Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

tarafından
3632
Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa ve Gaziantep’in çok meşhur olan çiğ köftesini evde de yapabiliriz. Dışarıda yapılan tariflere uygun olacak şekilde en kolay şekilde çiğ köfte yapmanızı sağlayan ev yapımı çift köfte için sizlere özel hazırlanan yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kadınların etsiz çiğ köfte üzerine belki deneyimleri daha öncesinde olmuştur. Fakat bu yazımızda özel teknikleri ve püf noktaları uyguladığınız takdirde hiçbir problem yaşamadan kolayca çiğ köfte yapabiliyor olacaksınız.

[reklam id=1]

Çiğ köfte yapımında belirli teknikleri sırasıyla uygulamak gerekir. Kadınların zorlandıkları çiğ köfte yapımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Et kullanılmadan yalnızca bulgur ile yapılacak olan köfteye etsiz çiğ köfte ismi verilmektedir. Sizlere yazımızda belirtilen malzemelerin hepsini kullanabilirsiniz. Bu derece kolay olan etsiz çiğ köfte tarifi için umarız faydalı olmuşuzdur.

Ayrıca etli çiğ köfte tarifi için bol miktarda et kullanmamız gerekir. Etin yağsız olmasına çok dikkat ediniz. Etli çiğ köfte içerisinde asla yağ olan et kullanılmamalıdır. Et oranı düzenli olması gereklidir. Bulgur ve eti harmanlamak şu durumda çok etkilidir. Aşağıda anlatılanlardan dolayı da aslında çiğ köfte yapılışı sanıldığı kadar zor değildir. Sadece bolca yoğurmak gereklidir.

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır? 1

İlgili malzemeleri hazırladıktan sonra yapım aşamasına başlayabiliriz. Çiğ köfteye tat veren en önemli yeşillik malzeme ise hiç kaçınılmaz ki, maydanoz olmaktadır. Maydanoz ve diğer malzemeleri minnacık olana kadar yoğurmak gereklidir. Çiğ köfte yapmak için özel tepsileri kullanabiliriz. Annelerimizden kalan ve son zamanlarda ev eşyası satan yerlerde özel çiğ köfte tepsisi satılmaktadır.

Bulgur ve eti çok iyi yoğurmak açısından bu malzemelere uygun tepsi üretildi. Çiğ köfte tepsisi toplar halindedir. Tepsi boyundan belirli aralıklarla sıralanan kısımlar yoğurmayı kolay hale getirecektir. Etli olan çiğ köftede et kalitesine çok dikkat ediniz.

Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Muhakkak ki dondurulmuş olmaması gerekir. Etin taze olması, yağsız ve kokusuz olması şu durumda çok etkilidir. Etli çiğ köfte daha ince olur. Etin yapısından dolayı daha lezzetli olur.

Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ köfte yapmak için kullanılacak olan malzemeler aşağıdaki gibidir. Sizlere özel hazırladığımız çiğ köfte malzemeleri etli ve etsiz çiğ köfte olup olmamasına göre değişir. Etsiz çiğ köfte yapımında adı üstünde asla çiğ et kullanılmaz. Taze etten yapılan etsiz çiğ köfte için mutlaka acı biberi bol olmalıdır.

Çiğ Köfte Tarifi

Etsiz çiğ köfteye tat katan içindeki iyot ve bulgur karışım oranıdır. Aşağıdaki malzemeleri çok geniş olan bir kabın içerisinde yoğuruyoruz. Eti ve bulguru iyice öldürmek gereklidir. Bu malzemeleri öldürme işlemini elimize sürekli su alarak yapabiliriz. Bazı kişiler yoğurma yaparken genelde sıvı yağ kullanan ve çok da güzel yapan birçok kişi de bulunmaktadır.

Bulguru ve eti belki de saatlerce elimiz ve avcumuz ile ezmemiz gereklidir. Bulgur top haline gelene kadar yoğurmak gereklidir. Top haline gelen bulgur eğer tepsiye atıldığında ses çıkartıyorsa bilin ki çiğ köfteniz tam da ayarında olmuştur. Aşağıda belirtilen malzemeleri çok güçlü olan kişiler yapabilir.

Çiğ Köfte Tarifi 1

Erkek ve kadınların yapabileceği bu yiyecek için uzun zaman harcayacaksınız. Akabinde yorucu bir iştir.

Çiğ köfte yapımında kullanılacak olan malzemeler:

  • Bulgur ince bulgur
  • Kıyılmış iyot tuzu
  • Kaya tuzu
  • Bol miktarda isot
  • Maydanoz
  • Salça
  • Etli çiğ köfte için yarım kilo et ( kişi sayısına bağlı olarak değişir)
  • Acı biber ve isteğe uygun olan miktarda çeşitli baharatlar
  • Süslemek için bolca marul, roka ve yeşillik kullanabiliriz.

Not: Çiğ köfte yapımından sonra marketlerden temin ettiğimiz lavaşları kullanabiliriz.