Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

tarafından
2048
Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

Böğürtlenden şurup ve reçel de yapılır. Şurubu göğüs ve solunum yolları hastalıklarında çok yararlıdır. Böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerini kolaylaştırır. İyi bir antioksidandır. Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine destek verir.

Tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. Olgun böğürtlen idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Tok tutan bir meyve olan böğürtlen zayıflamak isteyenler için de bire bir.

Böğürtlenin sıkılarak elde edilmiş suyu da ishallerde çok yararlıdır. Sadece böğürtlen suyu saklanamaz taze içmek gerekir. Saklanırsa sirkeleşir. Ayak yorgunluklarına çok iyi gelir. Her gün yenen bir avuç böğürtlen kanserden korur. Yüksek miktarda antioksidan madde içermesinden dolayı da birçok kanser türüne karşı da oldukça etkili olmaktadır.

Kanın yapısını inceltmesi sebebi ile de özellikle de şeker ve diyabet hastaları için tamamen bir şifa kaynağı da olmaktadır. Böğürtlen yapraklarının kaynatılarak gargara yapılması ile birlikte kişilerin ağızlarının içerisindeki yaralar ve iltihaplar kısa süre içerisinde ortadan kalkabilmektedir. Kurutulmuş yapraklarından meydana getirilen şurubunun kanı temizleyici tesiri de var. Bu şurup öksürüğü olanlara da iyi geliyor.

[reklam id=1]

Ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir korku kaynağı olan kansere karşı da etkili bir koruyucu rolünü üstlenmektedir. Böğürtlenin içerisinde yüksek oranda C vitamini bulunması sebebi ile yaşlanmayı geciktirme gibi bir özelliği de vardır.

Böğürtlenin faydaları içinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getirdiğinden de söz etmek gerekmektedir, bu tesir, böğürtlenin muhteviyatında bulunan yoğun antioksidan dolayısı ile gündeme gelmektedir. Böğürtlen, kişilerin şeker hastalığı ile karşı karşıya kalma ihtimalini de en az seviyeye indirgemektedir.

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

Kemik erimesine karşı koruyucu ve önleyici bir meyve olarak malum böğürtlenin, tansiyonu dengeleme ve yüksek olan kötü kolesterolü düşürme benzer biçimde etkilerinden de söz etmemiz gerekmektedir. Depresyonda olan kişiler tarafından da büyük bir keyif ile tüketilmekte ve depresyon problemini de ortadan kaldırmaktadır. Böğürtlenin faydaları içinde zayıflamaya olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekmektedir.

Böğürtlen, kalorisinin oldukça düşük olması sebebi ile zayıflamak isteyen kişilerin tüketmesinde de herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle de ara öğünlerde tüketilmesi ile birlikte kişiler kendilerini çok daha uzun süre boyunca tok hissedebilmektedir.

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır? 2

Bütün bu sebeplerden dolayı da böğürtlene olan ilgi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Kahvaltılarda da böğürtlen reçel halinde tüketilebilmekte ve kişilerin tatlı isteklerini de sağlıklı bir şekilde kontrol altına alabilme özelliğine sahip olmaktadır.  Böğürtlen reçeli yapımı için gerekli olan malzemeler ise genel olarak şu şekildedir;

  • Yaklaşık 1 kilo kadar taze böğürtlen
  • 4 su bardağı kadar toz şeker
  • Yarım çay kaşığı kadar da limon tuzu

Böğürtlen reçeli tarifi ise şu şekildedir; öncelikle böğürtlenlerin temizlenmesi, ondan sonra ise yıkanması gerekmektedir. Daha ondan sonra da bir çelik tencere içine alınan böğürtlenlerin üzerlerine şeker ilave edilir. Böğürtlenler ve şeker, yaklaşık olarak yarım saat boyunca orta ateş üzerinde kaynamaya bırakılır ve malzemelerin birbirileri ile bütünleşmesine olanak tanınır.

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır? 3

Yarım saatin dolmasından sonra, böğürtlen reçelinin, öncelikle hızlı, daha sonrasında da ağır ateşte, averaj yirmi dakika kadar pişirilmesi gerekmektedir. Altı kapatılan böğürtlen reçeli, cam bir kavanoz ya da sini içerisine alınarak üzeri tülbent ile bağlanır ve güneş ışığı alan bir alanda 2 gün boyunca bekletilir.

Bu iki gün boyunca da aralıklı olarak karıştırılması gereksinim duyulan böğürtlen reçelinin, ondan sonra kavanozların içine yerleştirilerek serin ve kuru bir yerde saklanması gerekmektedir. daha sonrasında ise böğürtlen reçeli hazır olarak tüketilebilir.