Boraks Nerede Satılır?

tarafından
2575
Boraks Nerede Satılır?

Doğal ev temizliği maddeleri arasında en yaygın kullanılanlarından olan boraks, ülkemizde de bayanların bildikleri ve kullandıkları bir maddedir. Az miktarda insan vücudunda da var olan boraks, kullanılırken dikkatli olunmadığında zehirlenmelere neden olabiliyor. Bu özelliğinden dolayı sadece özel yerlerde, kendi özel paketlerinde satışı yapılıyor.

Boraks Nerede Satılır? 1

Kullanım alanlarını araştırıp doğallığı ve faydalarını öğrenen çoğu kişinin aklında borax nerede satılır sorusu oluşur. Boraks dikkatli kullanılmadığında insan sağlığı için yarardan çok zarar sağlayan bir üründür. Bu nedenle marketlerde ya da temizlik ürünü satılan yerlerde bulunmaz. Boraks ülkemizde en fazla eczane, aktar, şifalı ve doğal bitki satan yerler, organik pazarlar ve farklı internet sitelerinde satılıyor.

[reklam id=1]

Eczanelerde Boraks Satışı: Boraks nereden alınır sorusuna ilk cevap olarak verilen eczanelerdir. İlaç sanayisinde de kullanılmasından dolayı, eczanelerde de satışı yapılan boraks, son dönemlerde daha fazla yerde satılmaya başlanmıştır. Bu nedenle çoğu eczane artık fazla sorulmadığı için bu maddeyi ürün listelerinden çıkarmıştır.

Aktarlarda Boraks Satışı: Şifalı bitki ve doğal ürünlerin satışının yapıldığı aktarlarda, yine doğal bir ürün olan boraks maddesinin de satışı yapılır. Satın almak isteyen kişinin ihtiyacına göre alabileceği bu madde, ayrıca gramlık poşetlerde de satılıyor.

Organik Pazarlarda Boraks Satışı: Organik ve doğal ürünlere duyulan ilgi nedeni ile ülkemizde son zamanlarda daha fazla önem kazanan organik pazarlar, boraks satışının yapıldığı alanlar arasındadır. Boraks alırken kullanım alanına göre karıştırmak istediğiniz malzemeleri de aynı organik pazarda bulabilirsiniz.

Boraks Nerede Satılır? 2

İnternet Sitelerinde Boraks Satışı: İnternetin yaygınlaşması ile ülkemizde online alışveriş de yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok sayıda farklı ürünün online satışının yapıldığı internet sitelerinde boraks ürününü de bulabilirsiniz. Bu sitelerde ürün resmine tıkladıktan sonra gelen “boraks satın al” butonuna tıklayarak istediğiniz kadar boraks satın alabilirsiniz.

Boraks nerede bulunur sorusuna kısaca yanıt verdikten sonra boraks satın aldıktan sonra saklarken dikkat edilmesi gerekenlere değinmek istiyoruz. Genelde 1 kiloluk ya da 50 gramlık miktarlarda satılan boraks, uzun süre dayanması yönü ile fazla miktarda satın alınıp saklanabilir.

Saklanması sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar genelde paketlerinin üzerinde ya da kutularının içinde yer alan kağıtlarda yer alır. Satın aldığınız ürünün ambalajında yazan şekilde boraksı kullanabilir ve saklayabilirsiniz.

Boraks Nerede Satılır? 3

  • Boraks saklanırken dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.
  • Boraks maddesi, satıldığı kutuda ya da ambalajda en güvenli şekilde saklanır. Ağzı kapalı kutusunda ya da poşetinde uzun süre saklanabilir.
  • Boraks, kapalı kutusunda mutlaka serin bir yerde saklanmalıdır. Aksi halde sıcaktan nemlenebilir ve bu nem maddenin top top olmasına neden olabilir.
  • Boraxı saklarken nem almayan bir yerde saklamak gerekir. Sürekli nemli bir ortada ağzı kapalı olarak bile saklanmamalı. Aksi halde ister istemez boraks nem alabilir.
  • Boraks maddesini mutlaka bebek ve küçük yaşta çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak gerekir. Çocuk ya da bebekler ellerine aldıklarına ağızlarına götürebilir ya da gözlerine sürerek zarar verebilir.

Boraksı kendi ambalajı dışında çamaşır ya da bulaşık deterjanı kaplarında da saklayabilirsiniz.
Boraks hakkında borax nerede bulunur, sorusunun cevabını verdiğimiz konumuzun sonunda kısaca kullanım alanı hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Boraks Nerede Satılır? 4

Boraks, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı,böcek ilacı ve genel ev temizlik maddesi olarak kullanılabilir. Tek başına değerlendirilen bu doğal madde, aynı zamanda başka maddeler ile de birlikte karıştırılıp kullanılabilir. Her ne kadar doğal bir madde olsa da boraks ile yıkanan çamaşır ya da bulaşıkların en son durulama aşamasında bol su kullanılması gerekir.