Beyaz Kinoa

tarafından
3707
Beyaz Kinoa

Beyaz kinoa kinoa adı verilen ve tahıla benzeyen ıspanakgiller familyasından bir otsu bitkinin adıdır. Yaprakları dolgun, etli ve besleyicidir. Bu bitki salkımlarca çiçek açar ve bu çiçekler besin değeri hayli yüksek olan küçük tohumlara dönüşür. İşte kinoanın yenilebilen kısımları bu küçük tohumlardır.

Beyaz Kinoa 1

Dünyada olası bir tahıl sıkıntısında su problemi olmayan ve hemen her tür toprağa uyum sağlayabilen kinoa devreye girecek gibi görünüyor. Pirinç gibi bol su istemeyen kinoa hem kolay yetişiyor hem de oldukça besleyici tarafıyla büyük bir ihtiyacı karşılıyor.

İşte bu maharetli ve besleyici ürünün beyaz, kırmızı ve siyah olmak üzere üç çeşidi bulunuyor. Ülkemizde ağırlıklı olarak beyazı satılıyor. Yani beyaz kinoa şu an için Türkiye’de çok daha yaygın.

Peki beyaz kinoa nedir ve beyaz kinoa ne işe yarar sorularının yanıtını merak edenler yazımızı okumaya devam edebilirler.

[reklam id=1]

Beyaz Kinoa Nedir?

Beyaz kinoa yüksek miktarda protein ve hemen hemen tüm amino asitleri içerir. 1 çay fincanı kinoada yüklü miktarda protein bulunur ve günlük protein ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Kinoa bitkisel gıdalar arasında protein içeriği en yüksek gıdadır aynı zamanda.

Tam da bu yüzden adı süper besin olarak da anılır. Vücutta kullanılan 20 adet amino asidin 9’unu vücut kendi kendine üretemez ve muhakkak dışarıdan besin yoluyla vücuda alınmalıdır. Bunlar esansiyel amino asitlerdir. Filizlendirilmiş kinoanın etten daha yüksek protein emilim gücü olduğunu söylemek mümkündür.

Beyaz kinoa ne işe yarar yanıtı da hayli zengin içeriklidir. Bir kere kinoanın lif, mineral ve vitamin içeriği oldukça yüksektir ve kolesterol içermez.

Beyaz Kinoa Nedir?

A, B, C, D ve K vitaminleri içerek kinoa; kalsiyum, çinko, magnezyum, demir, fosfor ve yoğun lif içerir. Lif içeriği sayesinde kinoa kabızlığa ve kansızlığa son derece iyi gelmektedir. Kalsiyum içeriği ise kinoanın kemik ve dişlere iyi gelmesini sağlar.

  • Doku yenilenmesi de sağlayan kinoa, kanser hastalığına karşı da koruma sağlar.
  • Yaşlanmayı geciktiren kinoa, cildi dış koşullara karşı korur, yıpranmasını önler.
  • Kalbi güçlendiren kinoa, bahar alerjilerine, adet sancılarına, diyabet ve yüksek kan basıncına da deva olur.
  • Yağ oranı düşüktür, kilo aldırmaz, glütensiz olduğu için çölyak hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Beyaz Kinoa Nasıl Kullanılır?

Kinoa tat ve koku anlamında çok dominant bir ürün değildir, tam da bu yüzden pek çok yemeğin içinde ve  hem tatlı hem de tuzlularda rahatlıkla kullanılabilir. Öyle ki kinoa pirinç ve bulgurun hatta buğdayın kullanılabildiği hemen her yerde alternatif olarak kabul görür.

Beyaz Kinoa Nasıl Kullanılır? 1

Kinoa ile pilav yapabilir, çorbalara koyabilir, garntür şeklinde hazırlayabilir, haşlayıp salatalara ilave edebilirsiniz. Beyaz kinoa salatası hem doyurucu, hem besleyici hem de tok tutan özelliği ile pek çok sofrada sağlıklı beslenmenin bir sembolü olarak kendine yer edinmeye başladı bile. Kinoa sebze ve et yemeklerine de yakışır. Kek, kurabiye ve ekmek gibi unlu mamüllerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Dolma içlerine de hayli yakışan kinoa, sütle haşlanabilir, yahut kavurulup iri iri dövülerek müslilere ilave edilebilir. Kinoayı un haline getirip kek, pasta, kek, kurabiye, çörek gibi hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Kinoa tohumları çimlendirilip, filizleri salatalarda ve soğuk yemek ve mezelerde rahatlıkla kullanılabilir.