Alıç Meyvesi

tarafından
346
Alıç Meyvesi

Doğanın bize sunduğu en şifalı yiyeceklerden alıç meyvesi, boyu 10 metreyi bulan uzun ağaçlarda yetişen ve kırmızı, sarı, turuncu renklerinde olabilen bir tür besindir. Alıç ağacı yapısı gereği oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir ağaçtır ve bu nedenle meyvesi de uzun bir süre boyunca bozulmadan kalabilmesi ile bilinir.

Alıç Meyvesi 1

Ağacın üzerinde neredeyse her mevsim meydana gelen alıç çiçeği bir süre sonra evrim geçirerek alıç meyvesi haline gelir ve bu şekilde farklı pek çok alanda tüketilir. Alıç yaprağı ise daha çok kozmetik alanında birçok ünlü markanın sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında ilk sıralarda gelir.

Alıç meyvesi nerede yetişir sorusunun cevabı için ülkemizin Batı ve Güney kesimlerine bakmak gerekir. Alıç meyvesinin zararları konusunda tedirgin olanlara, bu meyvenin bilinen hiçbir yan etkisinin olmadığını söylemek mümkündür.

[reklam id=1]

Alıç meyvesi nerede satılır diye merak edenlerin manavlara ya da büyük pazarlara gitmesi bu meyveleri temin edebilmeleri adına yeterlidir. Ayrıca günümüzde pek çok aktar alıç meyvesinin satışını gerçekleştirerek kolaylıkla bulunabilir hale gelmesini sağlamaktadır.

Alıç Meyvesinin Faydaları

Alıç meyvesi faydaları ile ülkemizdeki en yararlı besinler arasındadır. Alıç meyvesinin faydaları nelerdir diye sorulduğunda cevap olarak öncelikle kan basıncını dengelemesi ve kan şekerini düzenlemesi verilebilir. Alıç meyvesinin diğer bir önemli faydası; her türlü böbrek rahatsızlığında destekleyici tedavi olarak kullanılabilmesidir.

Kalp ve damar sorunlarında damarları açıcı etkisi ile iyileşme sağlayan bu meyve, kişilerin kendilerini çok daha sağlıklı ve zinde hissetmelerine imkan verir. Alıç meyvesinin düzenli kullanımında günümüzün ciddi problemlerinden birisi olan şeker hastalığının tedavisi için önemli adımlar atılabilir.

Alıç Meyvesinin Faydaları

Sadece bu meyveyi düzenli olarak tüketenlerin ve yanında alıç sirkesinden de faydalanan birçok kişinin şeker hastalığından kısa sürede kurtulduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İçerdiği yüksek oranda antioksidan ile vücuttaki serbest radikaller ile savaşan bu meyve, vücudun genel anlamda direnç kazanabilmesi için oldukça gereklidir.

Boğaz ile ilgili meydana gelen rahatsızlıklarda iltihabı geçirici özelliği ile doktorlar tarafından da önerilen alıç meyvesi, hastaların çok daha hızlı iyileşebilmelerine olanak verir.

Kış aylarında sık sık rastlanan gribal enfeksiyonlarda ya da soğuk algınlığında düzenli olarak alıç meyvesi tüketimi, vücutta hastalığa neden olan bakteri ve mikropları vücuttan uzaklaştırır ve yeniden vücut içerisine yerleşmelerinin önüne geçer. Grip döneminde görülen belirtileri hafifleten alıç meyvesi bu özelliği nedeni ile sıklıkla tercih edilir.

Alıç Meyvesinin Faydaları 1

Açık kalp ameliyatı ya da anjiyo geçiren kişiler, iyileşme dönemlerinde her gün alıç meyvesi tüketirlerse kalplerini güçlendirebilir ve çok daha kısa bir sürede eski enerjilerine geri kavuşabilirler. Kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan mutluluk hormonunun üretilmesine de katkı sağlayan bu muhteşem besin, vücutta çeşitli nedenler ile meydana gelen yaraların iyileşmesi konusunda büyük bir yardımcı olabilir.

Alıç Meyvesi Kaç Kalori?

Alıç meyvesi nasıl kullanılır diyenlere bu meyvenin doğrudan yiyecek olarak tüketilebileceği söylenebilir. Ancak dileyen kişiler bu meyveden yapabilecekleri tamamen doğal ve organik sirkeler ile de aynı faydaları elde etme fırsatı bulabilirler.

Alıç Meyvesi Kaç Kalori?

Doğal alıç sirkesi tarifinde 1 çay kaşığı kaya tuzu, 1 kilo alıç meyvesi ve 1 tatlı kaşığı çiçek balını bir cam kavanozda iyice karıştırdıktan sonra ağzını sıkıca kapama sureti ile 15 gün boyunca karanlık ve oda sıcaklığında bir yerde beklemeye almak yeterlidir.

Alıç meyvesinin kalorisi yaklaşık 100 gram için 108 kcal şeklinde belirtilebilir. Sirke haline getirildiğinde ise kalori miktarı yarı yarıya düşmektedir.