Aloe Vera Nedir?

tarafından
255
Aloe Vera Nedir?

Afrika kökenli bir bitki olan aloe vera, ülkemizin sıcak bölgelerinde yetiştirilebilen süs bitkilerinden birisidir. Evlerde süs bitkisi olarak kullanılan bu bitki, aynı zamanda çok faydalı doğal bir kişisel bakım ürünü olma özelliğinde. Evde yetiştirilebilen aloe vera bitkisi, hazır olarak da farklı şekillerde satılıyor.

Aloe Vera Nedir? 1

 

Aloe vera, sıcak ortamları seven bir tür bitkidir. Bu bitkinin yetiştirilmesi, son derece kolay ve zahmetsizdir. Uygun, güneş gören bir ortamda düzenli sulama ile kısa sürede büyüyüp gelişen aloe vera, sarı ve beyaz renkli çiçekler açar. Yaprakları uzun ve hafif dikenli olan bu özel bitki, ülkemizde daha çok batı ve güney bölgelerinde ev ve iş yerlerinden yetiştiriliyor.

Sağlık için çok faydalı olan bitkinin özellikle yaprak kısmından elde edilen aloe vera özü, kişisel bakım ve genel sağlık için etkili şekilde kullanılabiliyor. Tek başına kullanılabilen bu özel madde, başka maddeler ile karıştırılarak da kullanılabilir. Saç ve cilt bakımı için direkt uygulama bölgesine sürülen aloe vera özü, mide ya da beslenme ile ilgili sorunlar için 1-2 damla şeklinde ağızdan alınabilir.

[reklam id=1]

Yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalara göre bu madde içinde 18 çeşit aminoasit, 12 çeşit vitamin ve de 20 çeşit mineral vardır. Bu mineral ve vitaminlerden dolayı, çok sayıda hastalık ve rahatsızlığı önleme, ilerlemesini durdurma özelliği de bulunur.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera ya da bir başka deyişle sarı sabır bitkisi, farklı şekillerde kullanılabilir. En fazla saç ve cilt bakımında kullanılan bitkinin bu alanlarda yaprak içinden çıkarılan özü kullanılır. Yaprakların kırılması ve hafif sıkılması ile çıkarılan aloe vera özünü, ciltte hasar olan bölgeye sürülebilir, saçlar için saç köklerine masaj yaparak uygulanabilir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

 

Saç köklerine masaj yaparak uygulanan saç kremi ya da şampuanların bir süre bekletildikten sonra bol su ile durulanması gerekir. Cilde uygulanan krem ve losyonların ise durulanması gerekmez. Ancak özel maske uygulaması yapılıyorsa, yine bir süre beklettikten sonra bol su ile durulanması ve kurutulması gerekir.

Sarısabır bitkisi, mide için de çok etkili bir maddedir. Midede ortaya çıkan gaz sorunu ve yanmalara karşı 1-2 damla şeklinde tüketilebilir. Aynı şekilde bayanlarda zor adet dönemlerinde adet sancısının kesilmesi ve kanın daha iyi sökülmesi için 1-2 damla olarak tüketilebilir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? 1

 

Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, tansiyon, kanser gibi önemli hastalıkların önlenmesinde de etkili olan aloe vera özünü, içeceklerin içine bir miktar koyup tüketebilirsiniz. Önemli bir müshil olma özelliğinde olan aloe vera özünü, ayrıca sindirim sistemi sorunları için de tüketebilirsiniz. Kabızlık ya da tuvalete çıkamama durumlarında aşırıya kaçmamak kaydı ile tüketebilirsiniz.

Vücutta oluşan küçük yaralar ya da yaralar için de aloe veradan yararlanabilirsiniz. Bunun için yara üzerine ya da yanık bölgesine temiz bir pamuk ile aloe vera özü sürmeniz yeterli. Böcek ısırmaları için de aynı şekilde çok az miktarda aloe vera özü kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? 2

Aloe Vera Çeşitleri

Kullanımı çok eski dönemlere dayanan aloe vera bitkisinin yaklaşık 400 farklı çeşidi bulunur. Türüne göre yaprak renkleri gri ile yeşil tonları arasında değişen aloe veranın, çiçek renkleri de değişik tonlarda olabilir. Genelde beyaz, sarı ve yeşil renk tonlarında çiçekleri bulunur.

Ancak farklı yöntemler ile yetiştirilen kültür aloe vera bitkilerinden turuncu ve kırmızımsı renkli çiçekleri bulunanlar da elde edilmiştir. Farklı renklerde yetiştirilen bu kültür aloe veraları, her zaman çiçekçilerde satışa sunuluyor. Çiçekçilerdeki aloe vera fiyatı genelde aynıdır. Zarif ve hoş bir görüntüsü olan bu süs çiçeğini sevdiklerinize hediye olarak satın alabilir, onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.