Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

tarafından
764
Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı, yetişkinlerde olduğu kadar bebekler ve çocuklarda da ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde olduğundan daha farklı nedenler ile ortaya çıkan bu diş ağrıları, çocuk ve bebeklerin rahatsız olmasına neden olur. Minik bireylerin bu rahatsızlıklarını gidermek, biraz daha iyi olmalarını sağlamak için bebekler ve çocuklarda diş ağrısına iyi gelen yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Çocuklarda diş ağrısı genelde süt dişlerinin çürümesinden kaynaklanır. Okul döneminde daha sık karşılaşılan bu durum, çocukların rahatsız olmasına, ağrı nedeni ile mutsuz olmalarına neden olur. Çocuklarda diş ağrısını geçirmek için ilk olarak yetişkinlerde olduğu gibi dişleri temizlemeyi deneyin.

Bunun için uygun yumuşaklıkta bir diş fırçası ve uygun bir diş macunu ile çocuğun dişlerini temizlemesini sağlayın. Ardından doğal yöntemler ile ağrıyı hafifletebilirsiniz.

[reklam id=1]

Zeytinyağı: Doğal zeytin yağı, diş etlerinin rahatlamasını sağlar. Süt dişlerinin dökülmesi ve yerine kalıcı dişlerin gelme döneminde diş etlerine 2-3 damla zeytin yağı sürülebilir. Bu zeytin yağını masaj yaparak parmak uçlarınız ile diş etlerine uygulayabilir, ağrıyı hafifletip dişlerin daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Arpa Suyu: Şiş ve ağrılı diş etleri için kullanılabilir. Bunun için kaynayan su içine arpaları atın ve 30-45 dakika arası kaynatın. Elde ettiğiniz suyu süzün ve ılıdıktan sonra çocuklarınıza ağrı için azar azar içirebilirsiniz. Aynı suyu bebekler için de kullanabilirsiniz.

Badem Özü: Bir kaç damla badem özü ve normal suyu karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bebek ya da çocuklarınızn diş etlerine masaj yaparak sürün. Masaj ile diş etlerinde büyük mikatrad rahatlama olacaktır.

Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

Vanilya Özü: Alkolsüz bir kaç damla vanilya özünü bebek ya da çocuğunuzun diş etlerine sürün. Bir kaç dakika bu şekilde masaj yaparak diş etlerinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklar için verdiğimiz bu önerilerin hepsi bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde de diş etlerinin rahatlaması için uygulanabilir. Bu yöntemlerin yanında ayrıca diş çıkarmaya yardımcı bebekler için özel önerileri şimdi paylaşıyoruz.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebekler diş ağrısı, yeni diş çıkarma döneminde oluşur. Her bebekte farklı şekilde görülen bu dönemde bazı bebekler çok fazla ağrı çekerken, bazı bebekler hafif huzursuzluk yaşar. Bu dönemi rahat atlatmak ve bebeklerde diş ağrısını azaltmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Buz: Bebeklerde diş ağrısı için buzlu su kullanabilirsiniz. Ancak bebeklerin hassas olan boğazlarına etki etmemesi için içirmeyin. Bu yöntem için bebeğinizin her zaman kullandığı biberonuna buzlu su koyun. Suyu bir aşağı, bir yukarı sallayıp biberonun meme ucunun soğumasını sağlayın. Bu şekilde bebeğinize verin ve diş etlerine sürmesini sağlayın.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Soğuk Kaşık: Diş çıkarmada zorlanan bebekler için soğuk kaşık yöntemi kullanılabilir. Bunun için ilk olarak bir tatlı kaşığını buzluğa koyup soğutun. Sonra bebeğinizin eline verip diş etlerine sürmesini sağlayın.

Bisküvi: Bebekler için özel olarak üretilen şekersiz bisküviler, diş çıkarma döneminde yaşanan ağrı ve kaşıntı için kullanılabilir. Bebekler bu şekilde bisküvilerini çiğneyip ağrıyı unutarak biraz olsun rahatlar.

Diş Kaşıyıcılar: Bebeklerin diş çıkarma dönemleri için özel olarak üretilen diş kaşıyıcıları ağrı ve kaşıntı için kullanılabilir. Bebeğinizin çok hoşuna gidecek olan bu özel kaşıyıcıları soğutarak da kullanabilir, bebeklerinizin daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu öneriler ile bebeklerinizin diş çıkarma döneminde daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle bazı bebeklerde yaşanan zor diş çıkarma durumu için taze zencefil de kullanabilirsiniz. Bunun için bebeğin diş etlerine taze zencefil ile 1-2 dakika masaj yapmanız yeterli.