Depresyon Nedir?

tarafından
389
Depresyon Nedir?

Depresyon önemli sağlık problemlerinden biridir. Kişinin normal dışı pek çok davranışı bu hastalığın tanımı olacaktır. Sürekli mutsuzluk, huzursuzluk, endişe, karamsarlık ve uykusuzluk hali gibi durumlar depresyonu anlatabilir. Bu yazımızda depresyon nedir belirtileri nelerdir gibi sorulara yanıtlar aramaya çalışacağız. İlk olarak depresyonun ne olduğunu anlatalım istiyoruz.

Depresyon ruhsal dengesizlik, davranış bozukluğu ve bunun gibi sağlık problemlerine verilen isimdir. Farklı türleri ve evreleri bulunmaktadır. Aşırı ve sürekli devam eden mutsuzluk, halsizlik, enerji düşüklüğü, endişe, karamsarlık, gelecekten umutsuzluk ve huzursuzluk durumları deprosyon belirtileridir. Bu tür belirtilerin ortaya çıkmasında veya şüphelenilmesinde ilk yapılması gereken hemen bir doktora başvurmak olacaktır. Doktorunuz şikayetlerinizi dinleyecek, sizi gözlemleyecek, belli testler ve tahliller yapacaktır.

Bu durum aşamadan sonra hastalığınızla ilgili teşhis ve tedavi evrelerine geçilecektir. Depresyon veya gizli depresyon nedir diye soranlara en iyi cevap hekimlerde saklıdır. Doktorlar hastanın durumuna göre belli bir ilaç tedavisi uyguluyor olacaktır. Depresyon problemlerinde antidepresan ilaçları kullanılmalıdır. Bu ilaçların her zaman için doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Depresyon türleri ile ilgili daha detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

[reklam id=1]

Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon ileri boyutta olan depresyon türleri arasındadır. Majör depreyona sahip olduğunuza en iyi kanıtlardan biri sürekli mutsuz olma ve çaresiz hissetmedir. Bu durumda olanların acilen doktora başvurmaları şarttır. Bu tür kişiler için gülmek, umutla bakmak, mutlu olmak, uyumak ve çalışmak büyük bir sorundur. Bu tür hayat gereksinimlerini sağlıklı bir şekilde yapma konusunda majör depresyon hastaları büüyk bir sıkıntı çekmektedir. Tedavisi olmayan bir durum değildir. Genellikle antidepresan ilaçları ile tedavisi mümkündür. Bazı ileri evrelerde psikoterapi tedavi desteği de uygulanmaktadır.

Manik Depresyon Nedir?

Bipolar bozukluk dönemi olarak bilinir. Zamansız ve ara ara gelen ataklar halinde gerçekleşir. Bu tür hastalarda ataklar arası iyileşme durumu gözlemlenir. İki boyutu olan bi rhastalıktır. Depresyon ve mani olarak bilinmektedir. Bahar ve yaz aylarında mani, sonbahar ve kış aylarında da depresyon atakları söz konusudur. Bu anlamda ağır depresyon nedir sorularına bir örnektir. Tedavisi ilaç ile mümkündür.

Depresyon Nedir? 1

Endojen Depresyon Nedir?

Bu depresyon türünde ortada hiçbir neden olmaksızın depresyon halleri görülmektedir. İçsel bir durumdur.  Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıktığından dolayı belirti, tanı ve tedavi süreleri uzun olabilir. Kişinin kendisini depresyonda olduğunu kabul etmesi durumunda tedavisi ilaç ile mümkündür. Aksi halde tedavi süresi uzamaktadır. Bu nedenle endojen depresyon teşhisi konulan hastalara psikolog desteği ile hastalığın varlığını anlatmak ve ikna etmek şarttır.

Kronik Depresyon Nedir?

Kişinin aile, çalışma ve sosyal hayatını etkileyen bir rahatsızlık değildir. Yavaş ilerlemesi ve belirtileri geç vermesi olumsuz bir durumdur. Bu nedenle tedavisi biraz daha zordur.

Depresyon Nedir? 2

Unipolar Depresyon Nedir?

İlk defa geçirilen depresyon durumunda unipolar depresyon adı verilmektedir. Bipolar bozukluktan kaynaklıdır ve gelecekte yeniden hastalığın tekrarlanma riski bulunmaktadır.

Atipik Depresyon Nedir?

Belirtileri çok azdır. Genel uyku bozukluğu, iştahsızlık, suçluluk ve umutsuzluk durumları ile ortaya çıkar. Zaman geçirmeden doktara başvurmak şarttır. Antidepresan ilaçları ile tedavisi mümkündür.

Depresyon Nedir? 3

Psikotik Depresyon Nedir?

Bunalım durumlarına dayalı olan bir depresyon türüdür. Hezeyan ve halisilasyon gibi durumlar gözlemlenir. Susçluluk, yetersizlik ve karamsarlık en büyük belirtileridir. Doğru ilaç tedavisi ile hastalık iyileştirilebilmektedir.

Bipolar Depresyon Nedir?

Ruh halinde yaşanan aşırı değişiklik durumlarına bipolar depresyon adı verilmektedir. Ara dönemlerde normal davranışlar içinde olabilen bu hastaların nöbetleri ataklar halinde gelmektedir. Tedavisi ilaçla mümkündür.