Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

tarafından
569
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok sık karşılaşılan ve anneleri hayli uğraştıran bir şikayet. Bilhassa kış aylarında artan bu şikayet akciğer rahatsızlıklarına kadar gidebiliyor. Yenidoğan burun tıkanıklığı birkaç basit uygulama ile ortadan kaldırılabilir ve problem olmaktan çıkar. Bebeklerin burnu çok kolay kurur ve tıkanır.

Onlar yetişkinler gibi sümküremezler de. Her ne kadar yenidoğan burun tıkanıklığı basit bir problem desek de, bebeğin hem uyku düzenini, hem de  beslenmesini olumsuz yönde etkiler. Burnu tıkalı olan bebek yeteri kadar anne sütü ememez, iyi beslenemez, süt emme sırasında gaz yutar ve sancılanır. Görüldüğü üzere bebeklerde burun tıkanıklığı pek çok rahatsızlığa sebebiyet verebilmektedir.

Bebekte burun tıkanıklığı devam ettiği sürece orta kulak havalanması olumsuz yönde etkileneceğinden orta kulak enfeksiyonu meydana gelebilir. Burnun, akciğerlere giden havayı nemlendirmek ve filtrelemek gibi bir vazifesi vardır. Burnu tıkanmış bir bebek yalnızca ağzından nefes alabilir ve kirli havanın burunda filtre edilmeden doğrudan akciğerlere geçmesine sebep olur.

[reklam id=1]

Bu sebeple burnu tıkalı olan çocuklarda enfeksiyon daha fazla görülür. Tam anlamıyla beslenemeyen ve uyuyamayan bebek endişeli ve uykusuz olur.

 • Sinüzit, grip, nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Alerjiler
 • Kuru hava
 • Geniz etleri
 • Deviasyon (Burun içi şekil bozuklukları)
 • Burunda kan birikmesi
 • Burunda yabancı cisim
 • Burun açıcı ilaçların bilinçsizce kullanılması
 • Bazı kist ve tümör oluşumları bebeklerde burun tıkanıklığına sebebiyet verir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı en az onlar kadar anneleri de huzursuz ve kaygılı yapar. Peki bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır, en zararsız ve etkili yöntemler nelerdir, göz atmakta fayda var.

Bebeklerde burun tıkanıklığını önlemenin ve tedavi etmenin en etkili yollarından birisi de burnu daima açık tutmaya çalışmaktır. Serum fizyolojik denilen tuzlu su yahut deniz suyu da bebeğin burnunun nemlendirilmesinde etkili yöntemlerdir.

Bu nemlendirme işlemi uyku ve emmeden önce yapılmalıdır ki bebek daha rahat beslensin ve uyuyabilsin. Burunda biriken mukuslar temizlendiğinde hem bebek rahatlar, hem de burun tıkanıklığı tedavisinde hızlı bir adım atılmış olur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorusunun en net yanıtlarından birisi de serum fizyolojiktir. Eczanelerden temin edilecek serum fizyolojik her burun deliğine 2-3 ml püskürtüldüğünde bebeğin hapşırması ve dolu olan burnun açılması sağlanacaktır.

Serum fizyolojiği kendiniz de hazırlayabilirsiniz. 1 litre suya 9 gram tuz ekleyerek serum fizyolojik elde edebilirsiniz. Tuzlu su burun tıkanıklığının en etkili ilaçlarından birisidir. Bunu bebeğin her beslenme ve uyku saati öncesi tekrarlayın.

Bebeğe banyo yaptırmak da burnunu tıkayan mukuslardan kurtulmasını sağlayacaktır. Bu mukuslar sıcak banyo suyuyla kolayca yumuşayarak ara gider.

Bebeğin odasını nemlendirmek de burun tıkanıklığı için bir çözüm olabilir. Nemin az ve yetersiz olduğu ortamlarda, burun dokusundaki küçük tüycükler vazifelerini yerine getirmekte zorlanırlar. Nemin fazla olduğu ortamlarda da bakteri gibi zararlı organizmaların üremesi için gerekli koşullar hazırlanmış olur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 1

Kış mevsiminde oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü yüksek ısıda nem oranı azalacağından kurumayı tetikleyebilir.

 • Bebeğin yattığı yastığı biraz yükseltebilirsiniz.
 • Bebeği gün içinde sık sık emzirmek de etkili bir yöntemdir.
 • Bebeğin burnu kulak çubuğu ve benzeri sert cisimlerle temizlenmemelidir.

Bebeklerde burun tıkanıklığına bitkisel çözüm olarak önerilen pek çok doğal malzeme de var. Bunlardan birisi de çörekotu. Çörekotu yağıyla bebeğin burnuna masaj yapabilirsiniz. Bebeğin yastığına nane yağı damlatmak da bir çözüm olarak tavsiye edilebilir. Ama nane yağı keskin olduğu için bebeğin burnunun üzerinde yahut vücudunda kullanmayın.