Aynısafa Bitkisi

tarafından
564
Aynısafa Bitkisi

Alternatif tıpta pek çok bitkiden yapılan çaylar ve yağlar doğal bir şekilde kullanılmaktadır. Sadece hastalıkların tedavisinde değil, aynı zamanda saç ve cilt bakımında da tercih edilmektedir. Piyasa da saç bakımı ve cilt bakımı için fazlası ile ürün yer almaktadır. Ancak bu ürünlerin içerisinde az da olsa kimyasal maddeler yer almakta ve yanlış kullanım sonucunda olumsuz sonuçlar meydana gelmektedir.

Aynısafa Bitkisi 3

Kişilerin bu tarz ürünleri kullanmadan önce cilt ve saç yapılarını bilerek hareket etmeleri daha uygun olmaktadır. Bunun için kullanılan doğal bitkilerden biri de aynısefa çiçeği olmaktadır. Aynısefa bitkisinin faydaları saymak ile bitmemektedir. Sadece kişilerin bakımı için değil aynı zamanda vücut sağlığı açısından da oldukça önemli olmaktadır. Bu yüzden bu bitkiden çay yapılmak ile birlikte bazı kremlerin içerisinde de yer almaktadır.

Aynısefa bitkisi faydaları arasında ilk olarak hipertansiyon hastalığına iyi gelmesi yer almaktadır. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonu düşürmesinde ve dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Aynısefa bitkisi çayı yapıldığında ve içildiğinde kişilerin vücutlarında yer alan ödemi atmasına ve şişkinliğin geçmesini de sağlamaktadır.

[reklam id=1]

Aynısefa bitkisinden çay yapabilmek için öncelikle bu çiçeğin kurutulması gerekmektedir. Kurutulan aynısefa çiçeğinden 2 çay kaşığı alınmakta ve üzerine 1 su bardağı kaynamış su konulmaktadır. Yaklaşık olarak 15 20 dakika boyunca demlenmesinin beklenmesi gerekmektedir. Demlendikten sonra yapraklarından arındırılması için süzülmekte ve gün içerisinde 2 kere yarım bardak içilmesi yeterli olmaktadır.

Tadı biraz keskin olduğundan dolayı içine şeker koymak yerine bal konulmaktadır. Aynısefa bitkisi kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar olmaktadır. Bunlardan ilki hamilelerin bu bitkiyi kullanmaması gerekmekte, bebeği düşürme riski olmaktadır.

Aynısafa Bitkisi 1

Yüksek tansiyon oluştuğundan da belirlenen bir doz da kullanılması gerekmektedir. Kişilerin bu tarz bitki çaylarını içmeden önce alerjisi olup olmadığını belirlemesi ve eğer alerjisi yok ise kullanmaları gerekmektedir. Aynısefa bitkisi içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bunların yanı sıra da birçok bileşen yer almaktadır. Aynısefa bitkisi fiyatı pek çok yerde farklılık göstermektedir.

Aynısefa Bitkisi Faydaları

Aynısefa bitkisi faydaları;

 • İçerisinde yer alan bileşenler, mineraller ve vitaminler sayesinde kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
 • Mide sorunu yaşayan kişilerin ağrılarını hafifletmekte, gastriti iyileşmektedir. Ülsere iyi gelmektedir.
 • Hipertansiyona iyi gelmektedir.
 • Kadınların menopoza girmeleri durumunda oluşan sağlık sorunlarını rahatlatmakta aynısefa çiçeğinin çayı içilmesi yeterli olmaktadır.
 • Aynısefa bitkisinin cilde faydaları arasında aynısefa bitkisi mantar tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca ciltte oluşan yaraların da daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

Aynısafa Bitkisi 2

 • Onikiparmak bağırsağında oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Safra kesesinde meydana gelen ağrılara iyi gelmekte ve yeniden rahatsızlık oluşmasını engellemektedir.
 • Alternatif tıpta aynısefa bitkisi balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı oluştuğunda diğer bitki çayları gibi aynısefa bitkisi çayı da boğazı yumuşatma da etkili olmaktadır.
 • Cilt faydalarından biri de var olan çilleri beyazlaştırıcı ilaçların içerisinde yer aldığı gibi doğal olarak aynısefa bitkisinden yapılan kremler ile çiller geçmektedir. Ayrıca ciltte oluşan lekelerin azaltılmasında da aynısefa bitkisi kullanılmaktadır.
 • Böbrekler de meydana gelen rahatsızlıkları geçirmekte, idrar söktürücü olarak da çayı içilmesi yeterli olmaktadır.
 • Ayrıca solunum bölgesinde yer alan sinüzit, bronşit ya da bademcik iltihabı olduğunda hemen ilaç içmek yerine aynısefa bitkisinin çayının içilmesi kişilerin doğal yollar ile tedavi edilmektedir.
 • Aynısefa bitkisinden çeşitli kremler, solüsyonlar, maskeler ya da tonikler yapılmakta bu sayede cilt bakımı konusunda da aynısefa bitkisi kullanılmaktadır.