Blog Yazmanın Püf Noktaları

tarafından
1423
Blog Yazmanın Püf Noktaları

Blog Yazmanın Püf Noktaları

Blog açma peşindesiniz, kişisel blog açmak mı istiyorsunuz? Pekiyi Blog nedir? Blog oluşturma nasıl bir işlemdir? Blog nasıl yazılır? Blogger olmanın püf noktaları nelerdir? Hatta blogdan para kazanma nasıl bir iştir?

Blog başlangıçta kişisel bloglar olarak çıkmış olsa da günümüzde artık kurumsal olarak kullanılmakta olan arama motoru dostu bir içerik sistemidir. Kısa makalelerin periyodik olarak girildiği, devamlı güncel web günlüklerine blog denir.

Blog, CMS, Content Management System uygulamalarının geliştirilmesi ve internet sitelerinin alt yapılarının günlük güncellenen bir yapıya dönüştürmüş, kurumsal sitelerin bile artık blog altyapılı, ancak bakıldığında öyle görünmeyen web siteleri olmaya başlamıştır.

Başta WordPress kod sistemi olmak üzere pek çok CMS (Content Management System) üreticisi blog sitelerinin geleceğin web dünyasına şekil vereceği düşüncesiyle, her geçen gün sistemi daha güçlü hale getirmekte ve hali hazırda bu konuda oldukça başarılı olmaktadırlar.

[reklam id=1]

Blog Nasıl Açılır

Blok açma veya blog oluşturma esasında ücretli bir işlem değildir. WordPress ve Google Blogger üzerinden herhangi bir barındırma ücreti ödemeden blog oluşturabilirsiniz. Ancak elbette bu sitelerden alacağınız ücretsiz hizmet karşılığında bir domain yani alan adınız olmaz (örn: www.adınız.com). Bunun yerine örneğin adınız.blogger.com veya wordpress.com/adınız şeklinde alt alan isimleri edinmeniz mümkündür.

Eğer kendinize ait bir alan adı istiyorsanız bunun için bir de barındırma hesabı kiralamanız gerekir. Buna hosting denmektedir. Hosting sitenizin içeriğini dünyaya açılmak üzere 24 açık bekleyen bir bilgisayar üzerinden gelen bağlantıların sizin hesabınıza yönlendiren web sunucusu sağlama işlemidir. Ve aylık veya yıllık ödeme yöntemleri ile hosting satın alabilirsiniz. Ticari işlemler bu zaruri ihtiyaçtır.

blog nasil acilir

Hosting ve alan adınızı aldıktan sonra, bu sisteme bağlanıp, sitenizin yapılandırma ayarlarını yaparsınız. Buraya bir web sitesi yüklemeniz gerekir ki bu günümüzde çoğu zaman wordpress olmaktadır. WordPress açık kaynak kodlu, ücretsiz bir web arayüz yöneticisidir. Yüzlerce tema onlarca işlevi sayesinde çok kullanışlı web siteleri yapabilmenize olanak tanır. Elbette wordpress ve php konusunda bir miktar bilgiye sahip olmanız gerekli olacaktır.

WordPress Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının kolaylıkla tarayıp indeksine ekleyebildiği kullanışlı bir içerik yönetim sistemidir. Ayrıca üzerinde entegre bulunan blog mekanizması ile, az bilgiye sahip blog sahiplerine dahi blog girdisi oluşturabilme imkanı sağlar.

Blog Nasıl Yazılır

Pekiyi blog nasıl yazılır? Blog bir çeşit günlük tutma sistemidir. Aklınızdaki herhangi bir konu hakkında düşüncelerinizi yazıp, tüm dünya ile dakikalar içinde paylaşabilirsiniz. Google blogları anlık tarama indeksine alır ve örneğin, günde birkaç kez güncellenen bir blogunuz varsa, girdiğiniz başlık da çok aranan bir başlıksa birkaç saat içerisinde google arama motorunda görüntülenmeye başlayacaktır.

blog nasil yazilir

Pekiyi Google neden önemli? Önemli çünkü sitenizin adını bilmeyen kullanıcılar, ilgilendikleri konu bağlığını arattıklarında Google arama sonuçlarında listeleniyorsanız sitenize hiç tanımadığınız binlerce kişi ziyaretçi olabilir. İşte bu noktada blogdan para kazanma fikriniz ortaya çıkabilir. Başta Google olmak üzere pek çok reklam aracı firması, bloglardan sabit reklam alanları kiralar ve bu bloglara kendi prosedürleri kapsamında reklam vermek isteyenlerin reklamlarını yönlendirir. Sizin sitenizdeki reklama tıklayarak ilgili sayfaya giden kullanıcı başına da size bir ödeme yapar. Bu sayede sitenizde para kazanmış olursunuz. Bu rakam bazı sitelerde, site sahibini şirketleşmeye götürecek kadar yüksek olabilmektedir.

Blog Siteleri: Ücretsiz blog hizmeti veren siteler başta, WordPress, blogspot, weebly, wix, thumblr olmak üzere pek çok servis sağlayıcı altında ücretsiz hizmet almak mümkündür. Ayrıca Twitter vb. siteler microblog olarak adlandırılmaktadır.

Blog tabanlı web siteleri, son istatistiğe göre toplam web sitelerinin %90’lık bir kısmını oluşturmaktadır ki buna CMS lerin, arama motoru dostu ve stabil bir alt yapıya sahip olmaları sebep olmaktadır.