Basmati Pirinç Faydaları

tarafından
635
Basmati Pirinç Faydaları

Akşam yemeklerinde yer alan pirinç pilavlarının birden fazla çeşidi olmaktadır. Esmer pirinç, siyah pirinç ya da beyaz pirincin yanı sıra kadınların tercih ettikleri ürünlerden biri de basmati pirinç olmaktadır. Normal beyaz pirince göre basmati pirinç 4-5 kat daha büyük ve enli olmaktadır.

Basmati Pirinç Faydaları

Pişirildiğinde normal pirince göre birbirine yapışmamakta ve tane tane pişmektedir. Ayrıca basmati pirinç, beyaz pirince göre içerisinde daha az nişasta içermektedir. Beyaz pirinç, pirinç çeşitleri arasında en fazla nişasta içerdiğinden dolayı daha lezzetli ancak biraz daha sağlıksız olmaktadır. Beyaz pirincin çok fazla tüketilmesi belirli bir süre sonra fazla kilo alımlarına da neden olmaktadır. Hafif ve yumuşak bir tada sahip olmaktadır.

Basmati pirinç her yer de yetişmemek ile birlikte piştikten sonra çok hoş bir koku yaymaktadır. Bu sebepten dolayı uzak doğu ülkelerinde pirinçlerin prensi olarak bilinmektedir.

[reklam id=1]

İlk olarak basmati pirinç şeker oranı en düşük pirinç olmaktadır. Bu sebepten dolayı diyet yapan kişilerin almaları gereken karbonhidratı basmati pirinç tüketerek alabilmektedirler.

 • Basmati pirinç tansiyonu düşürmekte, içerisinde yer alan magnezyum ve demir mineralleri sayesinde kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
 • Glisemik indeksi en düşük olan pirinç çeşidi basmati pirinç olmaktadır. Bu yüzden kana yavaş yavaş karışarak, kişilerin tokluk hissini uzun süre yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Beyaz pirinçte bu oran çok fazla olduğundan dolayı kana hemen karışmakta ve kan şekerini artırmaktadır. Bu durum da kişiler yemek yemelerine rağmen daha kısa süre içerisinde acıkmaktadırlar.
 • İçerisinde ki kolesterol oranı çok düşük olduğundan dolayı kolesterol düşürmekte ve kişileri obeziteye karşı korumaktadır.

Basmati Pirinç Faydaları 2

 • Nişastanın az olması ile birlikte kişilerin basmati pirinci sindirmeleri daha kolay olmaktadır. Ayrıca hazmı kolaylaştırmakta ve bağırsakların daha hızlı çalışmasına ve korunmasında da etkili bir görevi bulunmaktadır.
 • Diyet için en ideal yemekler arasında yer almak ile birlikte hem vücudu hem de kiloları dengede tutmaktadır.
 • Pirinç bir karbonhidrat kaynağı olmakta ve basmati pirinçte karmaşık karbonhidratlar açısından çok besleyici bir besin kaynağı olmaktadır.
 • Basmati pirinç kalori bakımından yüksek olduğundan vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi kolaylık ile sağlamaktadır.
 • Böbreklerde oluşabilecek böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir.
 • Pek çok kişi yemeklerden ya da nişastadan dolayı alerji olmakta ya da birçok besini tüketirken kısıtlamalar da kalmak zorunda olmaktadır. Ancak basmati pirinç tüketilirken alerjik bir durum ile karşılaşılmadığından kolaylık ile tüketilebilmektedir.
 • Basmati pirinç glüten içermediğinden dolayı çöl yak hastalarının da rahatlık ile tüketebileceği besinler arasında yerini almaktadır.

Basmati Pirinç Faydaları 3

 • Bir bardak basmati pirincin içerisinde 4 gram protein, 45 gram karbonhidrat, 1,9 miligram demire sahipken bu değerler beyaz pirinçte daha az olmaktadır. basmati pirinç yaklaşık olarak 200 kalori içermektedir. Basmati pirinç, beyaz pirince göre 5 kat daha fazla E vitamini, 2 kat daha fazla besin lifi ve 3 kat daha fazla magnezyum içermektedir.

Basmati Pirinç Nasıl Pişirilir?

Basmati pirinç, pirinç çeşitlerinden jasmine pirince benzese de tadı daha güzel, az nişastalı ve daha hafif bir kokuya sahip olmaktadır. Diğer pirinçlere göre suyu daha fazla çektiğinden dolayı pişme süresi de daha kısa olmaktadır. 1 su bardağı basmati pirinç için 2 su bardağı sıcak su konulması gerekmektedir.

Basmati pirinç pilavı yapılırken diğer pilavlar ile aynı şekilde yapılmakta ancak dikkat edilmesi gereken tek nokta su oranının dengede olması gerekmektedir. basmati pirinci kaç kalori diyen pek çok kişi olsa da aslında diğerlerine göre daha az kalori içermektedir.