Çubuk Tarçının Faydaları

tarafından
1438
Çubuk Tarçının Faydaları

Çubuk tarçın hem yemeklerde baharat olarak, hem de bazı hastalıklarda tedavi olarak kullanılmaktadır. Doğal bitkisel bir ilaç olarak uzun zamandır halk arasında da tercih edilen şifalı bir bitkidir. Bu yazımızda çubuk tarçın nedir, faydaları nelerdir ve çubuk tarçın kaç kez kullanılır gibi soruların cevaplarını veriyor olacağız. Piyasada iki farklı tarçın türü bulunmaktadır. Bunlardan biri Çin tarçınıdır. Bir diğeri ise Seylan tarçınıdır. Genel görünümleri bakımından ikiside aynıdır.

Seylan tarçını diye bilinen tarçın türü tat olarak biraz daha tatlı olan türüdür. Piyasada daha az bulunan Seylan tarçını çok daha etkilidir. Özellikle kan şekeri dengesini sağlamak için Seylan tarçını etkili olandır. Besin lifi çok zengin olan bir baharattır. Bu nedenle sindirimi kolaylaştırma ve kan şekerini dengeleme tedavisinde oldukça faydalıdır. Alternatif tıp alanında da pek çok farklı tedavide tarçın kullanımı söz konusudur. Çubuk tarçının faydaları bakımından pek çok şey sayabiliriz. Bu faydaların bazıları bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bazı faydaları ise nesilden nesile halk arasında gelmiş bilgilerden oluşmaktadır.

[reklam id=1]

Bazı hastalık ve yaralanmalarda kan pıhtılaşması gibi tehlikeli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda yapılan araştırmalar tarçının pıhtılaşmayı önlediği ve kanın sulanmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çubuk tarçın iltihap önleyici ve giderici özelliği ile şifalı bir bitkidir. Bu tip durumlar için çubuk tarçınlı su içilebilir. Vücudumuzda bağışıklık sistemi çok önemli bir göreve sahiptir. Her türlü mikrop ve bakterilerle savaşan bir sistemdir. Tarçının mikroplar üzerinde çok etkili olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Pek çok laboratuar testlerinde de tarçının bu özelliği tespit edilmiştir. Tarçın bilinen en büyük özelliği kan şekerini dengelemesidir. Bu konu üzerine farklı araştırmalar yapılmıştır. Ortalama 40 gün düzenli ve ölçülü tarçın kullananların kolestrol ve kan şekeri seviyelerinde önemli ölçüde azalma olduğu görülmüştür. İnsan hafızası yaş ilerledikçe zayıflamaktadır. Düzenli tarçın kullanımı ile hafızanızı taze tutabilir ve kuvvetlendirebilirsiniz. Bu konuda da bazı çalışmalar yapılmış ve tarçının hafızayı güçlendirdiği belirlenmiştir. Kolestrol belli yaşlardan sonra önemli bir problemdir. Düzensiz beslenme, yağlı yiyecekler ve spor yapmama gibi nedenlere bağlı olarak kolestrolün yükselmesi herkes için söz konusudur. Bu tür bir sorunda da çubuk tarçın tedavinize destek olacaktır. Kolestrolü düşürme ve dengede tutmak içinde düzenli çubuk tarçın kullanımı önerilmektedir. Bir diğer genel problemde aşırı kilolar ve kilo verememedir. Bu tür rahatsızlıkları olanların her gün düzenli tarçın tüketmeleri tavsiye edilmektedir Özellikle her gün tarçın çayı içebilir ve diyetinize destek olabilirsiniz.

Çubuk Tarçının Faydaları

Yemeklerden sonra tüketilmesi en doğru zamanlamadır. Besin değeri çok yüksek olduğundan dolayı sindirim sisteminizi düzenleyecek ve metopolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Zayıflamada yaptığı etki kan şekeri düzenlemesi ile ilgilidir. Vücudun şeker ihtiyacını karşılayacak ve uzun süre kişiye tokluk hissi sağlayacaktır.

Çubuk Tarçın Nasıl Kullanılır?

Son olarak çubuk tarçının nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bazı bilgiler verelim istiyoruz. Çucuk tarçın daha çok çubuk tarçınlı su olarak kullanılmalıdır. Toz halinde de günlük hayatta çoğu zaman kullanıldığını söylemeliyiz. Özellikle sütlaç ve aşure gibi tatlılarda hoş kokusu nedeniyle ekstra olarak kullanılmaktadır. Sütlü tatlıların hemen hepsinde kullanılabilir. Limon ve bal ile karıştırılarak soğuk algınlığı durumlarında tercih edilebilir. Tarçının çay olarak içilmesi bir başka seçenektir. Tarçın çayı olarak bilinen bu seçenekte kaynamış suyun içine tarçın ilave edilir ve karıştırılarak içilebilir.