Adet Öncesi Kahverengi Akıntı

tarafından
1404
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı

Adet olmak, kadınların daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda vücudundaki kirli kanın atılmasına da yardımcı olmaktadır. Her ay belirli dönemlerde yaşanan adet döngülerinde kadınların yaşadıkları durumlar da birbirinden farklı olabilmektedir.

Bu sebeple de kişilerin kendi vücutlarını tanımaları ve olağandışı bir durum olması halinde de muhakkak bir doktora danışması gerekmektedir. Böylelikle herhangi olumsuz bir durumda erken tanı ile birlikte çok daha kolay tedaviler sağlanabilmektedir.

Her geçen gün oldukça fazla sayıda kadın, adet döneminde ya da bu dönem öncesinde yaşadığı sıkıntılardan dolayı bir doktora görünmeyi tercih etmektedir. Kadınların doktora gitmelerindeki en yaygın neden ise, adet öncesinde meydana gelen kahverengi akıntılar olmaktadır.

Adet döneminden önce akıntı olması gayet normal ve olağan bir durumdur. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, akıntının yoğunluğu ve hangi renk olduğudur. Kişilerin bu akıntıları takip etmesi ve ona göre bir doktora görünmesi son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

[reklam id=1]

Adet dönemi öncesinde yaşanan akıntılarda herhangi bir tıbbi problem olmazken, kahverengi akıntının gelmesi doku parçaları ya da farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple de adet döneminden önce kahverengi akıntı problemi ile karşı karşıya kalan çok sayıda kadın tarafından adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur? Sorusu sıklıkla sorulmaya devam etmektedir.

Bu soruya sağlıklı ve doğru bir cevap verebilmek için ise doktor tarafından gerekli muayene ve gerekli olması halinde de gerekli testlerin yaptırılması gerekmektedir.

Serfiks kanseri, cinsel yol ile bulaşabilen chlamydia hastalığı ve menopoz gibi faktörler, kadınlarda adet öncesinde kahverengi akıntı yapma ihtimali olan faktörlerdir. Bu sebeple de kahverengi akıntının olması durumunda, özellikle de ileri yaştaki kadınların muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı 2

 

Kahverengi Lekelenme Neden Olur?

Sorusuna yönelik olarak gösterilen bu faktörler, genellikle ileri yaştaki kadınlarda görülse de genç kızlarda da bu gibi durumlar görülebilmektedir. O yüzden kadınların yaşlarını göz önünde bulundurmadan kahverengi leke ile karşılaşmaları halinde bir uzmana görünmeleri hayati önem taşımaktadır.

Adet öncesinde kadınların karşılaştığı nadir durumlardan biri olan kahverengi leke birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda kadın adet öncesi kahverengi leke hamilelik belirtisi midir? Sorusunu yöneltmeye devam etmektedir.

Fakat bu kapsamda verilen kesin bir yargı olmadığı gibi her kahverengi lekenin hamilelik belirtisi olduğu gerçeği de tamamen asılsızdır. Kişilerin hamilelikten şüphelenmeleri halinde eczanelerde satılan gebelik testleri ve hastanelerde yapılan kan testlerine göre buna karar vermeleri gerekmektedir.

Kahverengi Lekelenme Neden Olur?

Kadınların her ay yaşadıkları adet döngüsünde farklı belirtiler söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda gelen kan miktarı ve kan rengi de kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin bir başkasının dediğine kulak asmaksızın kendi vücudunu tanıması, bu konuda son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Aksi takdirde çok fazla yanlış bilginin olmasından dolayı kadınlar yersiz yere telaşa kapılabilmektedir.

Birçok kişide gözlemlenen kahverengi akıntı, genç kızlarda genellikle adet kanamasının habercisi olabilmekte ve dolayısıyla da büyük bir tehlike teşkil etmemektedir. Yaşı ilerlemiş olan kadınların ise bu noktada daha dikkatli ve tedbirli davranması gerekmektedir.

Aksi takdirde çok daha ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Doktor kontrolünde yapılan test ve muayeneler ile birlikte kısa sürede kahverengi lekenin nedeni tespit edilebilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunundan dolayı meydana gelen bu gibi lekeler, yine doktor kontrolünde belirlenen çeşitli tedavi yöntemleri ile birlikte ortadan kaldırılabilmektedir.