Baş Ağrısı Neden Olur?

tarafından
240
Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı neden olur, tüm hayatımız boyunca başımız sayısız kere ağrır. Baş ağrısı hemen herkesin tüm yaşamı boyunca tecrübe ettiği bir şikayettir. Baş ağrısı başın herhangi bir noktasında başlar ve yüze kadar yayılabilir.

Baş ağrısı genellikle bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Baş ağrısı bir kaç  saat sürebildiği gibi birkaç hafta da sürebilir. Baş ağrısının pek çok sebebi olduğu gibi değişik tipleri de vardır.

Baş Ağrısı Neden Olur? 5

Baş ağrısı beyinde yahut vücuttaki farklı bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bunu “ikincil baş ağrıları” olarak sınıflandırmak mümkündür. Ama hiçbir hastalığa bağlı olmaksızın ortaya çıkan baş ağrıları da vardır. Bunar da birincil baş ağrıları grubunda incelenir.

Baş ağrısı diyoruz ama değişik türde ve değişik sebeplere bağlı baş ağrısı türleri vardır. Gerilim, küme, migren gibi pek çok değişik türde baş ağrısı var. Baş ağrısı derken hangisini kastediyoruz bir bakalım.

[reklam id=1]

Birincil Baş Ağrıları

Migren: Migrenin ortaya çıkış sebebi henüz net olarak aydınlatılabilmiş değil. Ama genetik faktörlerin ve çevresel bazı sebeplerin migreni tetiklediği düşünülmektedir. Migren tipi baş ağrısında beyindeki damarlar çeşitli tetikleyicilere sebebiyle genişleyip daralır ve migren ağrısına sebep olur.

Serotonin ve diğer bazı kimyasalların da migreni tetiklediği düşünülmektedir. Migreni tetikleyen pek çok dış faktör vardır. Bunlar açlık, uykusuzluk, çikolata, stres, şarap gibi yiyecek ve içecekler, ses ve görüntü gibi bazı sinyaller migreni tetikler. Bazı kadınlardaki hormonal dalgalanmalar da yine migreni tetikleyen faktörlerdendir.

Baş Ağrısı Neden Olur? 2

Gerilim Tip Baş Ağrısı: Bu baş ağrısı tipi, boynu ve kafa derisini de kapsar. Çoğunlukla başın arka kısmında başlar ve ön tarafa doğru yayılır. Bu ağrının sebepleri arasında boynun, kafa derisinin, omuzların yahut çene kaslarının gerilmesi gelmektedir. Gerilim türü baş ağrısı en çok karşılaşılan baş ağrısı tipidir ve anksiyete, stres, depresyon, kafada zedelenme gibi durumlar kasların gerilmesine ve baş ağrısına sebep olur.

Uzunca bir süre başın hareketsiz şekilde kalması da gerilim tipi baş ağrısına sebep olur. Sözgelimi uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gerilim tipi baş ağrısı yapabilmektedir. Bunun dışındaki tetikleyici unsurlar; uykuda alınan yanlış pozisyonlar, diş gıcırdatma, uykusuzluk, halsizlik, fazla efor sarf etme, sinüzit, gözlerde yorgunluk, öğün atlama olarak sıralanabilir.

Eski peynirlerin, çikolatanın, yiyeceklerde bulunan sentetik maddelerin, alkolün de baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Bunun haricinde eğer kahve tiryakisiyseniz ve her günkü miktarda kahve tüketemediğinizde de kafein yoksunluğu sebebiyle baş ağrısı yaşamanız muhtemeldir.

Baş Ağrısı Neden Olur? 3

Adolesan (Ergenlik) Dönemi Baş Ağrısı: 12 ila 18 yaş arası gruptaki gençlerin çoğunda gerilim ve migren tipi baş ağrısı görülmektedir. Hormonal değişikliklerin yanı sıra psikolojik değişim ve etkileşimler de bu yaş aralığındaki geçlerde baş ağrısına sebep olmaktadır. Ayrıca bu dönemde yoğun ders programları ve önemli sınavlar da baş ağrısını tetikler.

Küme Baş Ağrısı: Aniden gelen ve hatta kişiyi uykusundan sıçratacak kadar da şiddetli olabilen baş ağrısı tipidir. Bu tip baş ağrısı günde birkaç kez yineleyebilir ve hatta bu durum haftalar boyu devam edebilir. Ağrı yine geldiği gibi apansız kaybolur ve yine haftalarca geri gelmez.

Bu tip baş ağrılarının kesin sebepleri hakkında bir şey söylenemese de serotonin yahut histamin salgılarının aniden salgılanmasının sebep olduğu belirtilmektedir. Küme baş ağrısını tetikleyen diğer sebepler olarak, yüksek irtifa, parlak ışıklar, bedensel yorgunluklar ve sıcaklık sayılabilir. Küme baş ağrısı diğer ağrı türlerine göre daha nadir görülür.

Baş Ağrısı Neden Olur? 4

İkincil Baş Ağrıları

İkincil baş ağrılarının ortaya çıkış sebepleri çoğunlukla başka bir hastalığın varlığıdır. Eğer sık yaşanmayan türde, sıkı sık tekrarlayan, şiddetli ve keskin, ense bölgesinden başlayan ve apansız gelen baş ağrıları yaşıyorsanız, bu ağrıların altında başka sebepler yatıyor olabilir.

Bu tip ağrılar savsaklanmamalı, ciddiye alınarak mutlaka hekime danışılmalıdır. Hele ki baş ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, zihinde bulanıklık ve görme bozukluğu gibi şikayetler de varsa hekime gitmek için asla vakit kaybedilmemelidir. İkincil baş ağrısının altında başka sebepler yatabilmektedir, hatta bunların ciddi hastalıklar olabileceği ihtimali de düşünüldüğünde, olaya erken müdahale etmenin ne kadar önemli olduğu kendiliğinden ortaya çıkar.

İkincil Baş Ağrıları

Peki ikincil baş ağrılarının sebepleri neler olabilir bir bakalım.

  • Beyin sinir ve beyin damar rahatsızlıkları
  • Sinüzit
  • Baş ve boyun yaralanmaları
  • Beyin tümörleri
  • Beyinde basıncın yükselmesi
  • Beyinde enfeksiyonlar

Baş ağrısını gidermek için hemen akla gelen çözümlerden biri ve hatta ilki baş ağrısı için ilaçtır. Bunun için pek çok ilaç ismi verilebilir ama en etkili ve vücut için en zararsız olanlarını sayacak olursak; Parol, Minoset, Tylenol, Excedrin, Advil, Majezik, Ansaid…

Baş ağrısı için ilaç alırken dozajına da dikkat etmeli, çok güçlü dozlarda ve sık aralıklarla baş ağrısı için ilaç alınmamalıdır.