Boraks Nedir?

tarafından
291
Boraks Nedir?

Ev temizliğinde kullanılan doğal temizleyiciler arasında yer alan boraks, günümüzde farklı alanlarda karşımıza çıkıyor. Tek başına kullanılabileceği gibi başka doğal maddeler ile karıştırılarak da kullanılan boraks, kimyasal alanda da çok sayıda ürünün genel yapısında bulunuyor. Mikropların yok edilmesinde çok etkili bir madde olan boraks ne demek kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Boraks Nedir?

Bor, oksijen, su ve sodyumdan meydana gelen doğal bir mineraldir bor. Bitkilerde, toprakta ve zaman zaman insan vücudunda yer alan bu özel madde, farklı çok sayıda ev temizlik ürününün de maddeleri arasındadır. Boraksın en sık kullanıldığı alanlar;

  • Kozmetik sanayisi,
  • İnşaat sanayisi, (Özellikle çimentoya sağlamlık vermesi için)
  • Atık sanayisi,
  • Deterjan sanayisi,
  • Enerji sektörü, olarak sıralanabilir.

[reklam id=1]

Evlerde boraks, genel ev temizliği, bulaşık yıkama, çamaşır yıkama, dolap temizliği, halı silme ve böcek ilacı olarak kullanılabilir. Bu kullanım alanlarında farklı şekillerde hazırlanıp kullanılabilir. Böcek ilacı olarak boraks kullanmak için böcek ya da karıncaların çıktığı yerlere bir miktar boraks sürün.

Boraksın çocukların ve bebeklerin ulaşamayacakları yerde olmasına dikkat edin. Eğer çok göz önünde ve yerde bir alansa çocukların buraya girmesini önleyecek mutlaka önlemler alın. Uygulama sonrasında ellerinizi bol sabun ve su ile yıkamanız gerekir.

Boraks Nedir? 1

Boraksı çamaşır ya da bulaşıklarda kullanırken başka maddeler ile karıştırıp kullanmak gerekir. Bulaşık deterjanı olarak boraks kullanımında; 1 su bardağı borask, 1 su bardağı çamaşır sodası ve koku vermesi için mandalina ya da portakal yağı karıştırılır. Doğal bir bulaşık deterjanı olan bu karışım, bulaşıkların üzerinden iyice durulanarak temizlenmelidir.

Çamaşır yıkamak için boraks ile doğal deterjan hazırlamakta, ölçü olarak kahve fincanı kullanabilirsiniz. Doğal deterjan için 1 kahve fincanı borask, 1 kahve fincanı çamaşır sodası ve limon tuzunu karıştırın. Normal deterjan ölçüsünde makinenize koyup kullanabilirsiniz.

Saklamak için önceden kullanmış olduğunuz bir çamaşır deterjanının kutusunu kullanabilirsiniz. Ağzı kapalı olarak serin bir yerde bitene kadar bu karışımı kullanabilir, kendi çamaşır deterjanınızı kendiniz pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Çamaşırlarınızı da bulaşıklarınız gibi mutlaka düzgün bir şekilde durulamanız gerekir.

Boraks Nedir? 2

Boraks Nedir Nerede Bulunur

Boraks doğal maddesi, benzeri doğal malzemelerin satışının yapıldığı her yerde bulunabilir. Büyük yerlerde eczanelerde poşet olarak satılır. Ayrıca şifalı bitki satan, baharatçı ve aktarlarda da boraksın poşetlenmiş halini bulabilirsiniz.

Son dönemlerde yaygın hale gelen online alışveriş imkanı, şifalı bitkiler ya da doğal maddeler alanında da sıkça kullanılıyor. Özel olarak bu tür doğal maddelerin satışının yapıldığı online alışveriş sitelerinden boraksı temin edebilirsiniz.

Boraks Fiyatı

Boraksı fiyatı satılan yere ve miktarına göre değişir. Bu maddenin en uygun fiyatı boraks eczane fiyatı olmakta. Ancak çok fazla kullanılan bir madde olmadığı için son dönemlerde eczanelerde çok fazla bulunmuyor. Eczane dışında satılan yerlerde genel fiyatından biraz daha yüksek satış fiyatı olabilir.

Boraks Fiyatı

Boraks genel olarak 1 kilo ya da 500 gramlık paketlerde satılır. Fiyatı ise 1 kilosunun 8-10 TL arasında değişebilir. Ürünü satın almadan önce fiyatından çok satın alınan kurumun güvenilirliğine dikkat edilmeli, ürünün orjinalliğinden emin olmadan alınıp kullanılmamalıdır.

Boraks nedir, boraks nerelerde bulunur ve boraks ne kadar, gibi soruların yanıtlarını bu konumuzda kısaca sizlerle paylaştık. Bu önemli ve doğal minerali, dikkatli bir şekilde siz de evlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak mutlaka satın aldıktan sonra küçük çocuk ve bebeklerin ulaşamayacakları bir yerde ağzı kapalı olarak saklamayı unutmayın. Kullanım sırasında da en yüksek verimi almak ve zarar görmemek için mutlaka kullanma talimatlarını okuyun.