Aloe Vera Yağı

tarafından
490
Aloe Vera Yağı

Her zaman taze olarak aloe vera bitkisi bulunmadığında aloe vera yağından kullanılabilir. Jeline göre daha uzun süre dayanan aloe vera yağı, diğer aloe vera ürünlerine göre daha avantajlıdır. Aloe vera bitkisi içindeki jelin faydaları ile yağının faydaları birbirine benzer şekildedir. Bu faydaları sağlamak için hazır olarak satın alacaksanız mutlaka organik ve gerçek ürünler olmasına dikkat edin.

Aloe Vera Yağı 1

Aloe vera bitkisinden elde edilen doğal yağ en faydalı doğal yağlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Evde diğer yağlar ile birlikte kullanılabilen bu özel yağ, deri tarafından da çok hızlı şekilde emilir. Bu özelliğinden dolayı, özel masaj merkezlerinde masaj terapisi için de kullanılır.

Sağlık için çok faydalı olan bu özel yağın içinde kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, sodyum, potasyum, folik asit, A, B, C, E vitaminleri ve amino asitler bol miktarda bulunur. Bu kadar zengin içeriği bulunan bu özel yağın faydaları da aynı şekilde zengindir.

[reklam id=1]

Aloe vera yağı, internet üzerinden online satış yapan yerlerden ya da aktarlardan temin edilebilir. Eğer evinizde yetiştirdiğiniz bir aloe vera bitkisi varsa, yağı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Hazır satılan aloe vera yağlarından satın alırken, mutlaka organik olmasına, güvenilir yerden satın alınmasına dikkat edin.

 • Aloe vera yağının faydalarını kısaca aşağıdaki maddeler şeklinde sıralayabiliriz.
 • Cildi nemlendirme özelliği vardır. Özellikle kuru ciltlerin nemlendirilmesinde doğal bir madde olarak kullanılabilir.
 • Cilde çok kolay işleyen bir yağdır. Bu özelliği ile masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Ayaklarda, parmak aralarında ortaya çıkan mantarlar ve benzeri mantarların tedavisinde kullanılabilir.
 • Viral enfeksiyonlara karşı kullanılabilir. Özellikle zona gibi deri hastalıkları için etkili olarak kullanılabilir.
 • Ciltteki iltihaplanmaları ve buna bağlı ortaya çıkan sorunları tedavi eder.
 • Mikrop öldürücü özelliği bulunan aloe vera yağı, bazı bakteriler için etkilidir.
 • Cildin sıkılaşması ve kendini toplamasını sağlar.
 • Bazı yaraların tedavisinde kullanılabilir.
 • Güneş ışınlarından korunma sağlar.
 • Ameliyat sonrası kalan izlerin tedavi edilmesinde kullanılabilir.

Aloe Vera Yağı 2

Bu faydaların yanında aleo vera yağı, etkili bir ağrı kesici olma özelliğindedir. Bu yağın etkisini arttırmak için limon, nane ya da günaydın gibi uçucu başka yağlar ile karıştırmak gerekebilir. Özel olarak elde edilen bu karışım, ağrı bölgesine sürülerek masaj yapılır.

Yapılan masaj sonrasında yavaş yavaş ağrının yok olması sağlanır. Tıpkı jel aloe verada olduğu gibi aloe vera yağında da sedef, egzama hastalıklarına iyi gelme, güneş yanıklarından koruma gibi özellikler mevcuttur. Ancak daha iyi etki ettiği için yağındansa jel ürünün kullanılması daha uygundur.

Güneş yağı için kullanımında aloe vera yağının yanında susam yağı da eklenerek bir karışım elde edilebilir. Bu elde edilen karışım güneşe çıkılmadan önce normal güneş yağları gibi sürülüp kullanılabilir.

Aloe Vera Yağı 3

Aloe vera yağının etkili olduğu bir diğer alan da saçlardır. Saç bakımı ve güzelliği için gül suyu ve sandal ağacı yağı ile birlikte kullanılabilir. Saçların daha güçlü ve daha uzun olmasını sağlayan bu doğal yağ, aynı zamanda daha kalın telli ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

Sürekli kepek sorunu yaşayan, saç derisinde değişik nedenler ile yaralar çıkan ve aşırı kuru saçlara sahip olanlar düzenli olarak bu yağ ile saç bakımı yapabilir. Zaman zaman saç derisinde meydana gelen mantar sorunlarının çözümünde de etkili olan aloe vera yağı, uygulanırken özellikle saç derisine masaj yapılıp yedirilmesi gerekir. Saç köklerinin güçlenmesini, saç derisinin iyileşmesini sağlayan bu özel yağ, her banyo öncesi saçlara uygulanabilir.