Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir

tarafından
33735
Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir
Yeni doğan bebeklerde, bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediği için öksürük ve buna benzer rahatsızlıklar sıkça görülecektir. Bebeklerde öksürük, solunum yollarındaki yabancı bir maddeye tepki olarak doğabileceği gibi, üst solunum yollarındaki bir rahatsızlık sebebi ile de baş göstermiş olabilir. Bebeğin neden öksürdüğü hekim tarafından tespit edildikten sonra, uygun ve gerekli tedavi yapılarak öksürük giderilmiş olur.

Çocuklarda Bronşit de annelerin en çok korktuğu ve üzerinde durduğu konulardan biridir.

Bronşit, soluk borusundan dallanarak ciğerlere yayılan hava borularını örten zarın iltihaplanması durumudur. Çoğunlukla güz ve kış aylarında görülür. Boğmaca, kızamık, tifo, grip gibi viral hastalıklar akut bronşite sebebiyet verdiği için çocuklarda çoğunlukla akut bronşit görülür. Çocukta burun akıntısı, gözlerde kızarma, hapşırma, boğaz ağrısı, ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı şikayetleri yahut belirtileri varsa, bu durum çocukta akut bronşite dikkat çekiyor olabilir. Akut bronşit ilerledikçe balgamlı öksürükle birlikte seyreder ve zamanında tedavi edilmezse, kronik bronşite dönüşüp, yerleşik hale gelebilir. Bu sebeple çocuğunuzda bu belirtileri gözlemlediğinizde acilen bir hekime başvurmanız gerekecektir. Çocuğunuza bronşit teşhisi koyulursa, buhar banyosu, istirahat, temiz havalı ortamlar, ateş düşürücüler, hekim tarafından önerilmiş antibiyotik ilaçlar, bol ve temiz sıvı tüketimi gibi etkenler sayesinde iyileşme sağlanabilir. Kronik bronşit yavaş yavaş seyreden ve yıllarca sürebilen bir rahatsızlıktır. Kronik bronşitin sebepleri arasında da, akut haldeki bronşitin tedavi edilmemesi ve ilerlemesi, kirli hava ve çocuğun sigara dumanına maruz kalması gösterilebilir. Solunum yetmezliği, nefes darlığı, öksürük gibi şikayetler, akut bronşitin getirileridir.

Bebeklerde-Öksürüğe-Ne-İyi-Gelir

[reklam id=1]

Annelerin en çok sorduğu sorulardan biri de Bebekler Neden Öksürür?

 • Bebekler tamamen önemsiz ve basit bir nedenden dolayı öksürebildiği gibi, bir enfeksiyon sebebiyle de öksürebilir. Bebeğiniz, boğazında birikmiş salgıları atmak, nefes yollarını temizlemek ve açmak, burun ardındaki mukusun boğaza akmasını engellemek, boğazına takılmış besinleri dışarı atmak için de öksürebilir, soğuk algınlığı yahut bir enfeksiyon neticesiyle de öksürüyor olabilir.
 • Bebeklerde öksürük genellikle kuru ve ıslak olmak üzere iki şekilde gözlemlenir. Kuru öksürük, soğuk algınlığı, grip ve alerjiye bağlı olarak görülebildiği gibi; ıslak öksürük ise salgılar sonucu meydana gelir. Bu da bakteriyel bir enfeksiyonu işaret eder. Bebeğin hava yollarında salgı yahut balgam varsa, mikropla birleştiğinde ıslak öksürük meydana gelir.
 • Bebek 4 aylıktan küçükse, öksürük mühim bir hastalığı haber veriyor olabilir. Bebeğiniz özellikler kış aylarında çok öksürüyorsa ve 4 ayın altındaysa, RSV (Respiratuar Sinsidyal Virüs) adı verilen bir viral enfeksiyondan şüphelenilebilir.

Bebeklerde-Öksürüğe-Ne-İyi-Gelir1

 • Eğer çocuk 1 yaş ve üzerindeyse, önemli bir sebepten ötürü değil de, sadece soğuk algınlığı sebebiyle öksürüyor olabilir.
 • Yani bebekler köpek havlamasını andıran krup, bronşiolit veya astım, zatürree, boğmaca, boğaza kaçan yabancı bir cisim gibi sebeplerden ötürü öksürüyor olabilir.
 • Bebeğiniz 4 ayın altındaysa, burun akıntısı ve ateş, öksürüğe eşlik ediyorsa, öksürük en az 5 gündür devam ediyorsa, ateş 38.5 derecenin üzerinde ise, bebeğin göğsünden tiz ıslık sesine benzeyen bir ses geliyorsa ve öksürük belli periyotlar şeklinde nöbet olarak geliyorsa, acilen bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir.
 • Ancak eğer bebeğinizden gelen hırıltılar hızlandıysa, inliyorsa, zor nefes alıyorsa, cildi morarmaya başladıysa, karnı hızlı hızlı inip kalkıyorsa mutlaka ambulans çağırmanız gerekecektir.

Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Bebeğinizdeki öksürüp yeni başladıysa, ilk etapta doğal ve bitkisel çözümlerden yardım alabilirsiniz.

 • Eğer öksürük balgamlı öksürükse, asla öksürük şurubu kullanmayın. Çünkü balgamlı öksürükte asıl yapılması gereken şey, öksürüğü kesmek değil, ilk etapta balgamın sökülüp atılması olmalıdır. Bebeği öksürürken dizinize yüzükoyun yatırın ve hafif şekilde sırtına vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.
 • Geceleri bebeğin yastığının altına bir destek koyarak dik yatmasını sağlayın ki, burun salgısının boğazdan akarak genzi tahriş etmesini önlemiş olursunuz. Bebek yüzükoyun yahut yan yatarsa geniz ve soluk borusunda oluşacak tahriş de engellenmiş olur.

Bebeklerde-Öksürüğe-Ne-İyi-Gelir2

 • Bebeğin odasını sürekli nemli tutmak da boğazdaki hassasiyeti ve kurumayı önler. Bebeğin odasına özel buhar makinelerinden koyabilirsiniz veya tehlike arz etmeyecek bir köşeye bir çaydanlık kaynamış su yerleştirerek odada buhar olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizi uyutmadan önce boğazının yumuşaması için ılık bir içecek verin. Süt, salgı artışı sağlayacağından 6 aydan büyük bebeklere süt vermeyin. Çocuk 1.5 yaş ve üzerindeyse birkaç damla ılık suya karıştırılmış bal ve limon suyunu çocuğunuza içirebilirsiniz.

Bebeklerde öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler nedir ve Bebeklerde öksürük  nasıl geçer? sorusuna verilecek yanıtlar hayli fazladır.

 • Bebeğinize bitki ve elma kabuklarıyla hazırlanmış doğal bir çay içirebilirsiniz. Bunun için, bir çaydanlığa yeni soyduğunuz elmanın kabuklarını, çekirdeklerini, 1-2 karanfil, biraz ıhlamur, biraz tarçın kabuğu ve 1 dilim limonu koyarak kaynatın ve ılındıktan sonra bebeğe içirin. Çocuk 1 yaşından büyükse hazırladığınız çayın içine bal da ilave edebilirsiniz. Bu çaydan siz de içebilirsiniz.
 • Ihlamur ve ayva yaprağını beraber kaynatıp vermek de bebeğin öksürüğünde iyileştirici etki sağlar. 

Bebeklerde Öksürük Tedavisi

 • 1 yaş sonrası çocuklarda ve bebeklerde öksürük tedavisi için pekmez ve karabiber ikilisinden de faydalanabilirsiniz.2 tatlı kaşığı dut pekmezine az miktarda karabiber karıştırın çocuğa günde 1 kaşık verin. Öksürüğü hızlıca kesen bir doğal yöntemdir.
 • Hatmi çiçeği, okaliptüs, kabuk tarçın, ıhlamur, nane, ada çayı, kekik, meyan kökü ve elma kabuğunu birlikte kaynatın ve hazırladığınız bu karışık çayı çocuğa içirin. 1 yaşından büyük çocuklarda bu çaya bal da ilave edilebilir. Bebek daha küçükse eser miktarda pekmez de kullanabilirsiniz.
 • Bal ve karabiber ikilisi de öksürüğü kesen şifalı maddelerdendir.1 yaşından büyük çocuklara 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak verebilirsiniz. Ardından da bir miktar süt içirebilirsiniz. Bu yöntem yetişkinlerde de öksürükte hayli etkili bir yöntemdir.

Bebeklerde-Öksürüğe-Ne-İyi-Gelir3

 • 6 ay ve sonrası bebeklerde öksürük tedavisinde öksürüğü hızlıca kesen bir başka yöntem de tereyağı ve pekmez karışımıdır. 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi, 1 tatlı kaşığı kadar suyla kaynatın ve ılıkken bebeğinize içirin.
 • Turp ve bal karışımı da hayli etkili bir doğal öksürük kesicidir. Mandalina büyüklüğündeki bir turpu iyice yıkayın, baş kısmını kapak olacak şekilde kesin, alt kısmını da kasede düz durması için biraz keserek düzeltin ve kabak oyacağı ile turpun içini oyarak ağzına kadar balla doldurun ve 8-10 saat bekletin. Bu süre sonunda turpun suyunun kaseye sızdığını göreceksiniz. Bu suyu çocuğunuza sabah ve akşam 2 kez 1 tatlı kaşığı içirin. Turpun içine 12 saatte bir bal doldurun ki, suyunu iyice bıraksın. Bu şekilde kasedeki suyu çocuğunuza içirin. Öksürük kesilmezse 2-4 gün sonra ikinci turpu hazırlayabilirsiniz.