Arnavut Ciğeri

tarafından
1756
Arnavut Ciğeri

Oldukça yüksek bir besin değerine sahip olan Arnavut ciğeri demir açısından sofralarda çok önemli bir yere sahiptir. Sizlere daha sağlıklı bir yaşam olanağı sunan Arnavut ciğeri tarifini uygularken sert olmaması için yıkamamanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ciğerleri küçük parçalar halinde doğramakta piştikten sonra sert olmaması için önemli bir ayrıntıdır. Ciğer nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu püf noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yapımı çok kolay olan Arnavut ciğeri tarifi sağlığı ve lezzeti bir arada sunuyor. Siz de sofraların vazgeçilmezi ve en çok sevilen tatlarından biri ola Arnavut ciğeri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız işte size basit bir tarif;

Arnavut Ciğeri Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 700 gram kadar kuzu ciğerinden Arnavut ciğeri
  • 4 kaşık un
  • 2 çay kaşığı karabiber, pul biber
  • 3 çay kaşığı tuz

[reklam id=1]

Arnavut ciğer kızartmak için

  • 1,5 bardak sıvıyağ
  • 2 kaşık un

Arnavut Ciğeri Yapılışı

  1. Arnavut ciğer tarifi yapımına ilk olarak ciğerlerin zarını temizleyerek başlayın sonrasında küp şeklinde doğrayın. Ciğer kanlıysa eğer mutlaka önce süzün. Bir kabın içerisine unu, pul biberi ve tuzu koyup iyice karıştırın. Sonra bu karışımın içerisine ciğerleri ekleyin ve sosun tümüne karışmasını sağlayın. Kızartma tencerenizin içerisine yağı ekleyin ve kızmasını bekleyin.
  2. Kızan yağın içerisine harmanladığınız ciğerleri atın ve 1 dakika kadar kızarmasını bekleyin. Ciğerler kızardıktan sonra yağından arındırarak tencereden alın. Ciğerleri tekrar kızartırken yine unu ciğerlerin üzerine dökün ve tekrar yağın içine atıp yine 1 dakika kadar kızartın. Kızaran ciğerleri bir kabın içerisine alın ve biraz dinlenmesini sağlayın. Ciğer Arnavut kuru soğan ve maydanoz eşliğinde servis edilebilir.

Afiyet olsun.