Anti HBS Pozitif Ne Demek?

tarafından
274
Anti HBS Pozitif Ne Demek?

Anti HBS, Hepatit B hastalığına karşı vücudumuzun oluşturduğu koruma kalkanıdır. Hepatit B bilindiği gibi kan, temas ve cinsel yollarla bulaşabilen ve karaciğerlerde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Virüsün vücuda bulaşması ile sinsi bir şekilde ilerleyerek ve uzun süre kendini belli etmeyerek karaciğer kanseri ve siroz gibi çok daha ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

Bu hastalığa karşı vücudun savunma sistemini kurarak anti HBS antikorlarını üretmesi, hastalıktan kurtulmayı ve tekrar yakalanmamayı işaret etmektedir. Vücudun hepatit B hastalığına karşı savunmasını yapan anti HBS pozitif nedir veya anti HBS negatif nedir, anti hbs yüksek çıkarsa ne anlama gelir gibi soruların cevapları aslında kısa ve net olmaktadır.

Yapılan tahliller sonucunda anti HBS değeri pozitif veya yüksek çıkarsa vücudunuzun hastalığa karşı koruma sağladığını yani anti hbs antikorlarını ürettiğini göstermektedir. Eğer anti hbs değeri negatif çıkarsa hepatit B hastalığına karşı korumasız olduğunuzu ve doktorunuz tarafından aşı olmanız gerektiği önerisini alacaksınız demektir.

[reklam id=1]

Hepatit B hastalığı belirtileri, virüsün vücuda yerleşmesinden itibaren 90 günden sonra kendisini belli etmeye başlayabilir. Ancak bu süre 6 aya kadar sürebilir. Hastalığın belirtileri arasında kan kusma, ateş ve titreme, cinsel istek kaybı, ayaklarda ve bacaklarda şişme, karın boşluğunda şişme, koyu idrar, avuç içinde kırmızı lekeler, yorgunluk  ve rahatsızlık, iyi hissetmeme durumu, iştah kaybı, zihin bulanıklığı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Vücudumuz hepatit B virüsünü vücuda bulaşması ile birlikte hemen antikorları yani anti HBS’leri üretmeye çalışır. Bu dönemde eğer anti HBS antikorları üretilebilirse virüse karşı vücudu korur ve hastalığın düzelmesini sağlar. Ancak bu dönemde eğer anti HBS antikorları üretilemezse tedavi gerekli olabilmektedir. Böyle bir durum da aşı olmanız gerekebilir.

Anti HBS Pozitif Ne Demek?

Anti HBS pozitif nedir diye baktığımızda, anti HBS değerinizi öğrenmek için yapılan eliza ve hepatit B kan testleri sonucunda anti HBS değeri eğer 9 – 11 arasında ise sonuçlar pozitif demektir. Bu durumda vücudunuz hepatit B virüsüne karşı korumalı demektir. Anti HBS kaç olmalı diye araştıranlar için 9 – 11 arası pozitif, 9 altında olursa negatif olduğu söylenebilir.

Anti HBS Negatif Ne Demek

Anti HBS değerinizi ölçmek için yapılan eliza ve hepatit B kan tahlili testlerinde, anti HBS değeriniz eğer 9’un altında çıkarsa anti hbs negatif demektir. Bu durumda doktorunuz aşı olmanız gerektiğini önerebilir veya diğer tedavi yöntemlerini tercih edebilir.

Anti HBS Negatif Ne Demek

Hepatit B virüsünün bulaştığında şüphe edilirse derhal doktora müracaat edilmesi gerekmektedir. Hepatit B hastalığının teşhisi sadece yapılacak tahliller ile konabilmektedir. Tedavinin başarılı olması için en kısa sürede tedaviye başlanması faydalı olacaktır. Tedavi sürecinde aşı ve HBIG uygulanmaktadır.