Depresyon Çeşitleri

tarafından
760
Depresyon Çeşitleri

Depresyon çeşitleri farklı nedenlere göre değişebilmektedir. Genel anlamda kişinin belli bir süredir mutsuz, umutsuz, çaresiz, huzursuz, sinirli, uykusuz ve bazı davranışlarında bozukluk olması durumudur. Depresyon çeşitlerine göre farklı tedavi yöntemleri vardır. Depresyon çeşitleri arasında Majör depresyon ağır olanlardan biridir. Yazımızın devamında depresyon çeşitlerine genel bir bakış yapıyor olacağız.

Bölgelere, kişilere, ırka, cinsiyete ve yaşanan olaylara göre depresyonun farklı şekilleri ortaya çıkabilmektedir. Depresyon aslında bir davranış bozukluğu durumudur. Buna neden olan sebepler vardır. Tedavisi hastalığın durumuna göre kolay veya zor olabilmektedir. Çeşitleri ve evreleri bakımından majör, manik, psikotik, maskeli, atipik, kronik, mevsimsel ve Melankoli gibi türleri olabilmektedir. Depresyon türlerini biraz daha açalım istiyoruz.

[reklam id=1]

Majör Depresyon

Majör ağır bir depresyondur. Kişinin majör depresyon olduğunu anlamak ve böyle bir kanıya varmak için en az 15-20 gündür belli problemleri yaşıyor olması şarttır. Uyuyamama, yemek yeme düzensizlikleri, kendini değersiz hissetme, umutsuz olma ve sürekli huzursuzluk hali bunun belirtileri olarak görülebilir. Bunun yanında motivasyonunda sürekli yaşanan düşmeler, enerjisindeki azalmalar, ölüm isteği gibi durumlar majör depresyon anlamına gelebilmektedir. Anlık olan durumları majör olarak görmemek ve yaşanılan sorunların en 2 haftadır devam ediyor olmasına bakmak gerekir. Majör depresyon herkeste farklı şekillerde görülebilmektedir. Bunlar kronik, melankonik ev atipik depresyon türlerinde tedavi mümkündür.

Depresyon Çeşitleri

Melankonik Depresyon

Melankonik depresyon sosyal aktivitelerden ve arkadaş gruplarından hızla uzaklaşma halidir. Kendisi için zevkli ve eğlenceli olan şeyler bu depresyon ile tamamen sıkıcı hale gelebilmektedir. Aynı zamanda Psikotik depresyon olarak adlandırılabilmektedir

Doğum Sonrası Depresyon

Bazı kadınlarda doğum sonrası geçici depresyon dönemi olabilmektedir. Büyük bir problem olarak görmemek ve doktora başvurmak yeterlidir. Doğum sonrası ilk altı ayda ortaya çıkabilmektedir. Sürekli üzüntülü olma, ağlama, uyuyamama ve aşırı sinirlilik durumlar gözlemlenir. Tedavisi mümkündür.

Depresyon Çeşitleri 2

Atipik Depresyon

Diğer depresyon türlerine göre farklıdır. Bir diğer ismi Maskeli depresyon olarak bilinir. Duygularda aşırı dalgalanmaların yaşandığı durumlardır. Aşırı neşeli olma, ani üzüntüye kapılma, aşırı uyku hali gibi durumlar atipik depresyonda görülebilmektedir.

Mevsimsel Depresyon

Bazı depresyon türlerinde ataklar mevsimlere göre değişebilmektedir. Bu tür depresyon türüne Mevsimsel depresyon adı verilmektedir. Belli bir mevsimde benzer ataklar ortaya çıkarken diğer mevsimlerde hasta gayet sağlıklı olabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz pek çok depresyon belirtisi bunda da mevcuttur. Bir Kronik depresyon türü olarak ifade edebiliriz. İlaç tedavisi ile hastalığı yenmeniz mümkündür.

Depresyon Çeşitleri 3

Manik Depresyon

Manik depreyon türü tıp dilinde bipolar bozukluk olarak ifade edilmektedir. Ataklar halinde görülür. Her zaman ortaya çıkan duygu ve davranış bozukluğu değildir. Hasta belli bir dönem çok iyi davranışlar ve normal duygular içinde olabilmektedir. Ancak, manik depresyon atağı sırasında anormal pek çok durum yaşanabilmektedir. Tedavisi mümkündür. Nedenleri arasında pek çok şeyi sayabiliriz.

Tüm depresyon türlerine neden olarak kullanılan ilaçların yanlışlığı, sosyal hayattaki problemler, sevdiğini kaybetme, ciddi travmalar yaşama gibi durumları gösterebilir. Manik depresyon Diğer depresyon çeşitleri kategorisinde yer almaktadır. Ataklar halinde gelmesinden dolayı pek çoğundan farklıdır. İki aşamalı tedavi uygulanmalıdır. Akut tedavi ve koruyucu tedavi bu hastalıkta düzenli olarak uygulanmalıdır. Diğer depresyon türlerine distimik bozukluk,  pastpsikotik depresyon gibi örnekleri de verebiliriz

Tüm depresyon çeşitleri bazen somut, bazen de soyut nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. İstisnai olarak yaşanan davranış bozukluklarını depresyon olarak görmemek önemlidir. Tekrarlayan durumlarda endişe duyulmalı ve hemen doktora başvurulmalıdır. Verilen tedavilerin eksiksiz uygulanması hastalıktan kurtulmak için anahtardır.