Dil Ülseri Nedir Belirtileri Nelerdir?

tarafından
1480
Dil Ülseri Nedir Belirtileri Nelerdir?

Dil ülseri nedir belirtileri nedenleri nelerdir; Tıptaki ismi dil ülserinin aftör ülserdir. En sık ağız içerisindeki mikozan hastalıklardan bir tanesidir. Bir nevi ağız içinde ya da dilde çıkan uçuktur. Kişiyi rahatsız eden ve canını yakan, kendini rahatsız hissettiren bir hastalıktır. Buna rağmen tıpta tam olarak neden olduğu ortaya konulamamıştır. Dil üzerinde olabildiği gibi yanak içlerinde, dudak içlerinde, diş etlerinde ve damağımızda da oluşabilmektedir. Bunun neticesinde de hastaya ağrı olarak yansımaktadır. Tek tek çıkabileceği gibi kümeler halinde de oluşabilmektedir. 4-5 milimetreyi geçmemektedir.

Dil Ülserinin Nedenleri Nelerdir?

Dil ülserinin sebepleri tam olarak bilinememekle beraber birtakım faktörlerin bu ülserlerin çıkmasına neden olduğu düşünülmektedir. Tabi genetik özellikler gene bu gibi durumlarda ön plandadır. Hastanın bağışıklığının düşmesi, grip stres durumlarının oluşması, ağız içlerinin kötü olması, uzun süre uykusuz kalınması, b12 vitamin eksikliği, Behçet ya da kron hastalığı gibi birtakım sistemik hastalıklarda dil ülserleri oluşabilmektedir. Senede 2-3 kez aft yaşayan bireylerde dil ülseri çıka ihtimali daha kuvvetlidir. En yakın sağlık kuruluşuna ya da aile doktoruna hemen başvurulmalıdır.

[reklam id=1]

Dil Ülserinin Belirtileri Nelerdir?

Dil ülserinin en önemli özelliği aft yapmasıdır. Dilde kırmızımsı ya da beyaz renkli kabarcıklar olmasıdır. Yüksek ateş, bezelerin şişmesi, dilde uyuşma durumları ortaya çıkmaktadır. Hastalar genellikle ağız içerisinde, dil üzerinde, yumuşak damakta, diş etlerinde bir ağrıdan yakınmaktadırlar. Bu ağrı yemek yeme problemlerine kadar gidebilmektedir. Bunun haricinde dilde şişme ve zaman zaman kanamalarda gözükmektedir. Çok fazla görülen bir hastalık olmasa da, erken tanı konulup tedavi edilmediğinde dil kanserine sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü dil ülseri her hastalıkta olduğu gibi ihmal edilmemesi ve üzerine düşülmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ağız ve diş sağlığımıza son derece önem vermeli ve onları ihmal etmemeliyiz.

Dil Ülseri Nedir Belirtileri Nelerdir? 1