Böğürtlen Kökünün Faydaları

tarafından
703
Böğürtlen Kökünün Faydaları

Böğürtlen nedir? Sorusuna karşılık olarak, böğürtlen, hemen her kültürde son derece beğenilen ve çok eski zamanlardan beri kullanılan bir meyvedir. Gülgiller familyasına ait olmak ile birlikte lezzeti ile de son derece beğenilmektedir. Ana yurdu Orta güney ve Batı Avrupa’dır.

Böğürtlen Kökünün Faydaları

Ülkemizde ise Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde oluşmaktadır. Bir diğer sevilen meyveler olan çilek ve ahududu ile de yakından ilgilidir. Bu sebeple de bu gibi meyveleri birbirinden ayırt edebilmek de bir hayli güç olabilmektedir. Gövdeleri ve dalları dört köşeli çok yıllık bir dikenli bitkidir.

Haziran ve Temmuz aylarında beyaz, pembe ya da kırmızı renkte şemsiyeye benzer salkımlar biçiminde çiçekler açar. Görüntüsü kadar hazzıyla da mükemmel lezzette meyveler verir. Lezzetli ve faydalı olmasının yanı sıra aynı zamanda oldukça fazla sayıda tat ile de karıştırılır.

[reklam id=1]

Pasta, kek ve dondurma içerisine koyularak da özellikle de çocukların daha keyifli bir şekilde tüketmesi sağlanabilmektedir.  Vitaminler ve minerallerce çok varlıklı olan meyveleri ile iştah açıcı tatta mükemmel reçeller yapılabilir. Bu çok yakından tanınıp malum bitkinin kökleri senelerdir farklı kültürler tarafınca şifa maksatlı da kullanılmıştır.

Farklı kültürlerde tütsüsünün kötü olan ruhları uzaklaştırdığına inanılmıştır. Böğürtlen ile birlikte birbirinden farklı kürler hazırlamak da mümkündür. Meyvesi, yaprağı ve kökünün oldukça çeşitli faydaları da bulunmaktadır. Ayrıca içinde yer alan vitaminlerin, minerallerin zenginliği ile fazla çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Böğürtlen Kökünün Faydaları 2

Halsiz kalan vücutların yeniden enerjisini sağlayabilmesi, şifasını bulması, mide problemleri ve böbrek hastalıklarında da son derece etkili olabilmektedir. Tedavi maksatlı kullanıldığı süre kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır.

Uygun olan koşullarda kurutulmuş olan böğürtlen yaprağı, ağzı kapalı olan bir kapta, loş, serin ve kuru olan bir yerde saklanıldığı zaman ömrü 1 yıl kadardır.

Böğürtlen kökü nasıl kaynatılır? Sorusuna yanıt olarak ise, bir tutam kadar alınan böğürtlen kökü kaynamış olan 2 bardak su içerisine alınır. Kaynayan su içerisinde 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Lezzetini beğenmeyen kişiler ise içerisine bir miktar bal ya da limon ekleyerek de tüketebilmektedir. Böylelikle her türlü faydası görülmekte ve kişiler bu durumdan da son derece büyük bir memnuniyet duymaktadır.

Böğürtlen Kökünün Faydaları 3

Böğürtlen Kökü Ne İşe Yarar?

  • Zencefil ile bal iyice karıştırılıp macun kıvamına getirilen böğürtlen hemen sonra sabah ve akşam birer ceviz büyüklüğünde yutulursa ağız felcine iyi gelir.
  • Ağız içerisinde bulunan yara ve iltihaplarda ise son derece etkili olmaktadır. bu sebeple de kişilerin böğürtlen kökünü kaynatarak gargara yapmaları da önerilmektedir.
  • Böğürtlenin bolca tüketilmesi bağırsaklar için çok yararlıdır. Özellikle bağırsak iltihabına yarar.
  • Böğürtlen kökü kaynatılıp içilirse (erkek ve hanım) cinsel gücü arttırır.
  • Böğürtlen biberiye, defne tohumu, sirke ile kaynatılıp elde edilmiş su ile gargara yapılırsa dişlerin çürümesini önlemeye de son derece etkili bir şekilde katkıda bulunur.
  • Böğürtlen kökü kürü ile göz zafiyeti olan hastaların gözlerine pansuman yapılırsa yarar sağlar.
  • Böğürtlen ağacından elde edilen kül, iltihaplı olan yaraların üzerine kompres yapmak amacı ile de koyulabilir.
  • Böğürtlen kökü, dut şurubu ya da gül yaprakları ile birlikte kaynatılarak gargara hazırlanabilir. Elde edilen bu gargara ile birlikte ağız içi problemlerine karşı oldukça etkili bir şekilde savaş açmak mümkündür.
  • Ağız şişliği gibi problemlerde de kaynatılmış olan böğürtlen suyu önerilmektedir.

Böbrek ya da mesane içerisinde kum olması durumunda da günde iki bardak kadar böğürtlen kökü suyu içilmesi önerilmektedir.