Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

tarafından
1580
Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Aşk, dünyadaki en güzel ve özel duygulardan birisi. Hoşlanmanın, büyülenmenin, etkilenmenin en yoğun hali olarak da anlatılabilir. İnsan aşık olduğu kişiye bakarken, uzaktan onu izlerken vücut kimyası alabildiğine değişir. Ayakları yerden kesilir, bambaşka bir alemde yüzer.

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? 6

Bunda sadece düşüncelerin değil hormonların da etkisi büyüktür. Aşk gerçekten de insanın vücut kimyasını değiştirir. Kalp atışları hızlanır, mideye bir yumruk iner, iştah kesilir, bu arada ayaklar da yerden kesilir. Doğru dürüst hiçbir şey düşünülemez, işe güce konsantre olunamaz olur. Akıl fikir ondadır, öncelik ondadır, kalp ondadır. Birine aşıksanız geçmiş olsun.

[reklam id=1]

Artık kendinizden vazgeçme faslındasınız. O olma, onda eriyip kaybolma devrindesiniz. Feci bir tutsaklık halidir aşk. Ama güzeldir de. Özellikle ömrün ilk baharında en taze, filizli, çalkantılı halini sürer. Verdiği onca acıya, ıstıraba, gözyaşına rağmen, eğer karşılığını bulursa dünyayı ve hayatı anlamlı hale getiren, güç veren, yaşama sevinci zerk eden, moral pompalayan görünmez bir ilaçtır.

Aşkı yaşamayan sanırız yoktur. Varsa da çok şey kaybettiğini söylemek lazım, üzülerek. Peki birine aşık olduğunu nasıl anlarsın, ne gibi belirtiler verir, aşık olduğunu anlamanın yolu var mıdır diye sorulsa ne cevap verirdiniz? Biz verelim sizin yerinize, size de okumak düşsün.

Aşık olan insan, bu girdabın içine girmeden evvel ne kadar iştahlı bir insan olursa olsun, aşık olduğunda tüm yemek yeme istediği yerle yeksan olacak, yemek yemeği unutacak, hatta aklına dahi gelmeyecektir. Aşık olunca yemeden içmeden kesilmek sadece filmlerde olmuyor yani.

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Bunun da hormonal bir açıklaması var elbette ama muhtemelen sizin şu anda hormon mormon dinleyecek haliniz yok. Aşkın acısı varsa, avantajları da var. Para döküp saçmadan bedavadan zayıflıyorsunuz. Harika değil mi?

Aşık olan insanın yüzünde istemsiz ve mütemadiyen bir gülümseme olur, hem de hayli genişinden. Ağzı kulaklarında dolaşma, her şeye gülümsemek, gerçek dünyada yaşanmadığını, bulutların üzerinde gezildiğini gösteriyor.

Aşık insan, aşık olduğu kişiye kolay kolay bakamaz, göz teması kuramaz; zira gözlerinin içinde kaybolmaktan ve eğer bu aşk tek taraflıysa kendini ele vermekten korkar.

Aşık insanın hareketlerindeki doğallık ve rahatlık yerini gerginliğe bırakır. Aşık olduğu insanın karşısında dururken, konuşurken, yanında otururken gerilir, suskunlaşır, içine kapanır. Kimi insanlar çok fazla etkilendikleri insanların yanında rahat ve doğal olamazlar.

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? 1

Bu gerginlik sırasında içinizde kopan fırtınalar sebebiyle ne kadar çok kalori yaktığınızı bir bilseniz  çok mutlu olursunuz.

Aşık insan üstüne başına, saçına süsüne, kıyafetine, kokusuna son derece dikkat eder.

Aşıksanız, onu her gün, ama istisnasız her gün görmek ister, görmek için tuhaf bahaneler üretirsiniz. Aşk özlemektir. Onu özlemiyorsanız aşık değilsiniz demektir. Onu her gün görememek çok da umurunuzda değilse, ortada aşk olduğundan şüphelenin.

Onun size aşık olduğunu anlamanın yolu budur. Sizi her gün görüp görmemek çok da umurunda değilse, size yeterince aşık değil, hatta hoşlanmıyor bile. Söz gelimi onun da geleceği bir davete katılamayacağınızı söylediğinizde “Tamam sen bilirsin” diyorsa siz yol yakınken bu aşkı içinizde öldürün. Baştan söyleyelim: değmez…

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? 3

Birine aşık olduğunu nasıl anlarsın sorusunun cevaplarından birisi de kıskanmaktır. Onu başkalarıyla şakalaşırken ve konuşurken gördüğünüzde içinizde bir şeylerin kopması lazım. Kopmuyorsa bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Dün gece kimlerle buluştu ve o organizasyona gitti?  Sizi niye davet etmedi? İçiniz katılıyor değil mi? Hesap soramamak da ayrı bir gerginlik konusu.

Aşık olduğunuzda dinç, kıpır kıpır ve enerjik olursunuz. Adeta ışık saçarsınız ve bu dışarıdan bakıldığında da kolayca anlaşılır.

İş mi? O da ne? İşe konsantre olamıyorsunuz. Haliyle iş veriminiz düştü. Neden? Çünkü aklınızda hep o var.

Aşık olduğunu anlamanın yolu bir değil ki. Bir sürü. Onunla sevişme fikri kalbinizi ağzınıza mı getiriyor? Bu son derece normal. Çünkü aşıksınız.

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? 2

Onunla evlenme hayalleri kuruyor, bir ömrü aynı evde geçirme fikri sizi sevinçten havalara uçuruyorsa elbette aşıksınız.

Onu üzgün, moralsiz, bitkin ve keyifsiz gördüğünüzde içinizden bir şeyler kopuyorsa, onu neşelendirmek için bir şeyler yapmaya çabalıyorsanız aşk kapıyı çoktan çalmış demektir.

Tüm bunlara rağmen, o sizin farkınızda değilse; etraftaki her karşı cinse aynı tavırları sergiliyorsa, kimden hoşlanıp hoşlanmadığı belli değilse, hatta herkese mavi boncuk dağıtıyorsa, hızla uzaklaşın oradan; zira tertemiz duygularınıza yazık. Sizin ve aşkınızın kıymetinizi bilecek daha güzel insanlar muhakkak vardır.

Aşkla kalın.