Burun Tıkanıklığı

tarafından
244
Burun Tıkanıklığı

Koku alabilmek, kaliteli, konforlu ve sağlıklı bir yaşam için şart. Rahat nefes alabilmek, yenilen yemeklerin kokusunu alabilmek, yeterli miktarda oksijen alabilmek için burun kanallarının açık ve sorunsuz olması şarttır. Burun aynı zamanda havayı nemlendiren, havayı ısıtan ve sesin kişiye has ve özgün olmasını sağlayan bir organdır.

Burun tıkanıklığı; soğuk algınlığı, nezle, grip ve buna benzer solunum yolları rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişmişse ufak tefek çözümlerle giderilebilir; ama daha derin ve ciddi bir probleme bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklıkları tedavi gerektiren ve üzerinde durulması gereken süreçlerdir.

Burun tıkanıklığı sebebiyle ağızdan nefes alıp vermek son derece sıkıcı ve ızdırap verici bir durumdur.

[reklam id=1]

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığı sürekli bir hal almışa sinüzitten şüphelenilebilir. Bronşların tıkalı oluşu, zatürre, burun kanalını tıkayan et, kemik gibi engeller burun tıkanıklığı problemine sebep olabilmektedir.

Bunun haricinde burun kemiğinde meydana gelen kaymalar, burun etlerinde meydana gelen büyümeler, sigara kullanımı, kötü hava koşulları, alerjik reaksiyonlar, geniz etinde büyüme, bazı enfeksiyonlar, burun içi polipleri gibi sebepler burun tıkanıklığına sebep olan faktörlerdir.

Gebelikte burun tıkanıklığı da çok sık görülen bir durumdur. Anne adaylarının büyük kısmında alerjik bir durum olmasa dahi burun tıkanıklığı görülebilmektedir. Gebelikte burun tıkanıklığı genellikle ikinci aydan itibaren başlar ve ilerleyen haftalarda daha da şiddetlenebilir.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Doğumla birlikte burun tıkanıklığı da geriler ve doğumdan sonra ortalama iki hafta içinde tamamen ortadan kalkar. Gebelikte burun tıkanıklığının en baş sorumlusu, artan östrojen hormonudur denilebilir. Bu dönemde ortaya çıkan burun tıkanıklığı için ilaç almak gereksizdir.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında ilaç alımı hekime danışmadan asla yapılmamalıdır. Hekim gerekli görürse ilaç alımına yönlendirebilir ama hekim önerisi olmadan katiyen ilaç alınmamalıdır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır 

Burun tıkanıklığı eğer burnun yapısal özelliklerinden kaynaklanıyorsa  zaten hekim önerisiyle bir cerrahi girişimde bulunulacaktır.

Ama eğer burun tıkanıklığı sorunu birtakım enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa, bu enfeksiyonların giderilmesi ile sorun çözümlenecektir.

Burun tıkanıklığı alerji sebebiyle meydana gelmişse, alerjiye sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması, burun tıkanıklığını ortadan kaldıracaktır.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır  1

Burun tıkanıklığı açma yöntemleri evde nasıl halledilir, nasıl üstesinden gelinir, tıkalı burun nasıl açılır, en acilinden neler yapılabilir  noktasına geldiğimizde bakın karşımıza hangi çözümler çıkıyor.

Tuzlu su: Burun tıkanması denildiğinde akla gelen ilk yöntemlerden birisi de tuzlu sudur. 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz ilave edin, karıştırın, burnunuza çekin ve sümkürün. Bu yöntem son derece rahatlatıcıdır.

Nemli ortam: Nemli ortamlar burun tıkanıklığını azaltır ve tıkanıklık problemini oluşmadan engeller. Kış aylarında ev ve ofis içinde kaloriferler havayı kurutacağından bir kasenin içine su koyarak peteğin üzerine yerleştirmek, havanın nemlenmesini sağlayacaktır.

  • Yaz aylarında ise odada nemli bir giysi bulundurmak bile odanın nemlenmesi için yeterli olacaktır.
  • Yatarken tıkalı burun deliğinin  ters tarafına doğru yatmak, tıkanıklığın daha fazla rahatsızlık vermesini önleyecektir.

Bunların dışında, buhar makinesi kullanmak, ılık duş almak ve duş esnasında buruna hafifçe su çekmek; yoğun aromalı, keskin kokulu ve baharatlı yiyecekler yemek, yeterli sıvı tüketmek, buruna soğan tutmak, yüze nemli havlu kapatmak gibi basit ama etkili yöntemler sayesinde geçici burun tıkanıklıkları ile baş etmek mümkündür.