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kadınların her ay yaşadıkları sorunlardan biri de adet ağrısı olmaktadır. Kişiden kişiye şiddeti ve ağrısı farklı olan adet ağrısı için pek çok çözüm olmaktadır. Kimi kadın için bu durum ağrısız ya da sorunsuz geçmekte, kimisine göre de ağrı çok şiddetli olmakta ve en sonunda kişiler rahatlayabilmek için iğne yaptırmak zorunda kalmaktadırlar. Adet ağrısı bilimsel olarak açıklanmaktadır.

Kanamanın norma düzeyde olabilmesi için ortaya çıkan rahim kasılmalarından meydana gelmektedir. Kanama artıkça rahim bunu dengelemek için daha çok kasılmakta, bu kasılmalar da beraberinde bu adet ağrılarını getirmektedir. Bu sebepten ötürü ilk bir ya da iki gün bu ağrının şiddeti fazla olmaktadır. Bu tür ağrılar, kişilerin günlük yaşamını etkilemesin diye bazı ağrı kesiciler kontrol altına alınsa da bazı ağrı kesiciler etki etmemektedir.

Adet ağrıları kendi içerisinde birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birincil adet sancıları normal şiddette ve herhangi bir sağlık zorunluluğu olmadan, adet döneminde veya daha öncesinde görülen sancı türü olmaktadır. İkincil adet sancıları ise, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen, gündelik işlerin yapılmasını zorlaştıran, çok şiddetli ve sürekli hissedilen sancı olmaktadır.

Adet ağrısı genel olarak, adet olmadan bir gün öncesinden kendini hafif bir şekilde hissettirmektedir. Sırt ağrısı, karın ağrısı ve kasılmaları, bel ağrısı, bacaklarda ağrı gibi durumlar olduğu takdir de eğer 28 günlük normal süre doldu ise bu ağrıların nedeni adet zamanının geldiğini göstermektedir.

[reklam id=1]

Adet döneminde hem doktorlara hem de etrafta yer alan kişilere en çok sorulardan biri de regl ağrısına ne iyi gelir? Olmaktadır. Aslında bu durum için pek çok tedavi yöntemi olsa da herkesin ağrısı farklı şiddette olduğundan dolayı, ağrının şiddetine göre çözüm uygulanması gerekmektedir.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

  • Bu ağrıyı giderebilmek için ilk yapılması gereken çözüm vücudun sıcak tutulması gerekmektedir. Sıcak su torbası ya da sıcak bir havlu yardımı ile hem ayaklar hem de karın bölgesini sıcak tutmak gerekmektedir.
  • Alt karın bölgesine parmak uçları ile kişilerin hafif bir şekilde masaj yapması da karnın rahatlamasına ve ağrının kasıklara inerek biraz olsun hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
  • E vitamini, çinko ya da kalsiyum gibi mineral ve vitamin içeren besinlerin tüketilmesi sancının azalmasında etkili olan bir diğer çözüm yöntemi olmaktadır.
  • Kahve ya da çay yerine sıcak bitki çayları karın ağrısına iyi gelmektedir.
  • Bir bardak suyun içerisine konulan bir tutam maydanoz kaynatılmalıdır. Kaynatılan bu karışım daha sonra süzülmeli ve ılıdıktan sonra elde edilen maydanoz suyu içilmelidir. Ağrının olduğu günlerde, günde 2 defa içilmesi yeterli olmaktadır.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

  • Bitki çaylarından biri olan papatya çayı da bu dönemlerde sıkça tercih edilen sıcak içecekler arasında yer almaktadır. İster poşet şeklinde sallama olarak ister demleyerek papatça çayı tüketmek kişileri rahatlamaktadır. Çay demliği içerisinde kurumuş papatya konulmalı, 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Daha sonra içerisinde birkaç damla limon sıkılarak ya da bir tatlı kaşığı bal ile içmek karın ağrısını büyük ölçüde geçirmektedir.
  • Tarçının rahatlatıcı etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Adet ağrılarının olduğu dönemlerde de bir bardak suyun içerisine konulan tane tarçın kaynatılmalı ve içerisine bal konularak içilmesi gerekmektedir. Günde 2 ya da 3 bardak içilmesi yeterli olmaktadır.
  • Sıcak su torbası ya da havlunun yanı sıra, sıcak bir duş almakta hem vücudu rahatlatmakta hem de karın ağrısını bir nebze olsun geçirmektedir.