Boraks Zararları

tarafından
815
Boraks Zararları

Boraks, en fazla doğal ev temizliğinde kullanılan bir tür mineraldir. Ev genelinin temizliği, dolap temizliği, çamaşır-bulaşık temizliği, halı-paspas temizliğinin yanı sıra böcek ilacı ya da çiçekleri kurutmak için de kullanılan boraks, günümüzde de pek çok bayanın ilgisini çekiyor.

Doğallık ve organiklikten yana tercihlerini kullananların boraks hakkında en çok merak ettikleri boraks zararlı mı sorusudur. Bugün sizlerle hem bu sorunun cevabını hem de boraksın olası zararlarını ele alacağız.

Boraks Zararları 1

Boraks, sodyum, bor ve oksijenin karışımından oluşan bir maddedir. Toprakta, bazı bitkilerde hatta az miktarda insan vücudunda bile bulunan bu özel madde, temizlik için çok yararlı olsa da zaman zaman yanlış ve bilinçsiz kullanımdan dolayı bazı zararları ortaya çıkabilir. Bu zararlarından dolayı Amerika’da kullanımı yasaklanan boraksın, başlıca zararlarını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Solumun yolu ya da ağız yolu ile vücuda alınan boraks, insan sağlığı için çok tehlikelidir. Yapışmama özelliğinden dolayı özellikle bazı dondurma külahlarının yapımında kullanılan bu madde, insanların ölümlerine kadar yol açabilir.

[reklam id=1]

Bu zehirli maddenin uzun süre solunması, insanlarda zehirlenmelere neden olabilir. Akciğerlerin de zarar görmesine neden olabilen bu durum, boraksın uzun süre solunmasının ardından mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ya da ishal ile ortaya çıkar. Bu durumda kişinin vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.

Boraks maddesinin erkeklerde sperm sayısını düşürdüğü yönünde araştırma sonuçları yer alıyor. Bu nedenle Amerika’da yasaklanan ürünün, ülkemizde de çok dikkatli kullanılması gerekir.

Boraks bazı kozmetik ürünlerde de etkin madde olarak kullanılır. Bu ürünler kısa kullanımlarda çok fazla zararlı olmasa da uzun süreli kullanımlarda ciltte tahrişe ve kızarıklıklara neden olabilir.

Boraks atıkları, çevreye ve çevredeki canlılara çok zarar verebilir. Kullanım sonrası çöpe atılan boraks poşeti ya da kullanılan kaplar, bitkiler ve hayvanlar için çok tehlikelidir.

Boraks Zararları 2

Alerjik bünyesi olan kişilerde boraksa karşı da alerji söz konusu olabilir. Özellikle kimyasallara karşı duyarlılığı olan kişilerde boraks kullanımı sonrasında deride kaşıntı, döküntü görülebilir. Bunun yanında karaciğerde ve merkezi sinir sisteminde de ciddi sağlık sorunlarına rastlanabilir.

Zararlarından dolayı hamilelerin boraks içeren ürünlerden kullanmamaları gerekir. Evde bebek ya da küçük çocuk olduğunda mutlaka bu ürünlerin ulaşamayacakları bir yerde güvenle saklanması gerekir.

Borakslı ürünlerin kullanımından sonra mutlaka ellerin bol su ve sabun ile temizlenmesi gerekir. Aksi halde boraks bilinmeden vücuda alınır ve zaman içinde zararları ortaya çıkabilir. Yanlışlıkla boraks yutulduğunda vakit kaybetmeden kişinin en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Boraks Zararları 3

Yutulan madde sade boraks değilse mutlaka karışım olarak ya da deterjan olarak kullanılan ürünün de kişinin yanında götürülmesi gerekir. Tıbbi müdahale esnasında bu ürünlerin doktora gösterilmesi yapılacak olan müdahale için önemlidir. Ağız yolu ile alınmasa bile soluma yolu ile alınan boraks da insan sağlığını tehdit edip zarar verebilir.

Bunun için çok dikkatli olunması ve bu maddenin kullanımının ardından mümkün olduğunca ortamın havalandırılması gerekir.

Borakslı ürünlerin uzun süre kullanımı, zararlarının zaman içinde ortaya çıkmasına neden olabilir. Dikkatli kullanılmadığında insan sağlığını ciddi oranda etkileyen bu madde, evcil hayvanlar için de son derece zararlıdır.

Nasıl ki kendiniz ve çocuklarınızı bu maddeden uzak tutuyorsanız, evcil hayvanınızı da aynı şekilde uzak tutmanız gerekir. Evcil hayvanınızın boraks yuttuğundan şüphelenirseniz, onu da mutlaka en yakın veteriner kliniğine götürüp muayene ettirmeniz gerekir.