Cevizli Un Helvası

tarafından
835
Cevizli Un Helvası

Un helvası Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Canınız tatlı çektiğinde veya bir misafiriniz geldiğinde birkaç malzeme ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz lezzetli bir ikramdır un helvası. İnternette ve yemek kitaplarında farklı un helvası tarifleri bulunmaktadır.

Temelde tüm tarifler aynı prensibe dayanmakla birlikte, un helvası yapımı sırasında isteğe ve evdeki malzemeye göre içerisine ceviz veya çam fıstığı ekleyebilir veya dilerseniz sade un helvası yapabilirsiniz. Şimdi ceviz helvası nasıl yapılır hep birlikte adım adım öğrenelim.

Un helvasının yapılışı için evde kolaylıkla bulabileceğiniz birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. İşte un helvası için gerekli malzemelere göz atalım.

Cevizli un helvası yapımında kullanılacak malzemeler

  • 3 çay bardağı un
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz
  • 3 su bardağı su
  • 2 çay bardağı şeker

[reklam id=1]

Un Helvası Yapılışı

Un helvası tarifi için adımlar

  1. Un helva tarifine öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri mutfak tezgâhına hazır ederek başlıyoruz. Ardından bir kapta ihtiyacımız olacak kadar suyu yani 3 su bardağı kadar suyu ve 2 çay bardağı şekeri karıştırıyoruz. Dilerseniz un helvası tarifi için beyaz şeker yerine esmer şeker de kullanabilirsiniz. Şeker eriyene kadar güzelce karıştırıyoruz.
  2. Tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını ve 1 çay bardağı sıvı yağı alıyoruz. Öncelikle kısık ateşte tereyağını eritiyoruz. Sıvı yağ ile iyice karışmasını sağlıyoruz. Ardından yağ karışımına 3 çay bardağı unu ekliyoruz. Ve sürekli karıştırarak unu güzelce kavuruyoruz. Un helvası yapımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri topaklanmaya neden olmadan unu kavurmaya özen göstermektedir. Un helvası yapımı sürekli karıştırmayı gerektirdiğinden biraz zahmetli olabilmektedir.
  3. Unun rengi hafif kahverengi döndüğünde un helvası için hazır ettiğimiz ve dövdüğümüz 1 çay bardağı cevizi ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Dilerseniz ev helvası tarifi İçin cevizleri dövmek yerine elinizle de kırabilirsiniz. Böylece lezzeti daha belirgin olur.
  4. Cevizle de bir süre kavurduktan sonra bir kapta hazır ettiğimiz şekerli su karışımını un helvası tarifi içerisine ekliyoruz. Karıştırmaya devam ediyoruz. Şerbetini çekmesiyle un helvası tarifi hazırdır.

Un helvası tarif olarak oldukça pratik ve hayat kurtarıcı bir tariftir. İnternette un helvası tarifleri diye aratıldığında un helvası yapımı konusunda birçok tarife ulaşabilirsiniz, un helvası nasıl yapılır öğrenebilirsiniz ve un helvası tarif adımlarını adım adım uygulayarak siz de un helvası hazırlayabilir ve misafirlerinize ikram edebilirsiniz.