Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

tarafından
439
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş çürümesi, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir sağlık sorunudur. Yetersiz beslenme, sürekli tatlı besinler tüketme, ağız ve diş hijyenine dikkat etmeme gibi nedenler ile ortaya çıkabilen diş çürümesi, ağrıya neden olabilir. Bu ağrının şiddeti çoğu zaman hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Sürekli çürük diş ağrısı çeken ve bu ağrı nedeni ile zor zamanlar geçirenler için etkili çözümleri araştırdık.

Çürük dişler, en ufak bir temasta ya da beslenme düzensizliğinde ağrıya neden olabilir. Kimi zaman sadece sızlama şeklinde olabilen bu ağrı, kimi zamansa iltihaplı, şiddetli ağrı olarak ortaya çıkabilir. Şiddeti ne olursa olsun mutlaka doktora başvurulması gereken bu ağrılar, bazen doktora gidilemeyecek durumda evde bazı yöntemler ile geçirilebilir.

Sürekli diş ağrısı çeken ve bunun için farklı yöntemler arayanların uyguladıkları, olumlu sonuç aldıkları yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

[reklam id=1]

Diş Ağrısı İçin Taze Nane: Taze nane çürük diş için uygulanabilecek bitkisel çözümlerden biridir. Uygulama için bir kaç adet taze naneyi havan içine koyup dövebilirsiniz. Ezilen taze naneyi ağrı yapan dişin üzerine koyup bastırın. Bir başka yöntem olarak taze nane yapraklarını ince şekilde kıyın. İnce kıyılan naneyi suyun içine koyun ve 1-2 gün bu şekilde bekletin. Bekleyen naneli suyu gargara olarak kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Karabiber: Karabiber, diş ağrısı ve tedavisinde çok fazla kullanılmaz. Ancak etkili ve doğal bir yöntemdir. Bu yöntem için karabiberi direkt ağrı yapan çürük dişin üzerine koyabilirsiniz. Dişin ağrısını alıp rahatlama sağlayacaktır.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

Toz Zerdeçal Uygulaması: Toz halinde bulunan zerdeçal diş ağrısı tedavisinde etkili şekilde kullanılabilir. Bu uygulama için bir miktar zerdeçal tozunu biraz su ile karıştırıp hamur haline getirin. Elde ettiğiniz hamuru çürük olan ve ağrı yapan dişin üzerine koyup bir süre bekletebilirsiniz.

Diş Ağrısına Sarımsak: Pek çok sağlık sorununun bitkisel çözümünde kullanılan sarımsak, diş ağrısı için de etkili şekilde kullanılabilir. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın bir dişini ortadan ikiye bölün. Kestiğiniz tarafını ağrı yapan dişin üzerine koyup ağrısını alabilirsiniz. Aynı şekilde biraz tuz ile sarımsağı dövüp çürük dişin üzerine koyarak da ağrıyı dindirebilirsiniz.

Karanfil ve Karanfil Yağı: Karanfil, diş ağrısı için kullanılabilecek bitkisel yöntemlerden birisidir. Ancak bunu yaparken kesinlikle tane olarak diş üzerine koyup bastırmayın. Bu uygulama, hassas ve yumuşak diş köklerine zarar verebilir. Bunun yerine karanfil tanelerini havanda dövüp çürük üzerine koyabilirsiniz. Tane karanfil yerine karanfil esansı kullanmak isterseniz bir fincan su içine 1-2 damla kadar karanfil esansı damlatın. Bu karışımı ağzınızda gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Diş Ağrısı İçin Soğan Suyu: Taze soğanın suyu diş ağrısı için etkilidir. Soğanı rendeleyerek suyunu çıkarıp kullabilirsiniz. Soğan suyunu bir parça temiz pamuğun üzerine döküp çürük diş bölgesine uygulayabilirsiniz. Bu su, dişlerdeki bakterilerin yok olmasını sağlar.

Diş Ağrısı İçin Zeytin: Ağrıyan ve çürük olan dişlerin üzerine çekirdeği çıkarılmış zeytin konulabilir. Çürük dişler için dee uygulanabilen bu uygulama, en doğal yöntemlerden birisidir.

Biber ve Tuz Karışımı: Diş ağrısı için ilk olarak 1 tatlı kaşığı biber ve 1 tatlı kaşığı tuzu bir kap içinde karıştırın. Bu karışımın üzerine su ekleyip hamur kıvamına getirin. Hamuru çürük dişlerin üzerine koyun ve bu şekilde diş ağrısını geçirin.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yukarıda sizlerle paylaştığımız diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözüm yöntemlerini çok gerekli olduğunda kullanmanızı öneririz. Bu yöntemler ile diş ağrınızı hafifletseniz, geçirseniz bile mutlaka doktora başvurup çürük dişlerinize baktırmanız gerekir.