Adet Geciktirici Hap

tarafından
7674
Adet Geciktirici Hap

Kullanımında asıl istenen sonuç yaklaşan adet kanamasının ertelenmesidir. Kadınsal hormon olarak bilinen ve de ayın belli zamanlarında salgılanan östrojen ve progesteron olmak üzere iki tür hormon vardır. Bu hormonlar düzenli olarak her ay yumurta olgunlaşma sürecinde östrojen salgılar, olgunlaşma sonunda da progesteron salgılar.

Kadının vücut sistemi hamileliğe kendini hazırlama sırasında salgılanan bu hormonlar ile oluşumunu tamamlamış olan yumurtalar çatlamaya başlar. Fakat döllenme gerçekleşmezse salgılanan östrojen ve progesteron hormonları birden ve hızlıca azalmaya başlar. Buna bağlı olarak da adet süreci oluşur. Sağlıklı olan her kadının ayda bir kez yaşadığı adet dönemi bu sistem çerçevesinde gerçekleşir.

Fakat dışarıdan alınan takviyelerle östrojen ve de progesteron birden ve hızlıca azalması engellenerek adet olayı daha sonraya ertelenir. Ama bu ertelenme olayı çok fazla uzun süreli bir işlem değil, en çok 10 gün kadar uzatılabilir. Fakat daha fazla uygulanması yan etki gösterebilir.

[reklam id=1]

Peki bu durum nasıl yan etki gösterebilir? İşte adet geciktirici hapın yan etkileri:

  • Göğüslerinizin büyümesi
  • Vücudun su toplaması
  • Adette süresinin uzaması veya kan akma miktarında artış
  • Bunlar dışında pek fazla yan etki görüşmez.

Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici hap kullanımı tabiki normal bir ağrı kesici veya soğuk algınlığı hapı gibi kullanılmıyor. Adet döneminin 2 gün kadar öncesinde alınması gerekir. Bu hapların farklı olanları var. Bazıları gün içerisinde 2 tane alınıyor, bazıları da gün içinde 3 tane alınıyor. Kullanım süresi genelde 7 gün ama en fazla 10 günde olabilir. Fakat eğer ki daha fazla uzun süreli kullanılmak istenirse bunu mutlaka doktor kontrolünde yapmalısınız.

Adet Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

Bunu doktorunuzdan adet geciktirici hap veya adet geciktirici ilaç olarak da isteyebilirsiniz. Primolut bunlardan en etkilileri arasında yer alıyor.   Adet geciktirici hap fiyatları markaya göre değişiyor fakat Primolut hapının eczane fiyatı 8 TL olarak belirlenmiştir. Adet geciktirici hap isimleri çok çeşitlidir ve farklılık gösterir. Bu hapların yerine kullanılan doğum kontrol hapları da işe yaramaktadır.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Maydanoz yapraklarını demleyerek oluşturduğunuz bitki çayları ile adet dönemini 2-3 gün erteleyebilirsiniz. Toz tarçın kullanımı da adet geciktirmede oldukça başarılı bir yöntem. Aldığınız bir çay kaşığı toz tarçın adeti keser ama adeti sürekli ertelemek için tarçın kullanmayın bu aksine çok zararlı. Kronik olarak tekrarlanması kronik bir şekilde adet gecikmelerine yol açar. Aynı zamanda bahsettiğimiz tüm bitki çaylarını bir arada kullanmakta kesinlikle yanlış bir davranış olur. Her ne kadar doğal ve birer bitki olsalar da tüketilmeden önce doktora danışmalısınız.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Zerdeçal ve civanperçemi de adet geciktirir. Bu iki otu kaynatıp içtiğinizde adet dönemini 1 2 gün geçirirsiniz. Ama etki etmesi için adet dönemine 1 hafta kala yapılmalı.

Adet geciktirici çay:

  • Dülger otu
  • Böğürtlen
  • Biberiye
  • Tarçın
  • Şeker

Yapışı:

Dülger iyi kurutulur. Suda 60 dakika kaynatılır ve buharında oturulur. Böylece adet kesilir.

Böğürtlen yapraklarını 10 dakika kadar kaynatın. Sonra süzün. Süzdüğünüzde çıkan suya şurup kıvamına gelene kadar şeker ekleyip karıştırın. Yemekten sonra için.

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler 1

Biberiye otunun yaprağını 10 dakika kadar suda kaynatın. Süzün. Dinlendirin. İçine bak koyun ve de yemeklerden sonra bir fincan kahve gibi tüketin. Bu çaylarla istediğiniz sonuca ulaşırsınız ve de daha sağlıklı adımlar atmış olursunuz.  Adet döneminizi bu şekilde son derece basit ve daha az acı çekerek atlamanız gerçekleşebilir. Ağrılar her zaman olacaktır ama azaltmak bu yöntemlerle sağlanacaktır.