Depresyondan Kurtulmanın Yolları

tarafından
1035
Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Depresyon hemen herkesin yaşayabileceği önemli ruhsal problemlerden biridir. Zaman zaman mutsuzluk, umutsuzluk, üzüntü, çaresizlik, sosyal yaşamdan uzaklaşma ve bunun gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Depresyona neden olan pek çok etken bulunmaktadır.

Depresyona girmiş ve bununla ilgili sorunlar yaşayanlar belli tedavi süreçlerinden geçmelidir. Yapılacak olan tıbbi tedavi yöntemlerinden başka depresyondan kurtulmak için yapılması gerekenler bakımından farklı şeylerinde denenmesi şarttır.

Depresyona neden olan pek çok faktör olabilir. Bunlar;

 • Hayatınızda çok sevdiğiniz birini kaybetmeniz,
 • ilişkilerde yaşanan ciddi problemler,
 • çalışma hayatınızdaki stres ve kaygılar,
 • sürekli başarısızlık,
 • yaşamınızdaki bazı değişiklikler,
 • maddi sorunlar,

gibi farklı pek çok neden sizi depresyona sokabilir. Depresyon problemleri kadınlarda daha fazla görülmektedir. Buna kadınların genetik yapısı neden olmaktadır.

[reklam id=1]

Çok ciddi bir sıkıntı olarak görmemek gereklidir. Gelip geçici bir durumdur. Tedavisi mümkündür. Bu tür sağlık problemlerinde tek sorun kişinin rahatsızlığının farkında olmaması veya kabul etmemesidir. Bu tür kişilerde süreç biraz daha uzamaktadır. Depresyonun farklı tür ve evreleri bulunmaktadır. Bu tür ve evrelere göre farklı tedavi yöntemleri ve de ilaçlar kullanılmalıdır.

Depresyondan kurtulmanın yolları çeşitlidir. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. Antidepresan denilen ilaçlar ile beyin hücrelerinde meydana gelen düzensizlikler tamir edilmektedir. Pek çok depresyon belirtileri mevcuttur. Depresyon belirtilerinde ihmalkar olmamak ve en yakın bir doktora başvurmak gerekir. İlaç tedavisi kişiye özel uygulanmalıdır.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları 1

Her ilaç herkese aynı etkiyi yapmayabilir. Bu nedenle kişinin durumuna göre ilaç verilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi dışında psikoterapi tedavisi de gerekebilmektedir. Biraz daha ileri evreler için bu uygulanabilmektedir. Çok daha ciddi depresif durumlarda şok tedavisi de uygulanabilmektedir. Depresyon tedavisi uzundur. Hemen etki etmeyebilir.

Tedavi süresince hasta kendini mutlu hissedebilir. İlaç ve psikoterapi tedavilerin dışında hastanın kişisel olarak yapabilecekleri de vardır. Bunun dışında depresyondan kurtulma yolları bitkisel ilaçlarda da bulunmaktadır. Depresyonla mücadele etmek ve kurtulmak için basit ama önemli detaylar bulunmaktadır. Bu durumu yaşayanların kendini suçlamak, ayıplı gibi görmek yerine normal bir hastalık gibi görmeleri çok önemlidir. Bu tür bir hastalık herkesin başına gelebileceği unutulmamalıdır.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları 2

Tedaviye düzenli olarak takip etmek, ilaçları aksatmamak ve seansları hiçbir şekilde kaçırmamak şarttır. Bir anda eskiye dönmek bu gibi durumlarda biraz güçtür. Bu nedenle iyileşme sürecinizi zamana bırakın ve kesinlikle acele etmeyin. Hayatınızla ilgili bu süreçte önemli kararlar almaktan kaçınmalısınız. Ciddi hayat değişiklikleri tedavi sürecinde olumlu yansımayacaktır. Kolay hedefler seçin. Zor olanları başarmak için çabalamayın. Zorluklar bu süreçte sizi yoracaktır. Bu nedenle kolay ve basit hedefleri başarmak için çaba sarf edin.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları 4

Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı

Hayatınızda zevk aldığınız ve sizi mutlu eden aktivitelere katılabilirsiniz. Bu aktiviteler sizi mutlu edecek ve psikolojiniz için olumlu yansıyacaktır. Bu ve bunun gibi aktivitelerle depresyondan kurtulmak için ne yapmalı soruları cevap bulmuş olacaktır. Bunlara ilave olarak hayatınızdaki küçük detaylarla mutlu olmaya çalışın. Küçük adımlar sizi hedefe taşıyacaktır. Özellikle tedavi sürecinde ufak adımlar sizi destekleyecektir.

 • Spor yapmak bu süreçte önemlidir. Spor sizin enerjinizi alacak ve endorfin hormonunu pozitif katkı sağlamış olacaktır.
 • Düzenli beslenmenize özen gösterin. Bu süreçte beslenme önemlidir.
 • Uyku düzenini iyi bir şekilde ayarlamaya çalışın.
 • Her zaman pozitif bakmaya çalışın.
 • Hayatınızda negatif düşüncelere kesinlikle yer vermeyin.
 • Her zaman güler yüzlü olun ve kendinizi şımartın.
 • Stresli ortamlardan uzak durmalı ve sosyal hayata daha fazla girmeye çalışmalısınız.
 • Korkmadan ve her zaman umutlu olarak bu süreci kolay bir şekilde atlatabileceğinizi unutmayın.