Böğürtlenin 5 Faydası

tarafından
225
Böğürtlenin 5 Faydası

Böğürtlen, Asya, Avrupa, kuzey ve cenup ABD’de organik olarak yetişir. Ahududu ve çilekle yakın akrabadır. 2000 senedir başta Avrupa olmak üzere farklı kültürlerde çeşitli sıhhat sorunlarına karşı kullanılan böğürtlen günümüzde maksimum Rusya, Sırbistan, A.B.D, Polonya ve Almanya’da üretilmektedir. Böğürtlen tamamımız tarafından malum bir meyvedir.

Böğürtlenin 5 Faydası 3

Böğürtlen, son derece lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra içerisindeki çok sayıda mineral ve vitaminden dolayı olabildiğince faydalı olan da bir meyvedir. Böğürtlen çayı ister meyvesinden, isterse de yaprağından hazırlanan bir içecektir.

En önemli özelliklerinden birisi de, kişilerin vücutlarının rahatlamasına olanak tanımasıdır.  Ek olarak böğürtlen çayı vücuda gereksinim duyulan vitamin ve diğer besin değerlerini de sağlamaktadır. Sinirsel hastalıklar ile uğraşan ve bu durumdan kurtulmak isteyen kişiler için de birebirdir.

[reklam id=1]

Çay genelde kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlanmış olur. Böğürtlen bitkisi meyveleri ile bilinmektedir. Meyveleri görünüş ve tat olarak çok güzeldir. Yapraklarından hazırlanan demlemeleri ağız ve diş etinin iltihaplı hastalıkları tedavisinde kullanırlardı. Çeşitli cilt hastalıklarında kompres olarak uygulanırdı.

Olgun meyveleri hafif ishal edici, olgunlaşmamış meyveleri ise büzücü etkiye haizdir. Yapraklarından hazırlanan ilaçlar mide kanamalar ve hastalıklarını durdurmak için kullanılır. Soğuk algınlığı için kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından meydana getirilen çaylar ve kaynatmalar kullanılır.

Böğürtlenin 5 Faydası 2

Çeşitli boğazca ağrıları ve iltihaplanma süre köklerinden meydana getirilen demlemeler kullanılır. Ayrıca besin zehirlenmesi, dizanteri, sinir sistemi bozuklukları, skleroz, yüksek gerilim, mide hastalıkları, diyabet hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Böğürtlen akciğer, yemek borusu ve kolon şeklinde kanser türlerine neden olan hücrelerin gelişmemesini sağlar. Böğürtlendeki mikro besinlerin saf kemopreventif etkisi kötü huylu hücrelerin çoğalmasını engelliyor. Böğürtlen yaprağı içindeki antosiyanin şeklinde flavonol zenginliği böğürtleni kalp dostu yapmaktadır.

Böğürtlenin 5 Faydası 1

  1. Magnezyum ve lif içinde ne olduğu şeklinde böğürtlende olan diğer bileşenler kalbe giden damarların düzgün giden ilerleyişini engellemeden uyarıda bulunur. Felç ve damar tıkanıklığı benzer biçimde çeşitli kalp hastalıklarının riskini azaltmakta, kalp ve damar sağlığını desteklemektedir. Böğürtlendeki magnezyum içinde ne olduğu ise tansiyona düzenlemeye destek verir, kalp ritmi bozukluğu ve düzensizliğini engeller.
  2. Böğürtlen çayının faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise, esenlik kemik yapısı için çok lüzumlu olan magnezyum ve kalsiyum şeklinde önemli mineralleri içerir. Haiz olduğu bu mineraller vücudun kalsiyum ve potasyum emilimini kolaylaştırarak kuvvetlendirir. Buna ek olarak, böğürtlen kalsiyum düzenlemesine yardımıyla güçlü kemikler için lüzumlu olan fosfor mineralinin hücresel işleyişine katkıda bulunur.
  3. Böğürtlen lezzeti kadar güzel bir cilt bakımına destek içinde oldukça iyi bir seçenektir. Vitamin C, vitamin E ve öteki cilt dostu güçlü antioksidanlarla doludur. Cilt yağının korunmasına destek sağlar ve cilt kırışıklıklarını önler. Bunun haricinde oksidatifin zararlarından cildi korur, vitamin C ise mevcut bağ dokusunu korur ve cilt tonunu eşitleyen; cildi sıkı tutmayı elde eden kolajen yapısının güçlenmesini destek sunar.
  4. Böğürtlen kökünün faydaları arasında, göz sağlığının sürdürebilmesi için olan etkisi de yer almaktadır. Düzenli tüketimi ise lutinin varlığı sebebiyle ultra-viyoleden ve radyasyondan korunmayı sağlar. Lutein retinanın arkasındaki alana, makulaya ve göz pigmentlerine etki ederek yüksek dalga boyu ışınım ışınlarının yol açtığı zararları önler. Ayrıca antosiyanositin ve vitaminlerin varlığı gözü kataraktan ve gece körlüğü benzer biçimde çeşitli göz hastalıklarından korur.
  5. Böğürtlen haiz olduğu vitamin K yardımıyla düzgüsel kan pıhtılaşmasına destek verir. Hatta hafifçe yaralanmalarda, yaranın iyileşmesinde ve aşırı kanamanın önlenmesinden yarar sağlar.