Crohn Hastalığı Nedir?

tarafından
6825
Crohn Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için vücudun düzenli ve sorunsuz bir şekilde işlemesi gerekmektedir. Bunun için ise kişilerin vücutlarını tanımaları ve herhangi bir sorun olması durumunda da muhakkak bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

Çok sayıda sağlık problemi olması gibi bu gibi problemlerin birbirinden farklı belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtilerin ne olduğu ve vücutta nasıl ortaya çıktığı ise bu kapsamda son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Vücutta meydana gelen iltihaplar, genellikle kişiler tarafından pek önemsenmese de bu durum ciddi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Crohn hastalığı da, vücudun birtakım bölümlerinde meydana gelen iltihaplara verilen bir isimdir.

Crohn hastalığı, gastrointestinal kanaldan makata kadar olan bölümü oluşturan bir rahatsızlık olmak ile birlikte aynı zamanda kronik de bir hastalıktır. Bu sebeple de kişiler sık sık bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalabilme riskine sahip olabilmektedir.

[reklam id=1]

Rektum, kolon ve ince bağırsağın alt kısmını kapsaması ile birlikte mide, yemek borusu ve ağız kısmında da nadir de olsa görülebilmektedir. Kısacası sindirim sistemi ile yakından ilgili olması sebebi ile kişilerin bu hastalığa sahip olması, günlük yaşamın ve kişinin hayat kalitesini de ciddi ölçüde etkilemesi mümkün olabilmektedir.

Bu hastalığa sahip olan kişilerin üçte birlik bir kısmı inçe bağırsak, üçte birlik bir kısmı kalın bağırsak ve geri kalan kısmı ise her iki bağırsakta da bu problemi yaşayabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da çok sayıda kişi tarafından Crohn hastalığı öldürücü mü? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Crohn Hastalığı yaşam süresi kişiden kişiye de değişkenlik göstermektedir.

crohn hastaligi

Her hastalıkta olduğu gibi Crohn belirtileri de, bu hastalıkta son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hastalıkta yaşanan iltihap problemleri herhangi bir müdahale olmaması durumunda vücudun başka organlara sıçraması durumuna ya da var olduğu bölgede daha da yayılma gibi durumunu da beraberinde getirebilmektedir.

Crohn hastalığının belirtileri, genellikle herhangi bir karakteristik özelliğine sahip olmamak ile birlikte aynı zamanda diğer sindirim problemleri hastalıkları ile de yakından ilgili olabilmektedir. Aynı zamanda bu gibi belirtiler de hangi bölgede iltihabın olduğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da Crohn hastalığının belirtilerinin fark edilmesi ve tanı konması oldukça uzun bir zaman dilimini kapsayabilmektedir.

crohn hastaligi belirtileri nelerdir

  • Nadir bir şekilde görülen dışkıda kan
  • Kişilerde cıvık ve açık renkli ishal
  • Ateş ve kusma
  • İştahsızlık, kilo kaybı, baş dönmesi
  • Çok nadir de olsa iltihabın olduğu yerde görülebilen şiddetli ya da şiddetsiz ağrılar

Crohn Hastalığı Bitkisel Tedavi

Kişilerde Crohn Hastalığı tanısı konmasının ardından birbirinden farklı tedavi yöntemleri denenebilmektedir. Bunun için ise çok sayıda kişiye Crohn Hastalığı Diyeti uygulaması da önerilmektedir. Kişilerin bu hastalık ile birlikte ishal olmaları sebebi ile vücutlarında birçok besin değeri de kaybolmaktadır.

Bu besin değerlerinin yeniden yerine getirilmesi ve kişilerin daha sağlıklı bir şekilde tedavi olabilmeleri için bitkisel tedavilerin önemi bir hayli fazla olmaktadır. Dışkı kalıntısı miktarının en az seviyeye indirilebilmesi için daha az lifli besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Bu diyetin bir diğer amacı ise kişilerin yaşadıkları Ağrı ve rahatsızlık durumunun en alt seviyeye indirilmesidir. Bu kapsamda tüketilmesi gereken besinler ise genel olarak şu şekildedir;

crohn hastaligi nasil teshis edilir

  • Buharda pişirilmiş, ızgara yapılmış ya da bu şekilde hafif bir şekilde hazırlanmış olan balık
  • Potasyum kaynağı olması ve kolay emilmesi gibi özelliklerinden dolayı muz
    • Düşük lifli olan sebze ve meyveler