Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

tarafından
2575
Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet kanaması normalde 28 günde bir olmaktadır. Kanaması geciken kadınlarda, üzüntü ve stresten kaynaklı durumlar olabileceği gözlemlenmektedir. Adet gecikmesi yılda bir veya 3 kereden fazla olmaz. Yılda bu derece oranlarda olan adet gecikmesi, normaldir.

Tiroit hormon hapı kullanan kişiler, zamanla kilo alabilirler. Menopoz gibi dönemlerde, adet döngüsü değişebilir. Adet gecikmesinin nedenlerini ultrason tedavisi ile bulabiliriz. Adet süresi, 24, 21 ve 35 gün aralıklarında değişir. Ay içinde oluşacak olan stres, üzüntü ve diğer kaynaklardan dolayı süre gelen hormon problemlerinde 4 veya 10 gün arasında süregelen gecikmeler olmaktadır.

Adet gecikmesi bayanlar için en korkutucu olaylardandır. Kişilerin çok fazla stres yaşadıkları dönem özel günleridir. Adet günlerinde yaşanan aksaklılar hormonların düzenli çalışmamasından dolayı olur.  Bayanlar adet dönemlerinde çok fazla stresli olurlar. Çok fazla ağrı çekerler. Bu kapsamda, mutlaka karın bölgesini sıkı tutmanız gerekmektedir.  Bayanlara özel yazımızda adet en fazla kaç gün gecikir sorusuna çok kapsamlı bir şekilde cevap vereceğiz.

[reklam id=1]

Sürekli doğum kontrol hapı kullanan kişiler, rahim içinde hastalık oluşmasına neden olabilir. Fizyolojik durumlarda ve aşırı kilo alıp verme durumlarında adet gecikmesi yine aynı şekilde 5 günden fazla olamaz. Yumurtalıklarda hastalıkları olan kadınlarda da 4 güne kadar gecikme süresi normaldir.

Adet gecikmesi 5 gün normal süre olarak yani olağan süre olarak tanımlanır. Birçok hormon hasatlıkları oluşan kadınlarda bu durum sürekli olabilir. Bu kapsamda 1 hafta yani 6 gün dışında olan adet gecikmelerinde hamilelik durumlarınızı kontrol ettiriniz. Hormon dengesizliği olan kadınlarda, adet kanaması süresi, problemlerle doludur.

Kadınlarda daha önceki ay eğer ameliyat durumu olduysa 10 gün daha problem olabilir. Menopoz dönemlerine yakın olan problemlerde ise gecikme süresi 15 gün olarak normal süre kabul edilmektedir. Adet olamadığınız zaman o ay içindeki karın ağrı durumunu hatırlıyor olmanız gerekmektedir. Birçok yumurtalık problemi olan kadınlarda adet gecikmesi yaşanır. Mevsim geçişlerinde özellikle kış döneminden yaz dönemine girerken kadınlarda adet düzensizliği oluşmaktadır.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur? 1

Doğum kontrol hapları kullananlarda, ise adet geçilmesi daha uzun süre olabilir. Fakat bu durum yine de 10 günden fazla olmamalıdır. Yumurtalıklarda kist olursa ve zamanında tedavi edilmiyorsa adet gecikmeleri over süre olarak değerlendirdiğimiz 5 gün sürmektedir. Kadınların regli dönemleri, ağrı egzersiz, atletizm, bale, kürtaj yapan kişilerde de değişiklik gösterebilir. Aşırı zayıf olan kişiler daha çabuk adet olur. Genelde aşırı zayıf olan klişelerde adet gecikmesi olmaz.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Adet gecikme genelde 1 hafta sürer. 1 hafta dışında olan adet gecikmelerinde problem olmaktadır. Kadınların durumuna göre değişen ve çok düzensiz olan adet problemlerinde en fazla 1 hafta yani 7 gün normal tanımlanmaktadır.

Kadınların sürekli konuştukları adet en fazla kaç gün gecikir sorusuna verdiğimiz cevaplar umarız yararlı olmuştur. Jinekolojik doktorlarında tavsiyesi ise, adet gecikmesinde eğer 5 gün geçiyorsa muhakkak yumurtalıkların ve gebelik durumunun kontrol edilmesi gerektiğidir. Cinsel hayatınızdan eminseniz yani eğer hamile olma olasılığınız yok ise, gecikme günü 6 günü geçmez. Adet gecikme tarihi başlangıç tarihininim bir gün öncesinden başlanarak hesaplanmalıdır.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Çünkü vücudun biyolojik yapısına uygun olan süre tıp abu şekilde kabul edilmektedir. Ergenlik, hamilelik gibi süreçlerde değişen adet gün sayılarını düzenli tutunuz. Özellikle buluğ çağında olan genç kızlarda yeni adet günleri 35 günün içinde değerlendirilir.