Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

tarafından
388
Alıç Çayı Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişi tarafından sağlık için tüketilen çay türleri arasında yer alan alıç yaprağı çayı, kolay içimi ve insan vücuduna sağladığı birçok yararı ile ideal içeceklerdendir.

Kalp ve damar sağlığını koruyabilmek amacıyla sık sık tercih edilen alıç çiçeği çayı, tüm dünya üzerinde özellikle Avrupa kesimlerinde olduğu kadar ülkemizde de oldukça yaygındır. Avusturya ve Almanya gibi birçok ülke için artık neredeyse geleneksel bir ürün haline gelen Alıç çayı, sunduğu sayısız faydası ile her yaştan insanın tüketebileceği bir çay şeklidir.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır? 4

Alıç çayı faydaları ve zararları konusunda daha detaylı bilgi vermek gerekirse; bu çayın öncelikle kalp krizini riskini azalttığından ve vücudun genel kan dolaşımını düzenlediğinden bahsedilebilir. Anjin gibi göğüs ağrısına neden olan problemlerde iyileştirici etki göstermesi ile bilinen alıç çayı, yüksek tansiyon sorunlarını da giderebilir.

[reklam id=1]

Damarlar için en tehlikeli durumlardan birisi olan plak oluşumunu tamamen engelleyen alıç çayı ayrıca var olan plakları da vücuttan kalıcı olarak temizleyebilir. Baş ağrısı ve migren problemi olanlar düzenli olarak alıç çayı tüketerek bu şikayetlerini en aza indirebilirler.

Sakinleştirici etkisi bulunan alıç çayı, özellikle yüksek stres altında çalışan kişilerin kendilerini çok daha rahat ve huzurlu hissedebilmelerine imkan verir. Mutluluk hormonu salgılatan yapısı ile bu çay, depresyon etkileri gösteren kişiler üzerinde bir nevi doğal anti depresan etkisi gösterir.

Kas yorgunluklarına ve spazmlara iyi gelen alıç çayı ile özellikle spor yapan kişilerin kendilerini çok daha enerjik hissetmeleri sağlanabilir.

Alıç Çayı Nasıl Yapılır? 1

Alıç Çayı Faydaları Nelerdir?

Alıç çayının en önemli özelliği olan kan şekerini düzenleyici etkisi, en çok diyet yapan ve fazla kilolarından kurtulmaya çalışan kişiler için faydalıdır. Diyet dönemlerinde en büyük problemlerin başında gelen sürekli açlık hissi, düzenli alıç çayı içimi ile önlenebilir ve kişilerin çok daha uzun bir süre boyunca tok kalmaları sağlanabilir.

Alıç çayının bilimsel araştırmalar ile kanıtlanan hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat kan akışını hızlandırması ve damarları açması gibi özellikleri nedeni ile kan inceltici ilaç kullanan ya da yüksek tansiyon için farklı ürünler almak zorunda kalan kişilerin alıç çayını tüketmemeleri daha yerinde bir karar olacaktır.

Alıç Çayı Faydaları Nelerdir?

Çünkü alıç çayı bu tür içerikler ile etkileşime geçerek istenmeyen sonuçların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden düzenli ilaç kullananların alıç çayı tüketiminden önce mutlaka uzman bir doktora danışmaları ve çayı da buna göre kullanmaları önemlidir.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

Alıç çayı nerede bulunur diye bir soru sorulduğunda günümüzde pek çok aktarın bu çayı tamamen doğal yöntemlerle hazırlanmış şekilde sattığı söylenebilir. Ancak yine de evinde kendi yöntemlerle alıç çayı hazırlamak isteyenler için tavsiye edilebilecek bir çay tarifi mevcuttur.

Tamamen doğal ve organik alıç çayı tarifi için gerekli olan malzemeler; 2 ila 3 çay kaşığı kadar kurutulmuş alıç yaprağı ve yine 2 ya da 3 çay kaşığı ölçüsünde ezilmiş ve kurutulmuş alıç yemişidir. Her iki malzeme birlikte kullanıldığında ortaya 3 bardak kadar alıç çayı çıkmaktadır.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

Tarifin hazırlanış aşamalarında bir cezve içerisine toplu şekilde boşaltılacak olan malzemelerin yaklaşık 10 dakika boyunca 5 bardak su ile kısık ateşte kaynatılmaları ve sonrasında demlenmeye bırakılmaları gerekir. 20 dakika boyunca demlenen çayın ılık bir şekilde tüketilmesi yeterlidir. Alıç çayı yan etkileri olmayan bir çay çeşididir ve istenildiği miktarda tüketimi sağlanabilir.