Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

tarafından
2055
Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Aloe vera bitkisi, sıcak ortamlarda kolaylıkla yetişen bir bitkidir. Yabani olarak yol kenarlarında bile yetişen bu bitki, evlerde saksı içinde de yetiştirilir.

Cilt ve saç bakımına faydalarının yanında hoş görüntüsü ile ev dekorunda da yer eden bu özel bitkinin yetiştirilmesi konusunda sizler için kısa bir araştırma yaptık. Araştırma sonucu elde ettiğimiz bilgileri şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Aloe vera bitkisi, evlerde saksı içinde ya da bahçelerde yerde serbest olarak yetiştirilebilir. Yetiştirilmesi ve bakımında çok fazla detay bulunmayan bu bitki, kısa sürede büyüyüp çiçek açar. Aloe vera bitkisi, sıca ortamda yetişmeyi sever.

Ana vatanı Afrika kıtası olan bu bitki, ülkemizde de sıcak bölgelerde kolaylıkla yetişir. Sıcak ortamları seven bu bitki, yetiştirilirken güneş ışınına direkt maruz kalmaması gerekir. Güneş ışınlarına maruz kalan bitki, zaman içinde çürüyüp solacaktır.

Bunun için bitkinin mutlaka güneş ışınlarını gören ancak direkt çiçek üzerine gelmeyen bir yerde yetiştirilmesi gerekir.

[reklam id=1]

Aloe vera bitkisinin saksıda yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken nokta, saksının büyüklüğüdür. İlk başlarda küçük olan bu bitki iyi bakıldığında kısa sürede kendini toplayıp büyür. Bunun için saksı boyutu seçiminde buna mutlaka dikkat edilmeli.

Bitki sulandığında fazla suyun saksıdan atılması için saksı dibinin delik olması gerekir. Toprakta suyun uzun süre kalması için toprak üzerine saman ya da taş döşenebilir.

Özel bir süs bitkisi olması yönü ile evlerde sıkça gördüğümüz aloe vera bitkisinin yetiştirileceği toprağın, humuslu ve geçirgen özellikli olması gerekir. Hava alan bir toprak için 4 ölçü humuslu toprak, 1 ölçü dere kumu ve biraz ponza taşı karıştırılıp saksı içine konulabilir.

Bu tür bir toprak, suyu bitki köklerine daha kolay aktarır ve bitkini hava almasında da etkili olur. Aloe vera bitkisinin yetiştirilmesinde kendiniz böyle bir özel toprak hazırlayabilirsiniz. Bitkinin toprağını senede bir kere yaz ayları başlarında değiştirebilirsiniz. Eğer saksı değişimi yapılması gerekiyorsa, bu değişimi de yine aynı aylarda yapabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? 1

Bitkinin yetiştirilmesinde sulama da çok önemlidir. Kışın toprak üzerinde kuruluk durumu oluşmamışsa hiç sulanmayabilir ya da haftada sadece bir kere sulamak yeterlidir. Yazın ise belirli aralıklar ile haftada 2 gün aloe vera bitkisinin sulanması gerekir.

Eğer yazın çok sıcaksa saksı üzerindeki toprağın kuruluğuna göre daha farklı bir sulama düzeni uygulabilir. Sulama yaparken bitkinin çok fazla sulanmamasına dikkat edin. Fazla sulanmak da aloe vera bitkisinin solmasına neden olur.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? 3

Her bitkide olduğu gibi aloe verada da zaman zaman hastalık olabilir. Bu hastalık nedeni ile bitkide çürüme meydana gelebilir. Bitkinin tamamen zarar görmemesi için az miktarda çürüme meydana gelse bile hemen önlem alınması gerekir. Önlem olarak bitkinin çürüyen bölümlerinin budanması ve bitkiye özel vitamin verilmesi gerekir. Bu özel vitaminler, çiçek yetiştiriciliği ile ilgili malzeme satan yerlerden temin edilebilir.

Bitkinin çiçekleri açıp solduktan sonra, bir sonraki açma zamanı sağlıklı olması için budama yapılması gerekir. Bu budama, özel bitki makası ile ve aloe vera bitkisine zarar vermeden yapılmalıdır.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir? 4

Aloe vera bitkisini yetiştirmek zor olmayan bir iştir. Çiçeğin rahatça büyüyüp gelişebileceği bir ortam yarattıktan sonra düzenli olarak sulamasını yaparak kısa sürede büyümesini sağlayabilirsiniz. Sarı ya da beyaz çiçek açan bu bitkinin yapraklarını kırarak içinden çıkardığınız öz suyu, cilt ve saç bakımı için kullanabilirsiniz.