Avokado Nasıl Yumuşatılır?

tarafından
260
Avokado Nasıl Yumuşatılır?

En sağlıklı meyvelerden kabul edilen avokado yüksek oranda yağ asidi içeren, kremsi dokuya haiz subtropikal bir meyvedir. Son yıllarda Türkiye’de de üretilmeye başlanan avokado depolama şartları sebebiyle çoğu vakit tam olarak yumuşamadan, sert olarak satışa sunulur. Avokado nasıl olgunlaştırılır? Sorusu yaygın bir şekilde yöneltilmektedir.

Avokado Nasıl Yumuşatılır?

Satın alındıktan sonrasında çoğu zaman 1 hafta içinde olgunlaşır ve tüketilebilecek yumuşaklığa sahip olur. Avokadoyu yumuşatmak için kullanılan en yaygın ve en ergonomik yöntem başka meyvelerle birlikte saklamaktır. Avokadoyu yumuşatmak için kullanılan öteki bir yöntem mikrodalgadır. Sadece bu yöntem, avokadonun besin kıymetini azalttığı için uzmanlarca önerilmez.

Avokado, tropikal bölgeler ve Akdeniz ikliminde yetişen defnegiller familyasına ilişik bir bitkidir. Türkiye’de Antalya ve İskenderun’da yetiştirilmektedir. Timsah armudu adıyla da malum avokado bitkisi yeşil ve kırmızı renklidir.

[reklam id=1]

Avokado nasıl yumuşar? Sorusuna yanıt aramadan önce, bekletmeden hemen yiyecekseniz yumuşak avokado seçmelisiniz. Sert olanların daha iyi olduğu bilinir lakin yumuşak olanı derhal tüketmek için daha uygundur. Hemen tüketmeyip bir kaç gün hemen sonra tüketecekseniz sert olanlarından seçilmeli. Kabuğunun (derisinin) parlak ve ıslak olanını seçmelisiniz.

Avokado Nasıl Yumuşatılır? 2

Avokado ele alınıp sallandığında, muhakkak ki çekirdek sesi duyulmalıdır. Avokado buzdolabında muhafaza edilmez. Oda sıcaklığında saklanması ihtiyaç duyulan avokado meyvesi soğuk ortamı hiç sevmez. Olgunlaşmamış olan bir avokadonun kısa sürede olgunlaşması için, bir kese ya da gazete kağıdına sararak bekletebilirsiniz. Avokado nasıl yenir? Sorusuna karşılık, baharatla pişirilen yemeklerle, acılı soslarla kullanılabilir.

Giriş yiyecekleri ve salatalarda da bolca miktarda kullanılan avokado, yansız hazzıyla çok farklı yerlerde karşımıza çıkar. Omlet, çorba, salata ya da bu gibi birbirinden farklı tarif içerisinde de sıklıkla kullanılabilmektedir.  Ortalama 100 gramlık bir avokadoda 180 kalori bulunmaktadır.

Avokado, vitamin ve potasyum şeklinde minareleri içinde barından çok sağlıklı bir meyvedir. Özellikle içinde barındırdığı A ve E vitamini kısaca sıra B vitamini de içermektedir.

Avokado Nasıl Yumuşatılır? 3

Sert avokado nasıl yumuşatılır? Sorusuna karşın, olgunlaşma sürecini hızlandırmak için elma ve muzun yanı sıra armut, mango, papaya, kayısı, erik ve nektarın şeklinde meyveler de kullanılabilir. Avokadoyu yumuşatmak için kullanılan bu yöntem bununla beraber öteki meyvelerin de hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlar. Örneğin olgunlaşmamış muz ya da armutlar bu yöntemi kullanarak bir gün içinde yemeye hazır hale gelir.

Hızlı olgunlaştırma sürecine ihtiyaç duyulmuyorsa, organik olgunlaştırma için 3 yahut 4 adet avokado birlikte kullanılır. Ağzı sıkıca kapatılan bir kap içerisine 3 adet avokado koyulur ve güneş alacak bir bölgeye yerleştirilir. Böylelikle avokadolar yaklaşık 3 gün içerisinde olgunlaşabilmekte ve yenmeye hazır hale getirilebilmektedir. Kişilerin avokadonun olgunlaşmasını beklemeden yemeleri önerilmemektedir.

Avokado Nasıl Yumuşatılır? 4

Olgunlaşmamış ham avokado, hem lezzet hem de besin değeri açısından uzmanlar tarafından da önerilmemektedir. Avokado olgunlaştığında kabuk rengi koyulaşır. Bir avokadonun yenmeye hazır hale geldiğini anlamak için, üst kısmın hafif bir şekilde bastırmak yeterli olmaktadır. Bastırıldığı zaman içine doğru çökme oluyor ise, avokado olgunlaşmış ve yemeye hazır hale gelmiş demektir.

Avokado bıçak yardımıyla enine ortadan ikiye kesilmelidir. Eliniz ile ikiye bölmeye çalışmayın lütfen. Çekirdeğini bıçak ya da sert bir araç ile çıkarınız. Çekirdeğini çıkarma işlemini yavaş yapınız meyve zarar görmesin. Avokadoyu buzdolabında saklamak kısa sürede kurumasına niçin olur. Kesilmemiş tüm bir avokado için en iyi muhafaza ortamı oda sıcaklığıdır. Bununla beraber kesilmiş veya artan avokadoların streç bir film ile sarıldıktan sonra buzdolabında saklanması gerekir.