Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

tarafından
993
Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Genellikle sonbaharda başlayıp kış mevsiminin sonuna kadar çocuklarda dönem dönem boğaz ağrısı oluşmaktadır. Yaşanılan bu boğaz ağrısının birçok nedeni olmaktadır. Ancak boğaz ağrısı temel iki nedenden meydana gelmektedir. Bunlardan ilki virüslerden kaynaklı boğaz ağrısı olmaktadır.

Bu durum çok ciddi olmamak ile birlikte 1 hafta ile 10 gün arasında geçmektedir. Basit bitki çayları ve sonrasında içilecek soğuk algınlığı ilaçları bu hastalığın tedavisinde yeterli olmaktadır. Boğaz ağrısının bir diğer temel nedeni de; bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Bu durumda aslında durum biraz ciddi olmak ile birlikte ateş, kusma, ishal ve halsizlik durumları da çocuklarda görülmektedir. Bakterilerden kaynaklanan boğaz ağrılarında mutlaka bir doktora gidilmeli ve doktorun vereceği antibiyotik alınmalıdır.

[reklam id=1]

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları grip, nezle, bademcik iltihabı veya sinüzit gibi hastalıklar olmakta ve bu hastalıkların bazıları bulaşıcı olabilmektedir. Anaokulu ya da ilkokula başlayan çocuklar belirli bir süre ortama alışamadıkları için bu tarz hastalıkları sıkça yaşamaktadır. Önemli olan velilerin bakımı ve okulda ki temizlik olmaktadır.

Çocuklara Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Çocuklar boğaz ağrısı sorunları yedikleri yemeklerden, içtikleri içeceklerden bile kaynaklanabilmektedir. Okullarda alışkın olmayan çocukların bu durumları yaşaması çok olası olmaktadır. Bu yüzden ailelerin hemen ilaç vermek yerine basit tedavi yöntemleri ile çocukların iyileşmesine yardımcı olmaları gerekmektedir.

Durum bakteriyel olduğunda anca antibiyotik verilmesi önerilmektedir. Vücuda gereğinden fazla ilaç verilmesi durumunda bağışıklık sistemi buna alışmakta ve sonrasında aynı ilaç içilse bile etkisini gösterememektedir.

Çocuklara Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

Aktarlarda da satılan doğal bitkiler ile yapılan çaylar sayesinde oluşan boğaz ağrısı azaltılmaktadır. Çocuklarda boğaz ağrısına hangi bitkiler iyi gelir sorusunun cevabı da genel olarak adaçayı, papatya çayı ve ıhlamur olarak bilinmektedir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri

Oluşan boğaz ağrısında aslında çocuklardan ziyade velilerin de yapmaları gereken birçok nokta olmaktadır. Bunlardan ilki boğaz ağrısı virüslerden kaynaklandığında antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu yüzden ateş düşürücü ya da öksürük kesici şurupların da verilmesi gerektiği durumlar olmaktadır.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri

Yüksek ateş ya da uykudan bölecek şiddette öksürük olmadığı takdirde çocuklara şurup verilmesinin bir anlamı olmamaktadır. Gün içerisinde içirilen sıcak bitki çayları ya da tüketilen besinler ile çocukların boğazı rahatlatılmaktadır.

Evin içerisinde içilen sigara sonucunda virüs kaynaklı enfeksiyonlar oluşmakta ve buna bağlı olarak orta kulak iltihabı, zatürre, astım gibi sağlık sorunları yetişkinlere oran ile çocuklarda daha çok görülmektedir. Bu yüzden evin hiçbir bölgesinde sigara içmemek gerekmektedir.

Çocuklarda boğaz ağrısı ses kısıklığına ve çok kalın bir tonda öksürük var ise çocuğun rahatlayabilmesi için soğuk buhar uygulamak gerekmektedir. Banyoya girdiğinde yapılacağı gibi balkona çıkartılarak da içine bol miktarda hava çekilmesi de çocukları rahatlatmaktadır.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri 1

Çocuğun yattığı odanın sıcaklığını bir miktarda olsa düşürmeli ve odanın kapısını açık bırakmak gerekmektedir. Bunun nedeni de, oda sıcak olduktan sonra çocuk nefes alırken burun tıkanıklığı oluşmakta ve boğaz daha çok kurumaktadır. Bu sebepten dolayı da boğaz ağrısı artmaktadır.

Bu yüzden peteklerin üzerine ıslak havlu koyulması ortamı biraz olsun nemlendirmektedir. Bunun yanı sıra, çocuğun yattığı yastığı yükseltmekte çocuğun gece öksürüğünün biraz olsun azalmasına yardımcı olmaktadır. Hastalık sırasında ishal ve kusma devam ediyor ise, çocukların az ama sık beslenmesi gerekmektedir. Böylelikle ilaca gerek kalmadan hem mide bulantısı hem de ishal çözülmektedir.

Çocukların bu hastalık dönemlerinde mutlaka burun tıkanıklıklarını çözümlemeli ve hep açık kalması sağlanmalıdır. Çocukların tıkanılan burunları, boğaz ağrısını etkilemekte ve nefes almayı zorlaştırmaktadır.