Boyun Fıtığı Egzersizleri

tarafından
2421
Boyun Fıtığı Egzersizleri

Boynumuz 7 tane boyun omurundan oluşmaktadır. Omurlarımızın içinde da hareket edebilmemizi elde eden diskler yer verilmiştir. Disk ismi verilen bu yapı ihtiva etmiş olduğu su ve kolajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü absorbe etmektedir.

Bununla birlikte iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellemektedir. Yaş ilerledikçe ya da travmalar daha sonra disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kısıtlı hale gelmektedir. Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu süre çoğu zaman hastalık ortaya çıkmaktadır. Diskin dış kısmındaki sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısım dışarı çıkıyor.

Kimi süre omur yapısı bozulduğundan dolayı omurlar üzerinde minik kemik çıkıntıları ortaya çıkmaktadır. İçteki yumuşak yapının ya da kemiklerin dokulara baskı yapması sonucu ondan sonrasında ortaya çıkan tabloya “boyun fıtığı” denir.

[reklam id=1]

Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrıdır. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön planda olmaktadır. Olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollardan parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkmaktadır.

Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlıyor. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kalın bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma benzer biçimde fazlaca tehlikeli bir dönem başlamaktadır. Bu sebeple de çoğu internet sitesinde boyun fıtığı egzersizleri resimli olarak anlatılmaktadır.

Boyun Fıtığı Egzersizleri 1

Kişilerin boyun fıtığı problemi ile karşı karşıya kalmaması için tertipli olarak boyun fıtığı egzersizlerini yapmaları gerekmektedir. Boyun kaslarının egzersizle güçlenmesi ile başın daha rahat taşınması, boyun hastalıklarının düzelmesini sağlanır. Bundan dolayı düzenli ve bilinçli bir biçimde meydana getirilen egzersizlerin önemi büyüktür. Peki, bizim için önem taşıyan boyun fıtığı için egzersizler nelerdir;

Boyun fıtığı fizik tedavi hareketleri kapsamında ilk olarak alın bölgemize konulmuş olan ellerimizden sonrasında başımız öne doğru hareket ettirilir. Başımızın hareketine ellerimiz engel olmaya çalışılır. Bu hareket ona kadar sayılarak yapmalıyız ve 3 defa gene edilmelidir.

Ekstansiyona direnç Bu hareketimizde ellerimiz başımızın arkasına konur. Daha sonra başımız arkaya itilirken, bir taraftan ellerimizle buna engel olmaya çalışırız. Bu hareketi ona kadar sayılarak yapmalıyız ve 3 kere yine edilmelidir.

Boyun Fıtığı Egzersizleri 2

Yana eğilmeye direnç gösterme Önce sol elimizi yüzümüzün sol tarafına yerleştirelim. Daha sonrasında başımızı sola döndürerek, sol ellimiz bu harekete engel olmaya çalışın. Aynı hareketi sağ elimizle ve başımızın sağ tarafıyla da uygulayalım. Bu hareketleri yaparken iki taraflı ona kadar sayılarak yapmalıyız ve 3 kere yeniden edilmelidir.

Boyun fıtığı tedavisi egzersizleri için, sağ elimiz başımızın arka tarafına yerleştirilir. Sol elimiz ise, başımızın sol şakak tarafına yerleştirilir. Şimdi elimizle direnç gösterdiğinizde, başımızla sağ omzumuzun üzerinden bakmaya çalışmalıyız. Aynı şekilde başımızın öteki tarafına da hareketi uygulayalım. Bu hareketleri ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 kez tekrar edilmelidir.

Önce başımızı yavaş bir biçimde sağ tarafımıza döndürerek, bu şekilde 3 saniye kadar duralım. Bundan ondan sonra başımızı öne doğru döndürerek dinlenmeye geçilir. Bu egzersiz hareketlerini başımızın iki tarafına 5 kez uygulamalıyız.

Boyun Fıtığı Egzersizleri 3

Kendimizi fazla zorlamadan başımızı çenemiz göğüs bölgesine değecek şekilde öne doğru eğelim. Bu şekilde dinlenince yavaş bir halde başımızı arkaya doğru eğelim. Bu şekilde gene dinlenelim. Bunu 5 defa uygulamalıyız.

Bu harekette başımızla kulağımız omuzumuza değecek şekilde önce sağ tarafa doğru, ardından sol tarafa doğru eğelim. Bu hareketlerde geçiş yaparken dinlenelim ve 5 defa tekrarlamalıyız. Burada başımızı saat yönünde geniş bir çember çizecek şekilde döndürelim. Daha ondan sonra ters tarafa doğru da aynı hareketi uygulayalım. Bunları üçer kere tekrarlayalım.