Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

tarafından
801
Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Biberiye yağı, kilo probleminden baş ağrılarına, saç dökülmesinden romatizmaya kadar pek çok alanda yardımcı bir yağdır. Birçok faydası vardır. İlaç veya kimyasallarla sağlanacak bir sağlıklı yoldan ziyade, biberiye yağının kullanılması oldukça tavsiye edilir.

Biberiye yağı uygun fiyatlı bir yağdır. İstenildiği taktirde eczanelerden, aktarlardan veya marketlerden temin edilebilir. Ancak tamamen doğal olması istendiği halde evde de yapılabilecek bir yağdır. Bunun için gerekli birkaç malzeme vardır. Bunlar: taze biberiye ve zeytinyağıdır. Taze biberiye bitkisi aktarlardan alınabilir.

Biberiye bitkisi cam bir kavanoza alınarak üzerine zeytinyağı eklenir. Zeytinyağı biberiye bitkisinin bittiği hizaya kadar koyulmalıdır. Ardından kavanozun ağzı sıkıca kapatılır.

[reklam id=1]

 

Kavanoz otuz gün boyunca güneş alan bir yerde mayalanmaya bırakılır ancak arada sırada kavanoz karıştırılmalıdır. Otuz günün sonunda karışım, tülbent yardımıyla süzülür. Tortusu alınır ve yağ kullanıma hazırdır.

Yukarıda anlatılan biberiye yağının evde yapılışıdır. Biberiye yağının bir diğer yapılış yöntemi ise buhar destilasyonu yöntemidir ancak bu yöntemde birçok ulaşımı zor malzeme kullanılır.

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Zayıflamaya olan etkisiyle duyulan biberiye yağı, vücuttaki pek çok ağrıya veya probleme iyi gelir. Biberiye yağı nasıl kullanılır? Biberiye yağı hangi sorun için kullanılıyorsa kullanım şekli değişir. İçilebilir, iyi gelmesi için kullanılan maddelerin içine eklenebilir, masaj yapılabilir.

Biberiye bitkisi zayıflama üzerine etkisiyle tanınmıştır. Çünkü kilo problemi olan her insan bir yağ ile zayıflamak ister. Biberiye yağı ile zayıflamada biberiye kullanımının iki farklı yolu vardır. Bunlardan biri suya birkaç damla yağ karıştırarak, bu suyu günde iki kez içmektir.

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?

Biberiye yağı kan dolaşımı hızlandırıcı, idrar söktürücü bir yağdır. Vücuttaki sistemleri hızlandıracağı için zayıflamayı destekleyicidir ancak tek başına zayıflama sağlamayacaktır. Bu sporla ve sağlıklı beslenmeyle desteklenirse mükemmel sonuçlar elde edilecektir. Zayıflama için biberiye yağının kullanıldığı bir diğer yol ise biberiye yağıyla masajdır.

Bu yol, bölgesel zayıflama için kullanılan yoldur. Yağ ile masaj yapılır. Ardından yağın sürüldüğü bölüm streçle sarılır. Yağ o bölgeyi terletecek ve yağ yakımını destekleyecektir. Spor ve yürüyüş öncesi, uyku öncesi yapılması tavsiye edilen bir yöntemdir.

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar? 1

 

Kadınların büyük çoğunluğunun ortak sorunu olan selülitin en büyük düşmanlarından biridir. Selülit gidermek isteyen kadınların o bölgeyi yağla ovalayıp, fırçalaması amacına ulaşmasına büyük katkılarda bulunacaktır.

Biberiye bitkisi beyne de iyi gelir. Unutkanlık hastalığı olarak bilinen alzheimer hastalığı ile savaşan bu yağ, hafızayı güçlendirir. Kokusu vücuda dinginlik ve rahatlama verir. Konsantrasyon bozukluklarında bunu engellemeye yönelik de bir etkisi vardır. Kokusu sinüzite de iyi gelir.

Biberiye yağının iyi geldiği diğer bir konu ise ağrılardır. Bel ağrıları, baş ağrıları, romatizma ve diğer eklem ağrıları için kullanılabilecek olan biberiye yağı masajla uygulanır. Ağrıyan bölge güzelce ovulur ve oluşmuş kasılmalar çözülür.

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar? 2

Kozmetik ve güzellik alanında da adını duyurmaya başlayan biberiye yağı, saçla ilgili birçok probleme iyi gelmektedir. Saç dökülmeleri, saç kırıkları, kepekli saçlar için çözüm olabilecek biberiye yağı saçı yeniden yapılandırır ve parlak, canlı bir görünüm elde edilir.

Biberiye yağı çok güçlü bir maskedir. Bu yüzden biberiye yağıyla maske yapmaktan ziyade, kullanımı düzenli hale de getirmek amaçlı şampuanların ve saç kremlerinin içine karıştırılmalıdır. Bu şekilde duşa her girildiğinden onarım sağlanır. Güzellik alanındaki bir diğer etkisi ise cilde iyi gelmesidir.

Cilde canlı bir özellik kazandırmaya yardımcı olan biberiye yağı, ciltteki morlukların ve yaraların tedavi edilmesinde de kullanılır.