Aloe Vera Çiçeği

tarafından
514
Aloe Vera Çiçeği

Aloe vera bitkisi, sıcak ortamları seven, bakımı son derece kolay süs bitkilerinden biridir. Yapraklarının içinde bulunan aloe vera özü ile cilt ve saç bakımı başta olmak üzere çok sayıda faydayı elde edebileceğiniz bu özel bitkinin çiçekleri de son derece özeldir. Hoş görüntüsü ile zarif bayanların evlerinde dekor olarak kullanmayı tercih ettikleri aloe vera çiçeğini, online çiçek satışı yapan yerlerden temin edebilirsiniz.

Aloe Vera Çiçeği

Aloe vera çiçeği, sıcak olan tüm ortamlarda yetiştirilebilen bir bitkidir. Bakımı ve yetiştirilmesi çok zor olmayan bu çiçeğin bakım aşamasında bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Aloe vera çiçeğinin bakımında ilk dikkat edilmesi gereken nokta, çiçeğin yeterli derecede sıcak bir ortamda bulunmasıdır. Sıcaklığı seven aloe vera çiçeğinin sıcaklık kadar sevdiği bir diğer önemli nokta ise sudur.

Sıcak ortam bitkilerinin büyük çoğunluğunda olan bol sulanmak, bu çiçek için de geçerlidir. Ancak yine de çok aşırıya kaçılmaması önerilir.

[reklam id=1]

Aloe vera çiçeğinin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de bitki toprağının kalitesidir. Eğer kaliteli bir toprak olmazsa, bitki köklerinden yeterince beslenemez ve bu da çiçeklerinin açmamasına ya da bitkinin tamamen solmasına neden olur.

Her ne kadar evde yetiştirilen bir süs bitkisi olsa da bu çiçeğin de zaman zaman hastalandığı görülür. Bu zamanlarda hastalık olan bitki yapraklarının çok ilerlemeden koparılması ve diğer yapraklara ya da bitki köklerine bulaşmasının önlenmesi gerekir.

Aloe Vera Çiçeği Bakımı

Aloe vera çiçeğinin bakımı son derece kolaydır. Aloe vera çiçeği bol güneş ışığı sever ancak direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Aydınlık ancak direkt güneş ışığı görmeyen yerlerde aloe vera çiçeği en verimli şekilde yetişir. Aloe vera çiçeğini her gün sulamak gerekmez.

Kışın haftada 1 kere, yazın ise haftada 2 kere saksı üzerinden sulama yeterlidir. Tüm saksının en altına kadar sulanmasını sağlayacak şekilde sulama yapılması gerekir.

Aloe Vera Çiçeği Bakımı

 

Bu özel çiçek mutlaka hava akımından uzak tutulmalıdır. Aksi halde rüzgarın etkisi ile çiçek zarar görebilir. Kış aylarında bitkinin bulunduğu ortamın sıcaklığı kesinlikle 14-15 derece altına düşmemelidir.

Aloe vera çiçeği açıp solduktan sonra bir sonraki çiçek açma zamanına kadar mutlaka budanması gerekir. Budama özel makaslar ile çiçek açıp solan dalların kesilmesi şeklinde olmalıdır. Çiçeğin bakımı sırasında yılda bir kere, yaz ayı başlarında toprak değişimi yapılır.

Çiçeğin yaprak ve çiçeklerinde bir sağlık sorunu varsa vitamin kullanılması gerekebilir. Bu durumda çiçeğin sulanacağı 1 litre suyun içine bir kapak kadar vitamin eklemesi yapılabilir. Bu vitaminleri, çiçek malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Aloe Vera Çiçeği Bakımı 1

Aloe Vera Çiçeği Faydaları

Aloe vera çiçeğinin faydaları oldukça geniş çaplıdır. Özellikle cilt ve saç bakımı konusunda çiçeğin hem özü, hem de yapraklarından faydalanmak mümkün.

Pek çok kozmetik ürünün içeriğinde yer alan aloe vera özü, cildin yenilenmesi, kırışıklıkların azalması, cilt lekelerinin giderilmesi, ciltte yer alan sivilce ve çıbanların tedavisi, saç dökülmesinin önlenmesi, saç tellerinin kalınlaşması gibi etkileri mevcuttur. Bunların yanında;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirme
  • Kolesterol dengeleme
  • Astım rahatsızlığına iyi gelir
  • Kalp hastalığı riskini azaltır
  • Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir
  • Hazımsızlığı önler
  • Kan basıncını dengeler

Aloe Vera Çiçeği Faydaları

Aloe vera çiçeği ne işe yarar, aloe vera çiçeği bakımı hakkında bilgileri sizlerle paylaştık. Bu özel ve hoş çiçeği canlı çiçek satan yerlerden temin edebilirsiniz. Aloe vera çiçeği fiyatı bu kadar faydalı olmasına karşılık son derece uygundur. Bu nedenle evlerde en fazla yetiştirilen süs bitkisi olma özelliğindedir.