Apandisit Ameliyatı

tarafından
399
Apandisit Ameliyatı

Vücudun karnın sağ alt kısmında, kalın bağırsağın başında ve kör bağırsağın ucunda parmak şeklinde yer alan organa apandis adı verilmektedir. Apandis ortalama olarak 6 ila 9 santimetre arasında değişmektedir. Apandisin vücutta tam olarak nasıl bir işlevi ya da görevi olduğunu henüz doktorlar da kesin bulamamaktadır

Sindirim sisteminde ve bağışıklık sisteminde etkili olduğu düşünülse de vücuttan alınması durumunda vücut herhangi bir fonksiyon kaybı yaşamadan normal düzene devam etmektedir.

Apandisit Ameliyatı 4

Bu organın iltihaplanması ya da parmak şeklinde olması dolayısı ile tıkanması sonucunda apandisit iltihaplanması olmaktadır. Bu iltihaplanma sonucunda da karın ağrısı, ateş, mide bulantısı ya da kusma gibi belirtiler görülmektedir. Ancak apandisit, soğuk algınlığı veya bakteriyel enfeksiyonların olması halinde ki belirtiler ile aynı belirtilere sahip olmaktadır.

Bu yüzden kişilerin ağrılarını kontrol etmesi ve neden kaynaklandığını belirlemeleri gerekmektedir. Ancak apandisit ağrısı yemeklerden sonra daha çok görüldüğünden dolayı kişiler yemek sonrası hazımsızlık yaşadıklarını düşünmektedir.

[reklam id=1]

Bunun yanı sıra kabızlık sorunu da aslında apandisit ağrısı belirtileri arasında sıkça görülen bir belirti olmaktadır. Apandisit arttıkça ağrının şiddeti de artacağı gibi sık sık ama aralıklar olmaya devam etmektedir. Ağrı kesici ya da antibiyotiğin etkisini gösterebileceği bir yerde bulunmadığından dolayı ilaç tedavisi sadece ağrıyı bir süreliğine azaltmaktadır.

Karnın sağ alt kısmına elle baskı uygulandığında ve el aniden çekildiğinde vücutta elektrik çarpmış hissi oluşuyor ise apandisitten şüphelenmek gerekmektedir. Bu durumda mutlaka bir doktora gidilmeli ve gereken müdahalenin yapılması gerekmektedir. Ultrason çekimi ve acil kan tahlilleri uygulanarak, apandisit teşhisi konmaktadır.

Apandisit ağrısının kesin çözümü apandisit ameliyatı olmaktadır. Apandisin alınması kişilerin vücut fonksiyonlarını etkilemeyeceğinden dolayı kişiler bu organı aldırırken düşünmeden bu kararı verebilmektedir.

Apandisit Ameliyatı

Apandisit tedavisinin sadece ameliyat ile olmasının nedeni de, ilaç tedavisine gereken cevap verilmemektedir. Bunun yanı sıra, apandisitin patlaması demek kişilerin daha ciddi sağlık sorunları yaşamasına, iltihabın yayılmasına ve hatta ölüme bile yol açmaktadır. İnternette apandisit ameliyat izle adı altında ameliyatın yapılışı ve alınışı yer almaktadır.

Apandisit Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Apandisit ağrısı oluştuktan sonra ilk 1 gün içerisinde yapılan apandisit ameliyatlarının başarı oranları fazla ile yüksek olmaktadır. Apandisit ağrısı ile zaman geçirmek ve sonrasında yapılacak ameliyatlar hem hastaları hem de ameliyatı zorlaştırmaktadır.

Apandisit Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

 

Ameliyat süresinin uzatılması dolaşım sistemine de zarar vermektedir. Bunun dışında organda yer alan iltihap baskı uygulayacağından organda delikler meydana gelebilmektedir. Bu deliklerden sızan iltihap karın içi genişlemesine kadar yol açmaktadır. Apandisit patlaması kişilerin bir süreliğine ağrılarını geçirse de daha sonrasında daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu yüzden apandisitten şüphelenildiğinde hemen doktora gitmek gerekmektedir.

Apandisit ameliyatından önce kişilerin en az 6 saat öncesinde aç bir şekilde beklemeleri gerekmektedir. Daha sonrasında gerekli tetkikler yapılmakta ve hasta ameliyata alınmaktadır. Açık ya da kapalı şekilde yapılabilen ameliyat yaklaşık olarak 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Kapalı ameliyatlarda hastaya anestezi uygulanarak, uyutularak yapılmaktadır.

Apandisit Ameliyatı Sonrası

Apandisit ameliyatı sonrası ağrı oluşumu dönem dönem ameliyatın yapıldığı yerde görülmektedir. Kişilerin gündelik hayatlarına dönmeden önce en az 3 günlük süre ile vücudu yoracak aktivitelerden uzak durması gerekmektedir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası

 

Eğer apandisit patlamış ve ameliyat öyle yapılmış ise bu süre daha da uzayabilmektedir. Apandisit ameliyatı sonrası beslenme de hastaların dikkat etmeleri gereken noktalardan biri olmaktadır. Öksürürken dikişlerin açılmamasına dikkatli olmakta ameliyat sonrasında herhangi bir sorununun oluşmaması için önemli olmaktadır.