Apandisit Nedir?

tarafından
232
Apandisit Nedir?

Karnın sağ alt tarafında yer alan ve tek başına olan iç organlardan biri de apandisit olmaktadır. Kişilerin apandisit sağda mı solda mı soruları genel olarak değişmektedir. Bunun nedeni de, oluşan karın ağrılarının aslında apandisit ağrısının olup olmadığını merak etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Tam olarak yeri; kalın bağırsağın başlangıç kısmında kör bağırsağında ucunda yer alan parmak şeklinde yer almaktadır. Genel uzunluk ortalaması 6 ila 9 santimetre arasında değişmektedir. Apandis parmak gibi olduğundan dolayı organın ucunda tıkanmalar oluşmaktadır.

Bu tıkanmaya bağlı olarak da apandisit iltihabı ve daha sonrasında ağrılar oluşmaya başlamaktadır. Bu kişilerde genellikle 10 ile 30 yaşlar arasında görülmektedir. Her insanda olması beklenmemekte ancak oluşma ortalaması da fazla olmaktadır.

[reklam id=1]

Apandisit iltihabı kişilerin her yaşta başına gelebileceği ancak çok ciddi bir durum olmamaktadır. İltihaptan sonra başlayan ağrıya gereken müdahale yapılmaz ise apandisit patlamaktadır. Bu duruma gelmeden önce kişilerin gerekli belirtileri gösterdikten ve gereken tedavi uygulandıktan sonra ağrı geçmez ise mutlaka bir doktora gitmesi gerekmektedir.

Çok sık görülmesinin yanı sıra yapılacak cerrahi operasyonlar çok ciddi olmamaktadır. Apandisit bu gibi durumlarda alınmakta ancak vücut çok fazla etkilenmemektedir. Apandis vücutta yaşamsal olarak bir fayda sağlamasa da vücudun bağışıklığı ile alakalı olmaktadır.

Apandisit Nedir?

Kişilerin nasılsa işe yaramaz demeleri arasında yanlış bir durum olmaktadır. Bu yüzden kişiler bu konuda sorun yaşamadıkları sürece apandis ameliyatı olmaları tavsiye edilmemektedir.

Apandisit Belirtileri

Aslında apandisit belirtisi herkes tarafında bilinen karnın sağ alt kısmında başlayan bir ağrı ile görülmektedir. Başlayan karın ağrıları kendini sık sık tekrarlamakta ve ataklar halinde olmaktadır. Karnın sağ alt kısmına doğru bu ağrılar şiddetlenmekte ve bıçak keser gibi keskinleşmektedir.

Sağ taraftaki ağrı aslında kalça kemiğinin hemen üstünden devam etmektedir. Bu ağrı genellikle yemeklerden sonra artmakta ve kişiler bunu gaz olarak düşünmektedir. Bu sebepten aslında ilk bakıldığında kimse apandis ağrısı yaşadığını fark edememektedir.

Karın ağrısından sonra kişilerde kabızlık görülmektedir. Apandisit karın fonksiyonlarını engellediği için kişiler tuvalete çıkamamakta ve bu yüzden ağrı şiddetini artırmaya devam ettirmektedir. Ağrıdan önce yüksek oranlarda iştahsızlık sorunu ortaya çıkmakta ancak dikkat çekici bir durum olarak görülmemektedir.

Apandisit Belirtileri

Hastaların %80’nin de mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Kusmalar çok şiddetli olmamak ile birlikte ağrılarda sonra kendini göstermektedir. Genel olarak 38 derece ateş görülebilmektedir. Var olan ateş ile ağrı karnın sağ alt tarafına daha çok inmeye başlamakta ve sindirim güçlüğü oluşmaktadır.

Ateş daha yüksek derecelere çıkmış ise ciddi bir karmaşa oluşmuş demektir. Ağrı şiddetlendikçe kalp atışlarında da normale oran ile artış gözlenmekte ve ara ara nefes almakta güçlük çekilmektedir. Bu gibi durumlar tamamen apandisit iltihabı olduğunu göstermekte ve bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit ağrısı nerde olur sorusu kişilerin aslında apandislerinin patlaması korkusu ile sorulan sorulardan biri olmaktadır. Aslında apandisit tehlikeli bir hastalık olduğundan ve gereken önlem alınmaz ise ölüme yol açacağından dolayı kişilerin korkması son derece normal olmaktadır.

Apandisit Tedavisi

Apandisit, tedavisi en kolay olan hastalıklardan biri olmaktadır. Ancak tedavisi kolay olmasına rağmen herhangi bir ilaç ya da antibiyotik ile çözüme ulaşılmamaktadır. Bunun nedeni de, vücutta bulunduğu yerden dolayı antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerde bulunmaktadır.

Kesin tedavi için ameliyat şart olmakta ancak basit bir ameliyat olmaktadır. Ameliyat yaklaşık olarak 30 ila 40 dakika arasında sürmekte ve ameliyat sonrasında 1 gece boyunca hastanede kalınması gerekmektedir.