Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

tarafından
216
Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Diş ağrısı, hem kadınların, hem erkeklerin ortak sağlık sorunlarından birisidir. Yetişkinler kadar çocuklarda da zaman zaman ortaya çıkabilen diş ağrısı, kimi zaman hafif şekilde olabildiği gibi kimi zamansa hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar şiddetli olabiliyor.

Şiddeti ne olursa olsun bir diş ağrısı sorunu yaşandığında ilk yapılması gereken doktor kontrolüdür. Doktor kontrolünün dışında diş ağrısına ne iyi gelir evde sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Diş ağrısı, şiddeti kişiden kişiye ve dişten dişe değişebilen bir tür ağrıdır. Hafif de olsa, şiddetli de olsa hastaların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bu ağrılar, yeme-içme problemleri, konsantre eksikliği gibi sorunlara neden olabiliyor. Diş ağrısı, farklı pek çok neden ile ortaya çıkabilir.

[reklam id=1]

Kimi zaman sadece bir yemek sırasında diş eti ya da diş aralarına yemek kaçması sonucu yaşanan geçici ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar genel olarak diş etinin fırçalanması ya da diş ipi ile temizlenmesiyle önlenebilir. Bunun dışında yemek yerken dikkat etmek de bu tür ağrıların önlenmesinde etkilidir.

Yeme-içmeye bağlı olmayan ve daha uzun süren diş ağrıları, diş çürüğü, diş eti hastalıkları ya da diş eti iltihaplarından dolayı ortaya çıkabilir. Bu tür diş ağrıları için genelde diş ağrısı ilaçları kullanılır ve hemen tedaviye başlanır.

Diş ağrılarının geneli için ilk olarak ağrının nedeninin doğru şekilde belirlenmesi gerekir. Neden belirlendikten sonra bu nedenleri ortadan kaldırmak için alınması gereken önlemler ve uygulanabilecek yöntemlere baş vurulabilir.

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? 1

Hafif Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı: Hafif derecede diş ağrısı çekenler için uygulanabilecek yöntemlerden birisi de karanfil yağıdır. Diş ağrısı için kullanılan katı karanfilden daha etkili olan karanfil yağı, ağrı bölgesi üzerine temiz bir bez ya da havlu ile konulur.

Bölgenin uyuşması ve ağrının dinlemesini sağlar. Eğer karanfil yağı bulamazsanız, katı tane olarak da karanfili kullanabilirsiniz. Bunun için tane karanfili, ağrı bölgesine koyup bastırın ve 5 dakika kadar bu şekilde bekletin.

Şiddetli Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı: Diş ipi ya da fırçalaması sonrasında geçmeyen diş ağrısı için sirkeli su kullabilirsiniz. Bunun için bir su bardağının içine %40 oranında klorsuz su ve %60 oranında sirke koyup karıştırın. Elde edilen karışımın içine 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyip karıştırın. Tuz eridikten sonra bu karışım ile tüm ağız içini çalkalayabilirsiniz. Eğer bunun için sirke kullanmak istemezseniz, sadece tuzlu su ile de çalkalama yapabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Çok Şiddetli Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı: Eğer yukarıdaki yöntemleri denediniz ve işe yaramadıysa çok fazla tavsiye edilmeyen ancak çok etkili olan alkol yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için temiz bir havlu ya da pamuk üzerine 10-15 damla votka damlatın. Bu pamuğu ağrı bölgesine tampon olarak uygulayın ve ağrının geçmesini bekleyin.

Diş Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm: Diş ağrısı için bitkisel çözüm olarak 1 fincan kaynamış suyun içine 2 çay kaşığı ada çayı koyun. 15 dakika kadar demlenmesi için bekletin ve daha sonrasında gargara yapın. Bu yöntem, bitkisel yöntemler içinde en etkili olan yöntemlerden biridir. Orta şiddetli ve düşük dereceli ağrılar için etkilidir.

Yukarıda sizlerle en sık uygulanan diş ağrısı için ne yapılmalı evde yöntemlerini paylaştık. Bu yöntemler ile evde kendi kendinize diş ağrınızı geçirebilirsiniz. Ancak bu yöntemler ile diş ağrısını geçirip doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir.