Aloe Vera Bitkisi

tarafından
292
Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera bitkisi, ana yurdu Afrika kıtası olan, daha çok sıcak bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde daha çok Güneybatı ve Güney bölgelerinde yetişen bu bitki, evlerde de süs bitkisi olarak karşımıza çıkıyor. Yetiştirilmesi ve bakımında sıcaklık faktöründen başka önemli bir faktör olmayan aloe vera bitkisi nedir, nerede satılır, faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Aloe Vera Bitkisi3

Aloe vera bitkisi, sıcak yerleri seven, kısmen gölgeli alanlarda da yetişebilen bir sıcak iklim bitkisidir. Büyük yaprakları bulunan ve yazın sarı-beyaz çiçek açan bu bitki, evlerde de süs bitksi olarak çok rahat yetiştirilebiliyor. Görüntü olarak evlerde hoş bir doğal dekor oluşturan aloe vera bitkisinin yaprakları içinde bulunan özel yapılı jel de son derece faydalıdır.

Eğer imkanınız varsa bu aloe vera bitkisini evinizde siz de zorlanmadan yetiştirebilirsiniz.
Aloe veranın en etkili kısmı yapraklarının içinde bulunan öz suyudur. Hafif kokulu, saydam ve hafif jöleye benzer yapısı bulunan aloe vera jelini yaprakları kırarak elde edebilirsiniz. Yaprak içinden çıkarıldıktan sonra hava ile birleştiğinde akıcılığı azalan ve daha katı bir yapıya kavuşan aloe vera jeli, aynı zamanda hazır olarak da satılır.

[reklam id=1]

Genelde şifalı bitki ya da ürün satışı yapılan özel marketler ya da online satış mağazalarında satılan bu aloe vera jeli fiyatı gramına göre değişir. İhtiyacınıza ve kullanımınıza göre bu özel ürünü farklı büyüklüklerde temin edip kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Alore vera bitkisi, farklı amaçlar ile kullanılabilir. Mide sorunlarının hafifletilmesinde kullanılabilir. Ancak güçlü bir müshil olma özelliğinden dolayı tüketilirken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmesi gerekir. Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları ağrı ve sıkıntıların hafifletilmesinde, adet kanının daha kolay sökülmesinde faydalıdır.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır?

 

Bunun için adet dönemi girişinde bitkinin yapraklarından 1-2 damla aloe vera özü çıkarılıp tüketilmesi yeterlidir. Kuru ciltleri nemlendirmek için cilde uygulanabilir. Aynı şekilde küçük yaraların ya da böcek ısırmalarının kaşıntısını, ağrısını almak için bu bitkinin özünden faydalanabilir.

Saç dökülmesi için sirke ile karıştırılarak kullanılabilir. Bu uygulama sırasında özellikle saç diplerine karışımdan uygulanmalı ve saçların dökülmesinin önüne geçilmelidir.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Aloe vera bitkisi ve aloe vera jeli faydaları geniş kapsamlıdır. Pek çok farklı alanda kullanılabilen bu bitki ve bitkiden elde edilen jelin en bilinen faydalarını aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralamak mümkün.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları 1

  • Ciltte zaman zaman farklı nedenler ile oluşan büyük sivilce ya da çıbanların tedavisi için düzenli olarak üzerine sürülebilir.
  • Farklı nedenlerden kaynaklanan cilt yanıkları ya da yaraları için kullanılabilir. Ancak çok büyük yara ve yanıklar için mutlaka doktora gitmek gerekir.
  • Saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Bunun için sirke ile birlikte saç diplerine uygulanması gerekir.
  • Mide için son derece rahatlatıcıdır.
  • Bayanlarda en doğal adet sökücülerden birisidir. Zor adet dönemlerinde 1-2 damla bu jelden içip daha kolay bir adet dönemi geçirilebilir.
  • AIDS, kanser gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Kalp ve damar sağlığının korunmasında da etkilidir.
  • Aloe vera bitkisi, evde yetiştirilmesi kolay bir süs bitkisidir. Bu bitkinin yetiştirilmesinde çok fazla önemli nokta yoktur. Sıcak bir ortam olması yeterlidir.
  • Aloe vera bitkisi fiyatı genelde her yerde hemen hemen aynıdır. Bu faydalı bitkiyi, şifalı bitki marketlerinden ya da online satış yapan yerlerden satın alabilirsiniz.
  • Aloe vera bitkisi nerede satılır, aloe vera faydaları ve aloe vera jeli hakkında detaylı bilgileri verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Bu konumuz ile adını sıkça duyduğunuz bu özel bitki hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaştık.