Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

tarafından
538
Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Boyun fıtığı değişen yaşam koşulları nedeniyle her geçen gün artan bir grafiğe sahip, oldukça rahatsız edici ve ağrı verici bir hastalıktır. Özellikle günümüz koşullarında uzun süre bilgisayar başında kalan, uzun süre oturarak çalışan, uzun süre direksiyon başında olanlar ve hareketsiz yaşam tarzı olanların sıklıkla karşılaştığı, boynumuzda bulunan 7  adet omur ve bu omurlar arasındaki disklerin sebep olduğu bir vakadır.

Boyun fıtığı sadece boyun bölgesinde değil, sırtın alt kısmında da ağrıların meydana gelmesini, kol ağrısı, el ve kollarda uyuşma, el ve kollarda güç kaybı, el ve kolda ve boyun bölgesinde karıncalanma gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Boyun fıtığı nasıl geçer, boyun fıtığı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir, boyun fıtığı ağrısına ne iyi gelir, boyun fıtığına sıcak iyi gelirmi gibi sorular elbette ki bu ağrıları yaşayanların sorduğu ve araştırdığı sorulardır.

[reklam id=1]

Boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığı başlangıç safhasından itibaren başlanması gereken, egzersiz, alışkanlıkların düzenlenmesi, fizik tedavi ve ilaçlarla gerçekleştirilebilen, ileri safhalarda da cerrahi müdahale ile iyileştirilebilen bir süreçtir. Boyun fıtığı tedavi sürecinde dikkat edilmesi ve yapılması önerilen birkaç konuyu paylaşacak olursak;

Yüzme tekniklerinin boyun fıtığı için faydalı olduğu bilinmektedir. Boynun suyun içerisinde kalması ağrıların hafiflemesine ve yüzme esnasında yapılan egzersizlerde boyun fıtığının düzelmesine katkı sağlamaktadır. Ancak bu hareketlerin sakin ve yavaşça yapılmasına dikkat edilmelidir.

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

En önemli alışkanlıklarımızdan biri olan uyku alışkanlığı, aslında boyun fıtığının tetikleyicilerinden biridir. Uyku esnasında kullanış olduğumuz yastık ve uyku pozisyonumuz bu noktada önemlidir. Boyu fıtığı olan kişilerin boynun durumuna göre şekil alan ve boyun ile omurganın aynı hizada kalmasını sağlayan ortopedik yastıkları ve sulu boyun yastıklarını tercih etmesi faydalı olacaktır.

Boyun fıtığında, akapunktur ve masaj da tedavi sürecini olumlu katkı sağlamaktadır. Fıtıktan etkilenen bölgelere kas ve sinirlerin gevşemesi için özellikle ağrı ve uyuşmalara karşı kullanılan yağlar ile yapılan masaj tedavi sürecine olumlu etki yapacaktır.

Stres vücudumuzu tüm hastalıklara karşı güçsüz klan çok önemli bir faktördür. Kas ve sinirleri olumsuz şekilde etkileyen strese karşı tedavi almak veya stresi kontrol altına almak fayda sağlayacaktır.

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir? 1

Elbette ki fiziksel tedavi ve doktorunuzun önereceği fiziksel aktiviteler boyun fıtığı tedavisinde son derece etkilidir.

Boyun Fıtığına Bitkisel Çözüm

Boyun fıtığı tedavisi bitkisel, yollarla da desteklenebilmektedir. Bu konuda duayen olarak bilinen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı için aşağıdaki kürü önermektedir.

Bir bardak suda iki tutam kadar kırk kilit otunu üç dakika kadar kaynattıktan sonra ılımasını beklemek ve süzerek elde edilen sıvı boyun bölgesine masaj yapılarak sürülür. Ayrıca diğer bir kür olarak ta,  tatlı kaşığı kadar gerçek ada çayını alarak bir kasenin içerisine koyuyoruz.

Bir yemek kaşığı susam yağını da üzerine ekleyerek karıştırdıktan sonra ense kökünden kuyruk sokuma doğru bu karışımı sürerek yediriyoruz. Bu şekilde bir ay süre ile her sabah ve akşam bu uygulamayı tekrarlıyoruz.

Boyun Fıtığına Bitkisel Çözüm

Boyun fıtığı tedavisi fıtığın aşamasına göre, fiziksel tedavi, ilaç tedavisi ve son çare olarak cerrahi müdahale ile düzeltilebilen bir hastalıktır. Fakat tedavi sürecinde veya tedavi sürecinden sonra kişilerin hastalığın tekrar nüksetmemesi için dikkatli olması gerekmektedir.

Tedavi sürecinde veya sonrasında, ağır kaldırmak, ani boyun hareketleri, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, uzun süre bilgisayar, araba kullanımı, boynun rüzgar alması gibi konularda dikkatli olunması gereklidir