Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

tarafından
351
Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çocukların o minik burunları sık sık tıkanır. Ve burun tıkanıklığı tedavi edilmediği sürece çocuklarda hem fiziksel hem de zihinsel birtakım problemlere yol açıyor. Kişilikte değişimler, dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı, öğrenme zorluğu gibi olumsuzlukları, burun tıkanıklığı sonucu ortaya çıkan olumsuzluklar olarak sayabiliriz.

Gerçekten de hepsi ciddi sorunlar ve çocuğun başta okul hayatı olmak üzere tüm yaşantısını menfi olarak etkiliyor. Pek çok anne baba çocuklarında zeka geriliği olduğunu bile düşünebiliyor, oysa tüm bu istenmeyen sonuçların altında sadece iyileştirilmemiş bir burun tıkanıklığı yatabiliyor.

Kaliteli ve yeterli nefes alabilmenin hayatın tamamını etkilediğini ve bu alışkanlığın çocukken kazanıldığı düşünüldüğünde ve burundan alınan nefesin çok daha etkili olduğu göz önünde bulundurulduğunda nefes ve burun tıkanıklığı ilişkisi daha da derinleşiyor.

[reklam id=1]

Kemik ve kıkırdakta eğrilik, geniz eti, yani burun kanallarındaki herhangi bir engel sebebiyle nefes alamamak çocukların hayatlarında büyük sorunlara zemin oluşturabiliyor.

Koku almak deyip geçmemek lazım. Çoğu anı, zihine kokuyla sabitleniyor. Çocukken yenen yemeklerin tadı ve kokusu, yani lezzeti, çocukluğa dair anılar hep sağlıklı koku alabilme sonucu depolanıyor. Bu sebeple çocuk yaşlarda sürekli burun tıkanıklığı sorunu yaşayan bir birey, yetişkin hale geldiğinde pek çok anıyı arşivleyemediğini görüyor ve bu durum onu psikolojik olarak etkileyebiliyor.

Oysa ki sağlık şakaya gelmez. Burun tıkanıklığı olduğu fark edilen bir çocuk muhakkak ilgili bir hekime gösterilmeli ve sorunun çözümü ivedilikle hayata geçirilmelidir.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Çocuklarda burun tıkanıklığının değişik sebepleri olabilir. Eğer burun tıkanıklığı doğumdan itibaren görülüyorsa sebep “koanal atrezi” denilen burnun arka tarafı ile geniz arasında kalan bölgenin kemik dokusu veya zar ile kapalı olmasıdır. Böyle bir durum varsa bu, çocuk doğduğu andan itibaren belli olur. Bebeğin doğum esnasında veya doğum sonrasında burnuna darbe alması, burunda apse oluşması gibi sebepler de sürekli burun tıkanıklığı probleminin temelini oluşturur.

Çoğu çocukta oluşan geniz eti, burun tıkanıklıklarının en büyük sebeplerinden biridir. Geniz eti çok büyüyerek çocuğun nefes almasını ciddi anlamda zora sokabilir.

Netice olarak burun tıkanıklığı hele de sürekli burun tıkanıklığı problemi, çocukların hayatlarında akla hayale gelmeyecek sıkıntılar ve başka problemler doğurabiliyor.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 2

Vücudun gelişmesi, büyümesi ve belli bir yaştan sonra da kendini sürekli yenileyebilmesi için gerekli hormonların önemli bir bölümü gece uyku esnasında salınıyor. Burundan rahat nefes alamadığı için derin bir uyku çekemeyen çocuğun gelişme ve büyümesi de olumsuz yönde etkilenebiliyor.

Eğer çocuğunuz uykusunda çok hareket ediyorsa, horluyorsa, ağzı sürekli açık olarak geziyorsa, yemek yemekte zorlanıyorsa ve iştahı yoksa, huzursuzsa ve sebepsizce ağlıyorsa, huysuzsa burun tıkanıklığı olup olmadığının araştırılması çok önemlidir. Sürekli burun tıkanıklığı belki önemsiz bir sorun gibi görünebilir ama pek çok hastalığa zemin hatırlayarak ve nahoş durumları tetikleyerek yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebiliyor.

Okulda başarısızlıktan, büyüme ve gelişmenin yavaş olmasına kadar pek çok olumsuzluğun fitilini ateşleyen burun tıkanıklığına mutlaka çare bulunmalı ve çocuk sürekli burun tıkanıklığı gibi can sıkıcı bir durumdan ivedilikle kurtarılmalıdır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 3

Çocukta görülen burun tıkanıklıklarını evde tedavi etmeye yönelik bazı çözümler vardır. Onlardan en bilineni tuzlu sudur. Evde hazırlayacağınız tuzlu suyu çocuğunuzun burun deliklerine damlatabilir yahut eczaneden temin edeceğiniz deniz suyunu kullanabilirsiniz.

Buhar banyosu da tıkalı burnu açmak için etkili bir yöntemdir.

Çocuğun vücut ısısını yüksek tutmak, bitki çayları içirmek de doğal evsel çözümler olabilir.

Ancak burun tıkanıklığı bu yöntemlerle açılmıyorsa, sürekli burun tıkanıklığı yaşanıyorsa daha derin bir tetkik ve etkili bir tıbbi tedavi için çocuğu mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına göstermelisiniz.